Çinkonun polimorf nüveli fonksiyonları üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of zinc effect on polymorphonuclear leukocytes functions
- Tez No: 118060
- Danışmanlar: PROF.DR. ADİLE ÇEVİKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Çalışmamızda, yaşlı hasta (n=67, yaş ortalaması 72) ve sağlıklı gençlerin (n=10, yaş ortalaması 25) çinko desteği öncesi ve sonrası, serum çinko düzeyinin ve bazı antibiyotiklerin polimorf nüveli lökosit (PNL) fonksiyonları üzerine etkilerinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Yaşlı hastaların 14'üne ve sağlıklı gençlerin tümüne 30 gün boyunca çinko desteği (22 mg/gün/oral, Solgar A.Ş.) verilmiştir. PNL' ler (1x1 07 hücre/ml) EDTA'lı venöz kandan ficoll-hypaque gradient yöntemi ile ayrılmıştır. Fagositoz ve hücre içi öldürme aktivitesi tayininde Alexander ve arkadaşlarının (1968) yöntemi değiştirilerek kullanılmıştır. Serum çinko düzeyi atomik absorbsiyon spektrofotometresi ile belirlenmiştir. Yaşlı hasta ve sağlıklı genç PNL'lerinin fagositik aktivitesi arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05), buna karşın hücre içi öldürme aktivitesinin yaşlı hastalarda anlamlı olarak azaldığı görülmüştür (pO.001). Sağlıklı gençlerin serum çinko düzeyi yaşlı hastalara göre yüksek bulunmuştur (p=0.005). Yaşlı hastaların (n=14) çinko desteği öncesi ve sonrası serum çinko düzeyleri ve PNL fonksiyonları arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of Zinc Effect on Polymorphonuclear Leukocytes Functions In this study our aim was to investigate the effects of serum zinc level and some antibiotics on polymorphonuclear leukocyte (PMN) functions of elderly (n=67, mean age 72) and healthy young (n=10, mean age 25) before and after zinc supplementation. 14 elderly and 10 healthy young were given zinc supplementation (22 mg/zinc/oral, Solgar) for 30 days. PMNs (lxlO7 cell/ml) were isolated by ficoll-hypaque gradient centrifugation method from venous blood with EDTA. Phagocytosis and intracellular killing activity were assayed by modifying Alexander's method (1968). Serum zinc levels before and after zinc supplementation were determined by flame atomic absorption spectrometry method. PMNs' s phagocytic activity of elderly was not different from that of healty young (p>0.05), but the intracellular killing activity was lower than that of healthy young (pO.001). Serum zinc levels of healthy young compaired with old patients were significantly high (p=0.005). There was no difference between serum zinc levels and PMNs functions of elderly before and after zinc supplementation (p>0.05).