Çinkonun periferik kan ve kemik iliği üzerine etkisi
Effects of zinc on periferic blood and bone marrow
- Tez No: 84526
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN AYHANCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Kanser başlangıçta sağlıklı olan hücrelerin kuralı bozarak çoğalmasıdır ve ölümcül bir hastalıktır. Antikanser ilaçlara karşı tümörlerin sahip olduğu direncin üstesinden gelmek için kanser tedavisinde yüksek dozda alkillenmiş ajanlar (siklofosfamid) kullanmak gerekir. Ancak alkilleyici ajanların kullanılması ürotoksisite, hemotoksisite ve kansorej enlik gibi istenmeyen etkilere sebep olmaktadır. Son zamanlarda bazı eser elementlerin (çinko) çeşitli sitotoksik ilaçların toksitelerini azaltarak onların daha etkin olan yüksek dozlarda kullanılmalarına olanak sağladığı bildirilmiştir. Bu deneysel çalışmada bir eser element olan çinkonun 5 ve 10 mg/kg dozları siklofosfamid nedenli hemotoksisite üzerine periferik kan ve kemik iliğine koruyucu etkisi Sprague Dawley sıçanlarında test edilmiştir. Bu amaçla 50, 100 ve 150 mg/kg siklofosfamidin sıçan lökosit, trombosit ve kemik iliği çekirdekli hücreleri üzerindeki toksik etkileri karşılaştırılmıştır. 50 mg/kg siklofosfamid verilen deney grubunda lökosit sayısında %74, trombosit sayısında %73, ve kemik iliği çekirdekli hücre sayısında da %78'e varan azalmalar kaydedilmiştir. En yüksek toksisitenin 150 mg/kg siklofosfamid verildiğinde ortaya çıktığı gözlenmiştir. Bu deney grubu kontrol grubu ile kıyaslandığında lökosit sayısı % 90, trombosit sayısı % 58 ve kemik iliği çekirdekli hücre sayısı % 91 'e varan düşüş göstermiştir. 5 ve 10 mg/kg verilen çinkonun siklofsfamid toksisitesini önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. 50 mg/kg siklofosfamid ile birlikte 5 mg/kg çinko verildiğinde, 50 mg/kg siklofosfamid alan gruba göre trombosit sayısı % 32, lökosit sayısı % 16 ve kemik iliği çekirdekli hücre sayısı % 78 oranında artmıştır. 10 mg/kg çinko ise bu dozdaki siklofosfamid toksisitesini, trombositlerde % 60, lökositlerde % 76 ve kemik iliğinde % 79 oranında azaltmıştır. 100 ve 150 mg/kg siklofosfamid verilen gruplarda da 5 mg/kg çinkonun, periferik kan ve kemik iliğinde 10 mg/kg çinkodan daha koruyucu olduğu gözlenmiştir. Bu sonuçlar, çinko dozunun belirli oranlarda kontrollü olarak arttırılması ile daha yüksek dozlarda siklofosfamid kullanılarak güçlü bir terapötik etkinliğin sağlanabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cancer which a mortal disease is a chance of the healthy cells to tumor cells in irregular ways. It is necessary to use high doses of alkylating agents for the intensive chemotherapy to overcome the resistance which the tumors have aganist the anticancer drugs. Using alkylating agent causes unwilling effects as urotoxicity, hemotoxicity and carcinogenicity. Recently some trace elements are reported to decrease the toxicity of cytotoxic drugs when used in hig-doses. In this study, the posible protective effect 5 mg/kg and 10 mg/kg of zinc against on the hematoxicity caused by cyclophosphamide in Sprague Dawley rats have been tested. For this reason, the toxic effects of 50, 100, 150 mg/kg cyclophosphamide on rat leucocyte, thrombocyte and bone morrow nucleated cells were compared. In only 50 mg/kg cyclophosphamide given group, the numbers of thrombocytes, leucocytes and bone morrow nucleated cells decreased 73 %, 74 % and 78 %, respectively. The highest toxicity was observed in the 150 mg/kg cyclophosphamide.Given group of which the numbers of leucocyte decreased down to 90 %, the numbers of thrombocyte decreased down to 58 % and the the numbers of bone morrow nucleated cells decreased down to 91% as compared to control respectively. When given together with the above cyclophosphamide doses, 5 and 10 mg/kg zinc considerably reduced the cyclophosphamide related toxicity. When given with 50 mg/kg cyclophosphamid, 5 mg/kg zinc raised the numbers of thrombocytes, leucocytes and bone morrow nucleated cells upto 32 %, 76 % and 78 % respectively. Injected with 50 mg/kg cyclophosphamide, 10 mg/kg zinc increased further the above parameters upto 60 %, 76% and 79 % respectively. When compared to 5 mg/kg zinc in 100 and 150 mg/kg cyclophosphamide groups 10 mg/kg zic was more protective on periferal blood and bone morrow. Our data suggest that increased zinc doses may result in a more therapeutic effect against increased cyclophosphamide doses. VI