Kimyasal ve elektriksel olarak oluşturulan epileptik nöbetlerde nitriderjik sistemin rolü
The Role of nitridergic system in chemically and electrically-induced epileptic seizures
  1. Tez No: 118068
  2. Yazar: BİLGE KAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FEYZA ARICIOĞLU-KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
l. OZET Bu çalışmada, Nco-Nitro-L-Arjinin metil ester (L-NAME), N-Nitro-L-Arjinin (L- NNA), 7-Nitroindazol (7-NI) gibi nitrik oksit sentaz (NOS) inhibitörleri ile NOS'un endojen inhibitörü kabul edilen agmatinin konvülsiyon eşiği üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmamızda, epilepsi çalışmalarında en çok tercih edilen yöntemler olan maksimal elektroşok (MES) ve pentilentetrazol (PTZ) yöntemleri kullanıldı. Deney hayvanı olarak her iki cinsiyetten Balb/c fareler kullanıldı. Her bir deney grubu 8-20 hayvandan oluşturuldu. Maddelerin tümü intraperitoneal yolla enjekte edildi. Kulandan tüm maddeler hayvanlara konvülsiyon oluşturulmadan 30 dk önce uygulandı. PTZ modelinde her hayvan için gözlem yirmi dakika sürdü ve değerlendirme için Racine'nin skala sistemi kullanıldı. Bu skalaya göre hayvanlarda sağkalım, miyoklonik kasılmalar, tonik-klonik ve klonik kasılmalar kaydedildi. MES modelinde ise arka ayak ekstansiyonu görülmesine göre değerlendirildi. PTZ ile indüklenen nöbetlerde L-NAME, L-NNA ve AGM MKJ başlama süresini uzatmış, GRADE 5 görülme yüzdesini azaltmış ve yüzde SAĞKALIM' ı arttırmıştır. 7-NI ise, MKJ başlama süresini ve GRADE 5 görülme yüzdesini değiştirmezken, yüzde SAĞKALIM' ı arttırmıştır. NOS inhibitörleri kullanılan tüm dozlarda MES ile indüklenen nöbetleri engellemiştir. Agmatinin MES 'teki etkisi ise diğer NOS inhibitörlerinden daha farklı bir profil göstermektedir. Sonuç olarak; nitriderjik sistemin, beynin elektriksel aktivitesinin düzenlenmesinde ve dolayısıyla konvülsiyon eşiği üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY THE ROLE OF NTTRIDERGIC SYSTEM IN CHEMICALLY AND ELECTRICALLY-INDUCED EPHJEPTIC SEIZURES In this research, we investigated the effect NOS inhibitors such as Noo-Nitro-L- Arginin methyl esther (L-NAME), N-Nitro-L-Arginin (L-NNA), 7-Nitroindazol (7-NI) and agmatine (AGM), which is considered as an endogenous inhibitor of NOS on convulsive threshold. In this research most common epilepsy models which are maximal electroshock (MES) and pentylenetetrazole (PTZ), were used. Balb/c mice from both sexes were used in the experiments. Each test group was consisted of 8-20 mice. All compounds were injected i.p. All compounds were injected 30 min before inducing the convulsion. Observation period was 20 minutes for PTZ model and Racine's scale system was used. According to this scale; survival, myoclonic jerks, tonic-clonic and clonic seizures were recorded. In MES model, hindlimb extansion is evaluated. In PTZ-induced seizures, L-NAME, L-NNA and agmatine prolonged the myoclonic jerks (MCJ) onset-time, decreased percentage of GRADE 5 and increased percentage of SURVIVAL. However 7-NI increased the percentage of SURVIVAL while it didn't have any effect on MCJ onset-time and percentage of GRADE 5. NOS inhibitors prevented MES-induced seizures in all doses. The effect profile of AGM is found different than other NOS inhibitors. As a result; we sougth that nitridergic system has an important role in modulating brain electrical activity and so on convulsive threshold. XC DOKfiMMTIASWHi ISSSSSSli