Farklı çözeltilerle tüm barsak temizliği yapılan ratlarda koleretik etki ve sindirim sistemindeki histopatolojik değişikliklerin araştırılması
  1. Tez No: 118076
  2. Yazar: B. İLKER BÜYÜKYAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET EMİN ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET Tüm Barsak Temizliği (TBT) çok farklı amaçlarla kullanılmaktadır, özellikle de kalın barsak ameliyatlarından önce ve kolonoskopi öncesi tercih edilen bir yöntem olmuştur. TBT'nin gastrointestinal sistemde oluşturduğu histopatolojik değişikliklerle ilgili farklı çalışmalar yapılmıştır ve bir çalışmada Ringer laktat çözeltisi ile TBT yapılan hastalarda barsak lümeni içinde bol safralı sıvı gözlenmiştir. Bu sonuçlardan esinlenerek çalışmamız TBT'nin koleretik etkisinin olup olmadığını ve koleretik etki varsa bu etki ile gastrointestinal sistemde oluşan histopatolojik değişikliklerin ilişkisini araştırmak üzere düzenlenmiştir. Çalışmada kullanılan denekler 8 gruba ayrılmışlardır: Gurup IA, sham ameliyatı yapılan ancak safra salgısı dışarıya alınmayan gurup. Gurup HA, izotonik NaCI ile TBT yapılan ve safra salgısı dışarıya alınmayan gurup. Gurup IHA, Ringer laktat ile TBT yapılan ve safra salgısı dışarıya alınmayan gurup. Gurup IVA, PEG ile TBT yapılan ve safra salgısı dışarıya alınmayan gurup. Gurup IB, sham ameliyatı yapılan ve safra salgısı dışarıya alınan gurup. Gurup IIB, izotonik NaCI ile TBT yapılan ve safra salgısı dışarıya alınan gurup. Gurup 1MB, Ringer laktat ile TBT yapılan ve safra salgısı dışarıya alınan gurup. Gurup IVB, PEG ile TBT yapılan ve safra salgısı dışarıya alınan gurup. TBT işlemi tamamlandıktan sonra denekler 4 saat bekletilmiş ve sonrasında laparotomi yapılarak deneklerin mide, ince barsak, kalın barsak ve karaciğerlerinden örnekler alınmıştır. Tüm örnekler ödem, konjesyon ve enflamasyon açısından derecelendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Whole Bowel Irrigation (WBI) has been used for different kinds of purposes. Especially, it has been the preferred method of bowel cleansing before large bowel surgery and colonoscopy. There are some studies about histopathologic alterations in gastrointestinal system caused by whole bowel irrigation. It was reported that large quantities of bile stained intraluminal fluid was seen after WBI with lactated Ringer's solution. In the aspect of all these studies, we have decided to inspect whether WBI is choleretic or not, whether the histopathologic findings in gastrointestinal system are due to this choleretic effect or not. During the experimental procedures, animals were divided into 8 groups each consisting of 6 animals. The grouping of these animals was as follows: group IA included animals which were not irrigated but operated with sham procedure without draining away biliary secretion; group MA included animals to which WBI was applied by using isotonic sodium chloride; WBI was performed on group IIIA animals by using lactated Ringer's solution; WBI was performed on group IVA by using polyethylene glycol (PEG); group IB included animals which were not irrigated but operated with sham procedure by draining away biliary secretion; group IIB included animals on which WBI was performed by using isotonic sodium chloride, and the biliary secretion of animals was drained away, WBI was performed on group 1MB by using lactated Ringer's solution, and the biliary secretion was taken away; WBI was performed on group IVB by using PEG solution, and the biliary secretion was drained away. After completing WBI, animals were rested for 4 hours, and at the end of resting time laparotomy was performed to take biopsy specimens from stomach, small bowel, large bowel, and liver. All of the specimens were evaluated and graded for congestion, edema, and inflammation.