Tüm barsak temizliği yapılan olgularda polietilen glikol'un kullanımı ve sistemik etkilerinin ringer laktat çözeltisi ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 157017
  2. Yazar: EMİNE İNCE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET EMİN ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
IV ÖZET Tüm Barsak Temizliği (TBT) çok farklı amaçlarla kullanılmaktadır, özellikle de kalın barsak ameliyatlarından önce ve kolonoskopi öncesi tercih edilen bir yöntem olmuştur. TBT'de farklı çözeltiler kullanılmıştır. Bir çalışmada Ringer Laktat (RL) çözeltisi ile TBT yapılan hastalarda bol safralı barsak içeriği gözlenmiş ve bunun koleretik etkiye bağlı olabileceği düşünülmüştür. Yine ratlar üzerinde yapılan deneysel bir çalışmada Polietilen Glikol (PEG) ile TBT yapılmış ve histopatolojik incelemede karaciğer nekrozu ve infarktı görülmüştür.Bu bilgiler ışığında; PEG ile TBT yapılan olgularda söz konusu çözeltinin uygulama süresi, yaşamsal veriler, elektrolit, kan tablosu, karaciğer işlevi üzerindeki etkilerini gösterip ve RL çözeltisi ile karşılaştırarak en güvenilir çözeltiyi saptayabilmek amaçlanmıştır. Çalışmada; PEG (prospektif) ve R (retrospektif) ile TBT yapılan 20'şer olgu incelendi. Olguların işlem öncesi ve sonrası vücut ağırlıkları, işlem süresince yaşamsal bulgularını değerlendirmek için saatlik solunum sayısı, nabız ve kan basıncı ölçümleri yapıldı. İşlem süresi ve kullanılan çözelti miktarı not edildi. Hastaların elektrolit düzeyleri, karaciğer işlevi, kanama parametreleri ve kan tablosu işlem öncesi ve sonrası kontrol edildi. Kullanılan iki yönteme ilişkin belirtileri hasta toleransının saptanması amacıyla kusma ve huzursuzluk not edildi.Barsak temizlenmesindeki etkinliği ameliyat sırasında kabaca (görsel) olarak değerlendirildi. Sonuçlara göre TBT; PEG ve RL kullanılan 7 yaş altı gurupta aynı sürede gerçekleştirilmiştir. PEG ile TBT yapılan hastalarda rutin nazogasrik sonda takılmadığından özellikle 7 yaş ve üzeri gurupta TBT işlemine hasta uyumunun daha iyi olduğu görülmüş ve toplam işlem süresi 4 saate kadar azalmıştır. Kullanılan çözelti miktarı PEG ortalama 3,2±0,11 L, RL ortalama 8,4±0,02 L'dir. PEG ile TBT yapılan hastalarda RL kullanılanlara göre vücut ağırlıklarında anlamlı bir artış görülmemiştir (p> 0,05). PEG tuz ve su kaybına neden olmamış, potasyum düzeyindeki değişiklik (p0,05). Bu sonuçlara göre PEG'in özellikle 7 yaş ve üzeri gurupta hasta toleransının iyi olması, su ve tuz kaybına sebep olmaması nedeniyle RL çözeltisine tercih edilebileceği düşünülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Tüm Barsak Temizliği; Polietilen Glikol; Ringer Laktat.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Whole Gut Irrigation (WGI) has been used for different kinds of purposes. Especially, it has been the preffered method of bowel cleansing before large bowel surgery and colonoscopy. Different solutions are used for WGI. In an article, at the patients who had been done WGI with lactated Ringer's solution (RL), intestinal content with high bile concentrations has been detected and thought that this is due to coleretic effect. Again in an experimental article exposed on rats, WGI is done by Polyethylene Glycol (PEG) and in histopatological examination liver nekrosis and infact was seen. By the knowledge of these informations, the aim of this article is to determine the best solution for WGI,by defining the effect of the solution used time, on the vital signs, blood electrolites, blood composition, and by comparing PEG with RL solutions. For this article, WGI is done whit PEG in 20 cases (prospectively) and whit RL in 20 cases (retrospectively). The body weights of cases before and after the procedure, and measurements of respiratory rate, pulse and blood pressure, todetermine the vital sings during the prosedüre are done. The electrolite levels, liver functions, coagulation parameters and blood composition of the patients are compared before and after the procedure. In both used procedures, vomiting and dishappenes are noted by giving importence to them, to determine the tolerans of the patients. The effectiveness of the procedures are compared roughly (by operators conclusion) during the operations. Due to results, WGI is done at the same time interval in both groups using PEG and RL, under seven years old. As the nasogastric drenage is not used during WGI done by PEG,the patients cooperations seems to the beter, and the total procedure time decreases to 4 hours. The average solution used as PEG is 3,2±0,1 1 L and RL 8,4±0,02 L. There is no specific weight gain at the patients who has been applied WGI by PEG, compared whit the ones who has been applied WGI by RL (p>0,05). PEG did not cause any salt or water loss, the change detected at potasium levels (p0,05). Due to this results, PEG is a better solution espesially for the group containing children seven years old and over, compared to RL, as it is more tolerable and it does not cause water and salt loss. KEY WORDS: Whole gut lavage; Plyethylene Glycol; Lactated Ringer's solution.