Turistik otel çalışanlarında iş doyumu ve sağlık bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of job satisfaction and health knowledge level of the employees working in tourism work branch
  1. Tez No: 118080
  2. Yazar: MUSTAFA HAKAN UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FETHİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 888
Özet
vın. ÖZET Giriş : Turizm iş kolu çalışanlarında, iş doyumu; sosyo-demografik, ekonomik, genel sağlık davranışı ve iş sağlığı davranışı ile ilgili değişkenlerden etkilenir. Amaç : Turistik otel işletmelerinde çalışan personelin iş doyumunun sosyo- demografik etkenler, genel sağlık davranışı ve iş sağlığı davranışından ne kadar etkilendiği araştırmak ve bunların sonuçlarım değerlendirmektir. Gereç ve yöntem : Kesitsel bir çalışma olan araştırmanın evreni Kuşadası'nda bulunan dokuz adet beş yıldızlı otelde çalışan tüm personeldir. Örneklem olarak basit rastgele örneklem ile beş adet otel belirlenmiş ve örneklem büyüklüğü %50 olarak düşünülmüştür (532 kişi). Verilerin toplanmasında, iş doyum ölçeği, araştırmacı tarafından hazırlanan bilgi formu ve sağlık davranış anketi kullanılmıştır. Veriler SPSS for Windows 10.0 istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Bulgular : Çalışmada bulgular, tanımlayıcı ve çözümleyici (analitik) tablolar şeklinde sunulmuştur. Nedensel ilişkilerin araştırıldığı çözümleyici tablolarda doyum ölçeği toplam puanı ve alt ölçek puanlan bağımlı değişken olarak alınmıştır. Çalışmada çalışanların en düşük doyum aldıkları alanın ücret, en yüksek doyum aldıkları alanların ise çalışma arkadaşları ile ilişkiler ve amirle ilişkiler olduğu saptanmıştır. Araştırmada yaş, statü ve kurumda çalışma süresi artıkça iş doyumunun arttığı saptamıştır. Erkeklerin kadınlardan, sürekli çalışanların, sezonluk çalışanlardan daha doyumlu oldukları gözlemlenmiştir. Kurumda çalışılan süre arttıkça işden alman doyumun arttığı da bir başka gözlemimizdir. Olumlu sağlık davranışı ile birlikte iş doyumu da artmaktadır. Tartışma : Yaş, cinsiyet, eğitim durumu, çalışılan bölüm, alman ücret ve kurumda çalışma süresi gibi sosyo-demografik verilerin iş doyumunu etkilediği görülmüştür. Bunun nedeni olarak, beyaz yaka işlerde karar verme yetki ve sorumluluğu alındıkça ve otonomiyle birlikte iş doyumunun artması ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumun etkileri olduğu düşünülmektedir. Ayrıca sağlık davranışlarının olumlu olması ile artan yaşam içindeki olumlu davranışların da iş doyumunu olumlu etkilediği sonucuna varılmıştır. Anahtar sözcükler : iş sağlığı, İş doyumu, Turizm iş kolu
Özet (Çeviri)
IX. SUMMARY Introduction : Job satisfaction of the employees working in the tourism work branch is affected by the variables related to social-demographic factors, general health related behaviors and occupational health related behaviors. Purpose : This study is performed with the purpose to find how much job satisfaction levels of the personnel working in the touristic hotels are dependent on the changes of the social-demographic factors, general health related behaviors and occupational health related behaviors. Materials and Methods : The population of this cross-sectional study is composed of all of the employees working in 9 five star-hotels in Kuşadası. Any five hotels are among these 9 hotels are determined to be the sample by random sampling method. The sample size is considered to be 50% of the population size (532 people). For data collection, a questionnaire, which is composed of the job satisfaction scale, the information form created by the researcher and the health behavior survey, is used. Data that is gathered is then evaluated by a statistical package program, SPSS for Windows 10.0. Findings : The findings of the study are presented in the form of descriptive and analytical tables. The total and sub-scale points of the satisfaction scale are considered as dependent variables on the analytical tables at which the causal relationships are investigated. As the result of the research, it is found that the field at which the workers are least satisfied has been compensation, whereas the fields at which the workers are most satisfied have been relations with the working friends and with the superiors. During the research, it is also found that as the age, statutes and the time of working period in the institution increase, job satisfaction increases. Men are found to be more satisfied than women, and the continual workers are more satisfied than seasonal workers. It is also observed that as the time of working period increases, the satisfaction gathered from work increase. Positive behavior related to health is another factor that increases job satisfaction.83 Conclusion : The social-demographic data like age, gender, education level, working department, compensation, and the time of working period affect job satisfaction. The effects of the economic conditions that the country has been in and the increase in the empowerment and the responsibility of the white-collar workers with the addition of autonomy, may be the reasons for this situation. It is also concluded that the positive behaviors related to health leads to the increase in the positive behaviors related to life which affects job satisfaction positively. Key Words : Occupation Health, Job Satisfaction, Tourism Work Branch