Ankara Tabip Odası ve Sivil Savunma Koleji'nden 1997-2000 yılları arasında ilkyardım eğitimi alan kişilerin temel yaşam desteği becerilerinin değerlendirilmesi
The Assessment of basic life support skills of those who received first aid training in Ankara Physician's Chamber and College of Civil Defense between 1997 and 2000
  1. Tez No: 118079
  2. Yazar: ŞÜKRÜ MEHMET GÖKALPAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HİLAL ÖZCEBE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Gökalpay, M., 1997-2000 yılları arasında Ankara Tabip Odası ve Sivil Savunma Koleji'nden ilkyardım eğitimi alanların temel yaşam desteği becerilerinin değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara,2002. Ankara Tabip Odası ve Sivil Savunma Kolejinden 1997-2000 yıllan arasında ilkyardım kursu alan ve Ankara'da çalışanların, temel yaşam desteği becerilerinin manken ve beceri kontrol listesiyle değerlendirildiği araştırma, Ankara şehir merkezinde ve bazı ilçelerinde, 2001 yılında yapılmış, görüşülen kişilerin temel yaşam desteği becerileri, bilgileri ve beceri düzeylerini etkileyen bazı değişkenler incelenmiştir. Ankara Tabip Odasından kurs alan 226 kişiden 104 kişi, Sivil Savunma Kolejinden Ankara'da eğitim alan Ankara Çevik Kuvvet Polisleri, Ankara Belediyesi İtfaiyecileri ve Ankara Sivil Savunma Birliğinin oluşturduğu 98 kişilik gruptan 36 kişiyle görüşülmüştür. Temel yaşam desteği becerileri 100 puan üzerinden değerlendirildiğinde, Ankara Tabip Odasından eğitim alanların beceri puanı ortalaması 34.4(±19.6), Sivil Savunma Kolejinden eğitim alan grubun beceri puanı ortalaması 65.8(±20.2) bulunmuştur. Ankara Tabip Odasından eğitim alan grubun bilgi ve beceri düzeyleri arasında doğrusal olmayan korelasyon gözlenmiş, Pearson korelasyon katsayısı 0.285 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The Assessment of Basic Life Support Skills of Those Who Received First Aid Training in Ankara Physician's Chamber and College of Civil Defense Between 1997 and 2000.This study aims to assess the basic life support skills by model and skills check list of those who participated into First Aid Training in Ankara Physician's Chamber and College of Civil Defense between 1997-2000, and who work in Ankara. The study was conducted in provincial center and some districts of Ankara in 2001. 104 persons out of 226 who were trained in Ankara Physician's Chamber, and 36 persons out of 98-subject group composed of policemen from Ankara Agile Police Force, firemen from Ankara Municipality, and members of Ankara Civil Defense Union were interviewed. When the maximum score of basic life support skills is defined as 100, the mean score of subjects from Ankara Physician's Chamber is 34.4 (±19.6) whereas it is 65.8 (±20.2) for the trainees of College of Civil Defense. A non-linear correlation is found between the levels of information and skills of trainees of Ankara Physician's Chamber while the Pearson coefficient is 0.285.