İstanbul ili Küçükçekmece İlçesi Sağlık Grup Başkanlığı bölgesinde soğuk zincir
  1. Tez No: 118098
  2. Yazar: AYSU KIYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 906
Özet
BOLUM 7 ÖZET Aşılar hayatımızda çok önemli yer tutmaktadır. Aşıların etkili olabilmesi için gerekli en önemli kurallardan biri de soğuk zincire, yani aşının yapımından uygulanacak kişiye ulaşıncaya kadar uygun koşullarda saklanması ve iletilmesine uyulmasıdır. Bağışıklamada soğuk zincire uyum ve bilgi durumunun araştırıldığı bu çalışmada evreni İstanbul Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı arasında yapılan işbirliği protokolüne göre hizmet veren İstanbul ili Küçükçekmece Sağlık Grup Başkanlığı'na bağlı sağlık birimleri ve bu birimlerde çalışan sağlık personeli oluşturmuştur. Bu araştırmada, birimlerdeki buzdolaplarının, aşıların ve soğuk zincirin sağlanması için gereken malzemelerin durumu ve çalışanların soğuk zincir konusundaki bilgi düzeylerinin irdelenmesi amaçlanmıştır. Küçükçekmece Sağlık Grup Başkanlığı'na bağlı Altınşehir Sağlık Ocağı, Halkalı Sağlık Ocağı, İkitelli Atatürk Sağlık Ocağı, İstasyon Sağlık Ocağı, Kanarya Sağlık Ocağı, Küçükçekmece Sağlık Ocağı, Sefaköy Sağlık Ocağı, Tepeüstü Sağlık Ocağı, Tepeüstü Ana ve Çocuk Sağlığı Merkezi ve Küçükçekmece Verem Savaş Dispanseri ve bu birimlerde çalışan hizmetli ve tıbbi sekreter dışında tüm görevliler (n=151) araştırma kapsamına alınmıştır. Çeşitli nedenlerle (araştırma sırasında izinli, raporlu, geçici olarak başka yerde görevlendirme gibi) ulaşılamayan, yanlış yanıt vermekten kaçınan ve araştırmaya katılmayı kabul etmeyen 46 kişi dışında 105 kişi araştırma grubunu oluşturmuştur. Önce bu kişilerle yüzyüze görüşülerek araştırmanın amacı hakkında bilgi verilmiş ve çalışmaya dahil edilmeleri konusunda izinleri 77alınmıştır. Ardından her görevliye demografik özellikleri, günlük uygulamaları sırasında soğuk zincire verdikleri önem, soğuk zincirle ilgili tutum ve önerilerini sorgulayan 27 soruluk bir anket bizzat araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Ayrıca araştırmacı tarafından birimdeki aşı dolabının durumu da gözlemlenmiştir. Çalışmanın verileri 10 Ekim 1997 - 13 Ekim 1998 tarihleri arasında toplanmıştır. Bazı sorular açık uçlu sorularak katılımcıların konuya ilişkin değerlendirmeleri ve katkıları araştırmacı tarafından yönlendirilmeksizin elde edilmeye çalışılmıştır. Gözlenebilen soğuk zincire uyum uygulamaları başka bir anket formu aracılığıyla araştırmacı tarafından kaydedilmeye çalışılmıştır. Araştırma grubunu oluşturan 105 kişinin 86'sı (%81,9) kadın, 19'u (%18,1) erkektir. 105 kişinin 24'ü (%22,9) hekim, 81'i (%77,1) ise hekim dışı sağlık personelidir. Sağlık personeli ortalama 4,10±3,59 yıldır şu anda çalıştıkları birimde çalışmaktadır. Araştırmaya katılanların 26'sı (%24,8) daha önce aşılama ile ilgili bir kurs veya seminere katılmış, 79'u (%75,2) ise katılmamıştır. Soğuk zincirin tanımı yapılması istendiğinde, soğuk zinciri 39 kişi (%37,1) doğru, 45 kişi (%42,9) eksik, 9 kişi (%8,6) yanlış tanımlamış, 12 kişi (%11,4) ise bilmediğini söylemişti. Araştırma evrenini oluşturan 105 kişinin 20'si (%19) soğuk zincir sorumluluğunu üstlenmişti. Görev yapılan birimde buzdolabı olduğunu 101 kişi (%96,2) bilirken, 4 kişi (%3,8) birimde buzdolabı olup olmadığını bilmiyordu. 82 kişi (%78,1) kızamık aşısının, 53 kişi (%50,5) verem aşısının, 50 kişi (%47,6) tetanoz aşısının, 48 kişi (%45,7) DT aşısının, 52 kişi (%49,5) 78DBT aşısının, 76 kişi (%72,4) çocuk felci aşısının, 47 kişi (%44,8) ise sulandırıcıların durduğu yeri doğru biliyordu. Meslek ve eğitim alıp almama açısından fark yokken, birimde beş yıldan fazla çalışanlar sulandırıcıların yerini daha az süre çalışanlara göre anlamlı derecede yüksek oranda doğru biliyorlardı. Beş yıl ve daha az çalışanlar anlamlı olarak daha fazla yanlış yanıt ve bilmiyorum yanıtı vermişlerdi. (p=0,01 50) Günlük kullanılan aşıların nerede saklandığı sorusuna 47 kişi (%44,8) doğru, 17 kişi (%16,2) yanlış yanıt vermişti, 41 kişi (%39,0) ise bilmiyordu. 28 kişi (%26,7) soğuk zincirin kusursuz, 51 kişi (%48,6) büyük oranda, 14 kişi (%13,3) kısmen işlediğini, 1 kişi (%1,0) ise işlemediğini düşünüyordu. 11 kişi (%10,5) ise bu konuda fikir sahibi değildi. Soğuk zincirin kusursuz işlememe nedeni; sorumluluk bilincinin olmaması, elektrik kesintisi, buzdolabının sık açılması, eğitim eksikliği, yeterli özen gösterilmemesi, ulaşımın iyi sağlanamaması, araç yetersizliği, iyi düzenleme yapılmaması, eczacıların duyarsızlığı gibi başlıklar altında toplanmıştı. Konuya ilişkin öneriler; eğitim verilmesi, elektrik kesintisinin engellenmesi, buzdolabının sadece sorumlu tarafından açılması, jeneratör, denetim, buzdolabının başka amaçla kullanılmaması, ulaşımın düzenlenmesi, araç yetersizliğinin giderilmesi, buzdolabının yenilenmesi, eczacılara eğitim verilmesi, TEK tarafından elektrik kesintilerinin engellenmesi, yedek buzdolabı bulundurulması başlıkları altında toplanmıştı. Her birimde buzdolabı vardı. Dört birimde ise yedek buzdolabı vardı. İki birimin buzdolabı kapağında bir şey yokken, sekiz buzdolabının kapağında aşı, su şişesi, çocuk felci aşısı ağızlığı, laboratuvar malzemesi, 79ilaç, enjektör gibi malzemeler vardı. Kapak dışında beş buzdolabında aşı dışı malzeme vardı. Kızamık aşısı ve çocuk felci aşısının birinci rafta, verem aşısının ikinci rafta, DT, DBT, tetanoz aşısı ve sulandırıcıların üçüncü rafta bulunması gerekmektedir. Kızamık aşısı altı sağlık biriminde doğru yerdeydi, dört birimde ise bulunmuyordu. Verem aşısı dört sağlık biriminde doğru, bir birimde yanlış yerdeydi, beş birimde ise bulunmuyordu. Tetanoz aşısı beş sağlık biriminde doğru, üç birimde yanlış yerdeydi, iki birimde ise bulunmuyordu. DBT aşısı üç sağlık biriminde doğru, altı birimde yanlış yerdeydi, bir birimde ise bulunmuyordu. DT aşısı iki sağlık biriminde doğru, iki birimde yanlış yerdeydi, altı birimde ise bulunmuyordu. Çocuk felci aşısı sekiz sağlık biriminde doğru yerdeydi, iki birimde ise bulunmuyordu. Sulandırıcılar ise beş sağlık biriminde doğru, iki birimde yanlış yerdeydi, üç birimde ise bulunmuyordu. Aşı ve sulandırıcıların hepsini doğru yerde bulunduğu dört birim vardı. Sonuçlarımız diğer çalışmalarla karşılaştırıldığında onlardan daha iyi gibi gözükse de, bir eğitim bölgesinde sonuçların böyle çıkması düşündürücüdür. Bu durumu iyileştirmek için sağlığa ilişkin tüm konularda olduğu gibi bu konuda da sürekli eğitime önem verilmelidir. Gerek sağlık ocağı sorumlu hekimi gerekse il sağlık müdürlüğü yetkililerince sürekli eğitimin yanısıra denetim hatta sürekli denetimin de önemi ve gerekliliği unutulmamalıdır. 80
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Vaccines play a very important role in our lives. One of the most important rules for maintaining efficacy of vaccines is to comply with cold chain which implies storage and shipment of vaccine under suitable conditions beginning from the production date until administration to a person. In this study which evaluated compliance with cold chain and knowledge status of the personnel, participating parts were health-care units related to Istanbul County Küçükçekmece Health Group Management and health personnel working at these units who provide health service in compliance with a collaborative protocol between Istanbul University and Ministry of Health. This study aimed to evaluate status of both vaccines stored in refrigerators and materials and refrigerator used for maintaining cold chain reactions at these units, current status of daily vaccination practices and to assess knowledge status of personnel about cold storage. All the staff (n--151) except medical secretary and employees working at Altınşehir Primary Health Care Center, Halkalı Primary Health Care Center, İkitelli Atatürk Primary Health Care Center, İstasyon Primary Health Care Center, Kanarya Primary Health Care Center, Küçükçekmece Primary Health Care Center, Sekaköy Primary Health Care Center, Tepeüstü Primary Health Care Center,. Tepeüstü Mother and Child Health and Family Planning Center and Küçükçekmece Tuberculosis Dispensary related to Küçükçekmece Health Group Management were evaluated in the framework of study. A total of 105 subjects comprised study group excluding another 46 subjects who could not be contacted due to several reasons (vacation, temporary 81assignment elsewhere or illness) or refused to participate in the study or were afraid of giving incorrect responses. Initially these people were interviewed in person and informed about purpose of the study and they gave informed consent for inclusion in the study. Then all the personnel were questioned about their demographic characteristics, their care for cold chain during daily practices, their attitudes towards and suggestions for cold chain by using a 27-item questionnaire performed by the investigator himself. Also status of vaccine fridge at the unit was evaluated by the same investigator. Study data were collected between October 10, 1997-October 13, 1998. Some open-ended questions were asked deliberately in order to avoid possible orientation of investigator and obtain comments on the issue in question and contributions from the participants. Observed compliance with cold chain practices was recorded by using another questionnaire form by the investigator. Among the study group (n=105) 86 were female (81.9%) and 19 were male (18.1%). Among 105 subjects number of physicians and health personnel other than physicians were 24 (22.9%) and 81 (77.1%) respectively. Health personnel have been working at the current unit for a mean duration of 4,10±3,59 years. Among the participants 26 subjects (24.8%) had previously attended a seminar or course on vaccination and 79 subjects (75.2%) have not done so. When asked to define cold chain 39 subjects (37.1%) defined it correctly, 45. subjects (42.9%) gave an incomplete definition, 9 subjects (8.6%) defined it incorrectly and 12 subjects (11.4%) said they have no idea. Twenty (19%) of 105 subjects comprising the study group has undertaken cold chain responsibility. While 101 subjects (96.2%) knew that there was a fridge at the unit, 4 subjects (3.8%) did not know whether it existed or not. 82Number of subjects who exactly knew where the respective vaccines were stored were as follows: 82 subjects (78,1%) for measles vaccine; 53 subjects (50,5%) for tuberculosis vaccine; 50 subjects (47,6%) for tetanus vaccine; 48 subjects (45,7%) for DT vaccine; 52 subjects (49,5%) for DBT vaccine, 76 subjects (72,4%) for polio vaccine and 47 subjects (44,8%) knew where diluters were stored within the unit. Although there was no difference among the personnel with respect to profession and being trained or not, number of subjects who knew exactly where diluters were stored was significantly higher among the ones working at the unit for more than 5 years compared to the subjects who worked for a shorter time. Personnel who worked for five years or less have significantly more frequently given incorrect answers or stated lack of knowledge. (p=0,0150) The question about where daily vaccines were stored was answered correctly by 47 subjects (44.8%) and incorrectly by 17 subjects (16.2%); 41 subjects (39.0%) said they did not know their place. 28 subjects (26,7%) believed cold chain functioned perfectly, 51 subjects (48,6%) thought it functioned to a great extent, 14 subjects (13,3%) believed it functioned partly and 1 subject thought (1,0%) it did not function at all. 11 subjects (10,5%) had no idea. Reasons for imperfect cold chain function were outlined under topics as lack of responsibility, electricity cut-off, refrigerators frequently opened, inadequate education, lack of sufficient care, improper transfer conditions, insufficient numbers of transporters, lack of good regulations and unconcerned attitudes of pharmacists. 83Suggestions for maintenance of cold chain were outlined under topics as proper education of personnel, prevention of electricity cut-off, refrigerators opened only by a responsible person, installation of a UPS, audit, refrigerators not used for any other purpose, regulation of transport, purchasing transporters, purchasing a new refrigerator, education of pharmacists, prevention of electricity cut-off by TEK and having a spare refrigerator in the unit. All the units had refrigerators. Four units had also spare refrigerators. While nothing was stored inside the refrigerator door in two units, various materials such as vaccines, water bottles, laboratory supplies, medicines, injector and polio vaccine mouthpiece were stored inside the refrigerator door in eight refrigerators. Measles vaccines and polio vaccines should be stored in the first shelf, tuberculosis vaccines in the second shelf, DT, DBT, tetanus vaccines and diluters in the third shelf. While measles vaccines were stored at the right place in six health units, four units did not have them. Tuberculosis vaccines were stored at the right place in four health units, at the wrong place in one unit and five units did not have them. Tetanus vaccines were stored at the right place in five health units and at the wrong place in three units. Two units did not have them. DBT vaccines were stored at the right place in three health units, at the wrong place in six units and one unit did not have them. DT vaccines were stored at the right place in two health units, at the wrong place in two units and six units did not have them. Polio vaccines were stored at the right place in eight health units and two units did not have them. Diluters were stored at the right place in five health units, at the wrong place in two units and three units did not have them. Four health units had vaccines and diluters all at their right places. 84Although our results may seem better than those of other studies, these results obtained from an education center are disturbing. In order to improve these conditions, continous education should be given importance as with any other health related issues. The need and importance of continous education and periodical audits performed by both the responsible physician of health-care clinic and health management officials should not be ignored. 85