Atatürk Sağlık Yüksek Okulu'nda okuyan öğrencilerin sigara içme sıklığı ve bunu etkileyen faktörler
The Smoking frequency of the students in Atatürk Health Vocational College and factors affecting ths frequency
- Tez No: 118100
- Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 514
Özet
ÖZET Atatürk Sağlık Yüksek Okulunda Okuyan Öğrencilerin Sigara İçme Sıklığı ve Bunu Etkileyen Faktörler Kasım- Aralık 2001 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olan bu çalışmanın amacı,Atatürk Sağlık Yüksek Okulu öğrencilerinin sigara içme sıklığı ve bunu etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Çalışma grubunu 459 öğrenci oluşturmaktadır. Grubumuzun % 41.4'ü Hemşirelik, % 35.3'ü Ebelik ve %23.3'ü de Beslenme bölümü öğrencileri oluşturmaktadır. Öğrencilerin yaş ortalaması 20.16±1.74 olarak bulunmuştur Araştırma kapsamındakilerin %79.1'inin hiç sigara içmediği, %10.2'sinin düzenli içtiği, %6.1'inin arasıra içtiği, %4.6'sınm bırakmış olduğu saptanmıştır. Düzenli sigara içme oranı en fazla (%12.1) Beslenme bölümü, en az (%9.3)Ebelik bölümü öğrencileri oluşturmaktadır. Düzenli sigara içme oranı yaş ilerledikçe artmaktadır. Ayrıca günde içilen sigara miktarı da artmaktadır.Öğrencilerin %66'sının yabancı marka sigara kullandığı ve oranın yaş ilerledikçe arttığı gözlenmiştir. Öğrenci annelerinin sigara içme oranı en fazla Beslenme Bölümünde bulunmuştur. Babanın sigara içme oranı hemen hemen her bölümde aynıdır. Araştırmaya alınanların % 98.0'i sigaranın zararlı olduğunu, % 59.4'ü sigarayı sık sık bırakmayı denediklerini ve %5 5. T sininde sigara içmekten pişman olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin %93.5'i pasif içiciliğin kişiye zarar verdiğini ve sigarayı bırakmak istemelerinde asıl nedenin“sağlığıma zarar verdi”ya da“ileride zarar verebilir”düşüncesidir. XCYUKSEKOGRiX ¦“”"be
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this Project conduction between Nowember-December 2001 is to determine the prevalence of smoking, among the studentst Vocational Health Coolege, at Erciyes Universty Students opinion about smoking and basic reasons which lead to smoking. Study group consists of 459 srudents.41.4% of the study group is Nursing, 35.3% is midwifery and 23.3% is Nutrition Departmentstudents. The students means of age was found to be 20.16 ±1.74. It was determined that of those include d into the study 79.1% never, 10.2% regulary, 6.1% occasionally smokes and 4.6% has given it up. The rate of smoking regulary is the highest (12.1%) in Nutrition Department and it is the lowest (9.3%)in Midusifery Department. The rate of smoking regularly increases as one gets older. In addition the number of cigarettes smoked each day increases, too. It was observed that66% of the students smoke cigarettes with foreign brands and this rate increases with old age. The rate of students mathers smoking was found to be the highest among the students at Nutrition Department while fathers rate of smoking was found to be almost the same in all department. It was determined that of those included into the study, 98% finds smoking harmful, 59.4% has frequently tried to give it up,and 55. 2% wishes they had never started it. 93.5% of the students is of the opinion that passive smoking harns individual and the real reason behind their wish to stop smoking is the idea that“it is harmful for their health”and“it will harm their health in future”.