PMMA vertebrolastisi sırasında Medulla Spinalis'de ısı transferinin invitro incelenmesi
In vitro investigation of heat transfer in calf spinal cord during polymethylmethacrylate application for vertebral body reconstruction
- Tez No: 118127
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT HANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZET PMMA (Polimetilmetakrilat) ile vertebroplasti, omurganın stabilizasyonunda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu çalışmada PMMA'nın medulla spinalisdeki ısı etkisi araştırılmaya çalışılmıştır. Çalışmada, taze dana kadavrasından alınan boyun omurgası ve medulla spinalis kullanılmıştır. Taze kesilmiş dana kadavrasına korpektomi yapılmış, korpektomi kavitesi PMMA ile doldurulmuş ve PMMA'nın polimerizasyonu sırasında açığa çıkan ısının medulla spinalis içindeki dağılımı incelenmiştir. Elde edilen veriler ışığında, işlem sırasında ortaya çıkan ısının, özellikle medulla spinalisin substatia griesa'sında nöral doku denatürasyonu için sınır olan 42-44°C yi aştığı ve ısınma sürecinin de substatia albaya göre daha uzun olduğu saptanmıştır. Bu fark istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç olarak, vertebroplasti sırasında medulla spinalisde oluşabilecek zararlı etkilerin önlenebilmesi için, kullanılan materyal ve dura arasına ısı izolasyonu sudan daha güçlü bir madde konulması veya daha düşük derecelerde ısı açığa çıkararak, ısının zararlı etkileri en aza indirgeyebileceğimiz yeni ürünler kullanılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Vertebroplasty using PMMA (Polymethlymethacrylate) is a way of stabilazing vertebral column. In this study, the heat effect of PMMA on spinal cord was investigated. Cervical spine and spinal cord provided from calf cadever were used as the material. Corpectomy was performed on the cadevers and the remainig cavities was replaced with PMMA. The distribution of heat that comes out during the polymerization process of PMMA was studied. Due to obtained data, it is revealed that the heat comes out during this process, exceeds 42-44°C which is approved as the limit for- in particular- the denaturation of the neural tissue in the gray matter of the spinal cord, and it is also indicated that the interval of heating is longer compared to white matter. This difference was found to be statisticaly significant. To conclude, we claim that in order to prevent the damaging effect during vertebroplasty, new products are required to place between the spinal cord and the material used which provides better heat isolation than water itself or to minimize the harmfull effect of heat.