Cep telefonlarının yaydığı radyasyonun böbrek üzerine etkilerinin elektron mikroskobik olarak değerlendirilmesi
Elektron microscopial evaluation of cell phone exposure on rat kidneys
- Tez No: 118143
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDURRAHMAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Cep telefonlarının yaydığı radyasyonun böbrek üzerine etkilerinin elektron mikroskobik olarak değerlendirilmesi. Mehmet Tevfık Adıcan Bu çalışmanın amacı, cep telefonlarından yayınlanan mikrodalga radyasyonunun ratların böbrek dokusu üzerine etkisini araştırmaktır. 36 Wistar albino rat dört gruba bölündü bunlar sham uygulaması yapılan kontrol grubu erkek (n=6),ve dişi (n=12),deney grubu erkek (n=6), ve dişi (n=12) şeklindeydi. Uygulama boyunca cep telefonları rat ların içinde bulunduğu pleksiglas kafeslerin 0,5cm altına yerleştirildi. Tüm deney gruplarında cep telefonları günde 2 saat'lik uygulama periyodu süresince her biri birer dakikalık üç kez konuşma moduna getirildi. Erkek ratlarda radyofrekans (RF) radyasyonu ve sham uygulamaları bir ay devam etti. Dişi hamile ratlarda sham ve RF Radyasyonu uygulamaları hamileliğin ilk gününde başladı. Dişi ratlar doğum yapıncaya kadar her gün cep telefonlarından yayınlanan radyo frekans radyasyonuna maruz bırakıldı. Sham (kontrol) grubundaki hayvanlar cep telefonlarından yayınlanan RF Radyasyon uygulaması haricinde uygulama yapılan gruptaki ratlara benzer bir şekildeki uygulamalara maruz bırakıldılar. Son uygulamadan hemen sonra tüm ratlar intraperitoneal olarak verilen öldürücü dozdaki pentobarbital ile feda edildi. Ratların böbrek dokusu histopatolojik olarak ışık ve elektron mikroskobu ile incelendi. Yapılan inceleme sonunda deney ve kontrol grubu arasında histopatalojik açıdan anlamlı farklılık gözlenmedi. Kontrol ve deney grubu ratların rektal sıcaklıkları arasında anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). Deney grubu ratlarda spesifik absorblanma oranı (SAR) değeri 0,155 W/kg olarak bulundu. Anahtar Kelimeler; Cep telefonu, Böbrek, Radyofrekans radyasyonu, Mikrodalga
Özet (Çeviri)
SUMMARY Electron microscopical evaluation of cell phone exposure on rat kidneys Mehmet Tevfık Adican The present study aimed to investigate the effects of microwaves emitted by cellular phones on kidney tissues of rats. Thirtysix Wistar-albino rats were divided into four groups, male ( n=6 ) and famele sham-exposed groups ( n=12 ) and male ( n=6 ) and famale experimental groups ( n=12 ). The rats were confined in plexiglas cages and cellular phones were paced 0,5 cm under the cages. In all the experimental groups, phones were turned to the speech position for 1 min three times a day and during exposure period of 2 h. In male rats, Radiofrequency Radiation ( RFR ) and sham exposures were continued for 1 month. In female pragnant rats, sham and RFR exposures were started on the first day of gestation. The female rats were exposed to RFR emitted by cellular phones every day until they grove birth. The animals in the sham groups were handled and treated identically to the exposed groups, expect that no RFR was emitted from the cellular phones. Immediately after the last exposure, all the rats were killed with a lethal dose of pentobarbital intraperitoneally. Kidney tissues of rats were examined with a light and electrone microscope. After the examination, no significant differences were observed betwen shame (control) and experimental groups histopathologically. It were not found significant differences betwen rectal temperatures of rats in the sham and experimental groups ( P>0,05 ). The Specific Absorbtion Rate ( SAR ) was found to be 0,155 W/kg for the experimental groups. Keywords ; Cellular Phone,Kidney, Radiofrequency Radiation,Microwave