Kronik cep telefonu radyasyonu ve koruma amaçlı kullanılan melatonin'in beyin ve beyincik üzerine etkilerinin farklı inceleme yöntemleri kullanılarak araştırılması
Investigation the effects of chronic mobile phone radiation and melatonin used for protection purpose on the brain by using different methods
- Tez No: 426991
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ILGAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Çalışmamızda günümüzde kullanılan akıllı cep telefonlarının yaydığı radyasyon oranı esas alınarak, bu radyasyona kronik etkin kalmanın beyin ve beyincik üzerinde oluşturduğu etkiler ve bu etkiler üzerine melatonin'in olası koruyucu özelliğinin araştırılması amaçlandı. 24 adet Wistar albino cinsi erkek sıçan 4 gruba ayrılarak 90 günlük deney süresince; kontrol grubuna hiçbir uygulama yapılmazken, 2. gruba her gün 30 dk 2100 MHz radyasyon uygulaması, 3. gruba her gün derialtı melatonin uygulaması, 4. gruba ise radyasyon uygulamasından 40 dk önce derialtı melatonin ve sonrasında 30 dk radyasyon uygulaması yapıldı. Deney bitiminde yüksek doz anestezi altında feda edilen deneklerden beyin ve beyincik dokuları alındı, ağırlıkları ölçülerek ışık ve elektron mikroskobik izleme yöntemlerinden geçirildi. Hematoksilen Eozin, Krezil Viyole histokimyasal boyaları ile NMDA-reseptör 2B, Kalpain-1 ve Kaspaz-12 immüno boyaları uygulandı, dokular ince yapı düzeyinde de incelendi. Beyin ve beyincik ağırlıklarının yanı sıra, Purkinje hücre sayısı ve immün boyamalar için yapılan H Skor analizlerinden elde edilen değişkenler istatistiksel olarak değerlendirildi. Histokimyasal boyamalar sonucunda radyasyon uygulaması ile birlikte nöron çevresinde açılma, hipokampüs CA1 ve CA3 bölgelerinde nöronlarda görece azalma, Purkinje hücre yerleşiminde değişim olaylandığı ve koyu nöronların görüldüğü saptandı. Uygulamanın ayrıca belleği olumsuz etkilediği bilinen NMDA-reseptör 2B / Kalpain-1 / Kaspaz-12 yolağını aktive ederek bu yolak üzerinden Endoplazmik Retikulum stresini ve apoptozis yolağını tetiklediği belirlendi. Apoptozis öncesi artmış protein sentezi varlığı elektron mikroskobik olarak da saptandı. Cep telefonlarının beyin ve beyincikte yapısal değişimlere ve bellek üzerinde olumsuz etkilere neden olduğu, koruma amaçlı kullanılan melatonin'in ise bu işlevinde etkin olduğu ancak yetersiz kaldığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Investigation the effects of chronic radiation emitted by third generation mobile phones and melatonin used for protection purpose on the brain was aimed in this study. 24 male Wistar albino rats were divided into 4 equal groups. Throughout in 90-day experiment, there was no application performed to control group. The second group was exposed to 2100 MHz radiation for 30 minutes. Subcutaneous melatonin was enjected to the third group. Subcutaneous melatonin enjection was applied 40 minutes before radiation and then radiation was exposed for 30 minutes to the fourth group. At the end of the experiment, brain tissues were taken from subjects which was sacrificed under high-dose anesthesia and measured. Light and electron microscobic monitoring methods were applied. Hematoxylin-Eosin, Cresyl violet, NMDA-receptor 2B, Calpain-1, Caspase-12 stainings were performed and ultrastructural analyses were examined. Besides brain weight, Purkinje cells number and H Score analyses were examined by statistically. With the application of radiation; dilatation around the neurons, decreased neurons on hippocampal CA1 and CA3 regions relatively, displacement the Purkinje cells and dark neurons findings were seen as a result of histochemical stainings. Radiation also activated the NMDA-receptor 2B / Calpain-1 / Caspase-12 pathway which is known to adversely affect the memory also Endoplasmic reticulum stress and apoptosis were triggered by this pathway. Pre-increased protein synthesis before apoptosis was identified by electron microscopy. In conclusion, mobile phone radiation caused some structural changes on the brain and negative impact on memory but melatonin was insufficient to demonstrate the protective effects.