Deri kan akımı dinamiğinin laser doppler flow tekniği ile incelenmesi
- Tez No: 118147
- Danışmanlar: PROF.DR. HAMZA ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Gittikçe artan sayıda kanıt, endoteliyal vazomotor fonksiyon bozukluğunun koroner dolaşıma özgü ve onunla sınırlı olmadığını, koroner arterlerde ortaya çıkan bozukluğun derecesi ile orantılı olarak periferik dolaşımda da saptandığım göstermektedir. Bu nedenle, periferik mikrovasküler endoteliyal hücre fonksiyonunu değerlendirmeyi olanaklı kılan non-invasive yöntemlere yoğun ilgi duyulmaktadır. İyontoforez ile laser Doppler akış ölçer (LDF) bu amaçla birlikte kullanılmaktadır. Daha önce yapılan çalışmalar, vazodilatör maddelerin neden olduğu LDF sinyalinin çeşitli özelliklerini ortaya koymuş olmakla birlikte deneysel verilerin zamanla değişimini betimleyen bir matematiksel analiz yapılmamıştır. Bu nedenle, endotel hücre fonksiyonunda yer alan mekanizmaları açıklığa kavuşturan ve deneysel eğrilere uyum sağlayan bir matematiksel fonksiyon bulmak üzere bu çalışma planlanmıştır. Deneyler, sigara içmeyen ve periferik vasküler bozukluğu olmayan 36 sağlıklı erkek birey (21,3 ± 2,7 yıl) yürütülmüştür. Bu çalışma, asetilkolin (ACh) veya sodyum nitroprusiat (SNP)'m iyontoforezi sırasında gözlenen LDF sinyalinin iki ayrı hiperbolik yanıt eğrisinin üst üste binmesi ile oluştuğunu göstermiştir. Bu eğrilerin her biri, uygun dönüşüm altında elde edilen doğrunun eğimine eşit olan kendine özgü bir sabite, k, sahiptir. Bu sabitler, vazodilatör maddelerin, vasküler yapılarla etkileşim mekanizmalarını gösterir. Bu çalışmada elde edilen yukarıdaki sonuç, ACh'ın mikrodolaşım üzerinde çift etkiye sahip olduğu düşüncesini destekler. Bu çalışmada, SNP nin vazodilatör etkisi açısından da iki mekanizmanın var olduğu, ilk kez gösterilmiştir. Çünkü SNP nin iyontoforezine karşı gözlenen yanıt iki farklı sabite sahiptir. ıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Increasing evidence indicates that impaired endothelial vasomotor function is not limited to coronary circulation but is also detected in peripheral circulation proportionate to the degree of endothelial dysfunction occurring in the coronary arteries. Thus there is considerable interest in non-invasive methods for assessing peripheral microvascular endothelial cell function. Iontophoresis in combination with laser Doppler flowmetry (LDF) have been used for this purpose. Previous reports have demonstrated various features of LDF signals caused by vasodilator substances but no mathematical analysis was done describing the time course of the experimental data. Therefore this study was designed to find a mathematical function that reveal the involved mechanisms in endothelial cell function and fitting to experimental curve. Experiments were performed in 36 healthy male subjects (21,3 ± 2,7 yr) with no history of peripheral vascular abnormalities and all were non-smokers. This study shows that the LDF signal during the iontophoresis of acetylcholine (ACh) or sodium nitroprusside (SNP) are the superposition of two separate hyperbolic response curves. Each curve has its own constant, k, which is equal to the slope of the straight line obtained under appropriate transformation. These constants reflect the interaction mechanisms of vasodilator substances with vascular structure. Above result of the present study support the concept of a dual action of ACh on the microcirculation. This study has shown for the first time that mere are two different biological mechanisms for the vasodilator effect of SNP since the microvascular response to iontophoresis of SNP also has two different constants. in