Cep telefonlarının yaydığı radyasyonun testis üzerine etkilerinin elektron mikroskobik olarak değerlendirilmesi
The electron microscopical evaluation of cell phone expasure on rat testes tissue
  1. Tez No: 118150
  2. Yazar: ABDULLAH TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN DAŞDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Cep Telefonlarının Yaydığı Radyasyonunun Testis Üzerine Etkilerinin Elektromikroskobik Olarak Değerlendirilmesi Abdullah TOPRAK Bu çalışmada cep telefonlarından yayınlanan mikrodalga radyasyonunun farelerin testis dokusu üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. 36 Wistar albino rat dört gruba bölündü. Bunlar, sham uygulaması yapılan kontrol grubu erkek (n=6) ve dişi (n=12) ile deney grubu erkek (n=6) ve dişi (n=12) şeklindeydi. Fareler uygulama boyunca plexiglas kafeslere konuldu ve cep telefonları kafeslerin 0,5 cm altına yerleştirildi. Tüm deney gruplarında cep telefonları, iki saatlik uygulama periyodu süresince her biri birer dakikalık üç kez konuşma moduna getirildi. Erkek farelerde radyofrekans radyasyonu (RFR) ve sham uygulamaları bir ay devam etti.. Sham (Kontrol) grubundaki hayvanlar radyofrekans uygulamaları dışında aynı deney şartlarına maruz bırakıldılar (cep telefonları kapatıldı). Bu araştırmada yer alan ve uygulamaya tabi tutulan dişi farelerin erkek yavrularının testislerinde bir değişimin sözkonusu olup olmadığını tespit edilebilmesi amacıyla yavru deney ve kontrol grupları oluşturuldu. Son uygulamadan hemen sonra tüm fareler intraperitonal yolla letal öldürücü dozdaki pentobarbital ile öldürüldü. Tüm erkek erişkin ve yavru ratların testis dokuları histopatolojik olarak ışık ve elektron mikroskobu ile incelendi. Yapılan inceleme sonunda, deney ve kontrol grubu arasında histopatolojik olarak anlamlı farklılık gözlenmedi. Deney ve sham (kontrol) grubu farelerin rektal sıcaklıkları arasında anlamlı farklılık bulunmadı (P>0,05). Deney grubu farelerda spesifik absorblanma oranı (SAR) değeri 0,155 W/kg olarak bulundu. Anahtar Kelimeler : 1- Cep Telefonu 2- Mikrodalga Radyasyonu 3- Testis 4- Radyo Frekans
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Electron Microscopical Evaluation of Cell Phone Exposure on Rat TestesTissue Abdullah TOPRAK The present study aimed to investigate the effects of microwaves emitted by cellular phones on testis (male rats) tissues of rats. Thirtysix Wistar albino rats were divided into four groups, male (n=6) and female sham-exposed groups (n=12) and male (n=6) and female experimental groups (n=12). The rats were confined in plexiglas cages and cellular phones were placed 0,5 cm under the cages. In all the experimental groups, phones were turned to the speech position for 1 min. Three times a day during an exposure periad of 2 h. In male rats, Radiofrequency, Radiation (RFR) and sham exposures were continued for 1 month.. The animals in the sham groups were handled and treated identically to the exposed groups, except that no RFR was emitted from the cellular phones. The reason of female exposure group is to observe the effect of radiation emitted from cellular phones on the testes of male of springs. Immediately after the last exposure, all the rats were killed with alethal dose of pentobarbital introperitoneally. All adult male and male ofsprings rats testis tissue were examined with a light microscope and electron microscope. After the examination, no significant differences were observed between sham (control) and experimental groups histopathologically. It was not found significant differences between rectal temperatures of rats in the sham and experimental groups (P>0,05). The spesific absorbtion rate (SAR) was measured as to be 0,155 W/kg for the experimental groups. Key Words : 1- Cellular Phone 2- Microwave Radiations 3- Testes 4- Radiofrequency ^1Zv«J^OH