Serbest prefabrike poröz polietilen implant flebi ile 'ortotopik üç boyutlu doku rekonstrüksüyonu' modeli (tavşanlarda deneysel çalışma)
Three-dimensional tissue reconstruction of orthotopic, free, prefabricated high-density porous polyethylene implant flap: An experimental study in rabbits
- Tez No: 118161
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEKİ CAN, PROF.DR. ERDEM YORMUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Üç boyutlu defektlerin yontularak şekillendirilmiş, vasküler bir taşıyıcı ile sarılmış yapılarla onarımının kulak ve burun rekonstrüksiyonunda geniş bir kullanımı vardır. Kalın örtülerin ana problemi alttaki yapıların ince detaylarını maskelemeleridir. Diğer problemler yetersiz kan desteği, infeksiyon ve implantın ekspozisyonudur. Eğer yeterli vasküler penetrasyon implantın büyüklük ve şeklinde herhangi bir değişiklik olmadan sağlanabilirse ince bir deri grefiti ile kapatılması ve estetik sonuçların daha iyi hale getirilmesi olanaklı olacaktır. Bu çalışmada sıkça kullanılan yüksek yoğunluklu poröz polietilen implantın prefabrikasyonu planlanmıştır. İmplantlar 10 adet yetişkin Yeni Zellanda Beyaz tavşanında superfisiyal inferior epigastrik arter ve ven pedikülünün altına yerleştirilmiş ve tespit edilmiştir. Bu yöntemle 20 implant prefabrike edilmiş, 8 hafta sonra prefabrike edilmiş poröz polietilen implantlar superfisiyal inferior epigastrik arter ve ven pedikülleri ile birlikte yataklarından kaldırılmış ve 30 dakika klemplendikten sonra greftlenmişlerdir. 1 hafta sonra tie-over pansumanlar açılmış ve 2 hafta sonra greftlerin yaşayabilirliği araştırılmış ve histolojik çalışmalar yapılmıştır. Sonuçta implantların fibroneovasküler doku ile uyumlu olduğu görülmüştür. Vasküler pedikülden gelen kan akımı implantı pediküllü yada serbest flep olarak transfer edilebilecek prefabrike kompozit bir flep olarak destekleyecek kadar yeterlidir. 33
Özet (Çeviri)
SUMMARY Three-dimensional tissue reconstruction of orthotopic, free, prefabricated high-density porous polyethylene implant flap: An experimental study in rabbits. Three-dimensional defects have been reconstructed with carved and remodeled frameworks wrapped within vascular carriers and have gained wide use in ear and nose reconstruction. The main problem with thick coverings is masking of the fine details in the frameworks. Other problems are insufficient blood supply, infection and exposure of the implant. If sufficient vascular penetration can be established without any change in size and shape of the implant, it will be possible to cover it with a thin skin graft and improve aesthetic results. In this study we planned to prefabricate a high-density porous polyethylene implant that has been used frequently. The implants were placed and anchored underneath the superficial inferior epigastric artery and vein pedicle bilaterally in 10 adult New Zealand White rabbits. Twenty implants were prefabricated in this procedure, 8 weeks later prefabricated porous polyethylene implants were removed with superficial inferior epigastric artery and vein pedicle from their beds and pedicle, was clamped 30 minutes then flaps were grafted. One week later tie-over dressings were removed, then two weeks later viability of the grafts were evaluated and histological examinations were performed. Results revealed that the implants were invaded by fibroneovascular tissue. Blood supply coming from the vascular pedicle was sufficient to maintain the implant as a prefabricated composite flap, which could be transferred as a pedicled flap or a free flap. 34