Nörokutan pediküllü ada fleplerde geciktirme işleminin (delay) etkilerinin araştırılması (ratlarda deneysel çalışma)
The effects of delay phenomenon in neurocutaneous island flaps (experimetal study)
- Tez No: 118160
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT EMİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Nörokutan flepler, rekonstrüktif cerrahide özellikle son dekatta ratin olarak kullanılmaktadırlar. Nörokutan ada flebi; bir adet ven ve bir adet sinirden oluşan aksiyel paternli bir fleptir ve flebin arteryel vaskularizasyonu, sinirin içindeki ve çevresindeki vaskuler pleksustan sağlanmaktadır. Bununla birlikte anatomi ve fizyolojileri ile ilgili çeşitli farklı görüşlerde bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı geciktirme (delay) işleminin nörokutan ada flepler üzerindeki etkilerini araştırmak ve aynı zamanda pedikül içeriğini evvelki çalışmalarla karşılaştırmaktır. Elli adet flep, uyluğun medial yüzünden safen sinir, safen ven ve çevre fasial doku pediküllü olacak şekilde yirmibeş ratda kaldırıldı. Çalışma grubundaki hayvanlar, beş ayrı gruba ayrıldı. Grup l'de (nörokutan flep modeli, n=10) safen arter bağlandı, safen sinir, safen ven ve derin fasia korundu. Grup 2 'de (intranöral vaskuler pleksus sirkülasyon paternli flep modeli, n=10) safen arter ve derin fasia kesildi, safen sinir ve safen ven korundu. Grup 3 (“delay”edilmiş nörokutan flep modeli, n=10). Grup 4 (“delay”edilmiş vaskuler pleksus sirkülasyon paternli flep modeli, n=10). Grup 5 (“delay”edilmiş kompozit greft modeli, n=10) olarak planlandı. Sonuçta, grup l'le grup 2 ve grup 5 arasında ortalama yaşayan flep alanı ortalaması karşılaştırıldığında anlamlı fark bulundu (p< 0,001). Grup 3'le grup 1 arasında ortalama yaşayan flep alam ortalaması karşılaştırıldığında anlamlı fark bulundu (p= 0,002). Grup 2 ile grup 5 arasında ortalama yaşayan flep alam ortalaması karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunamadı (p=0,086). Grup 4 ile grup 2 arasında ortalama yaşayan flep alam ortalaması karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunamadı (p=0,086). 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY Neurocutaneous flaps are utilized routinely in reconstructive surgery and even more so during the past decade. The neurocutaneous island flap is an axial flap composed of one vein and one nerve, the arterial vascularization of which is provided by the vascular plexus around and inside the nerve. However, controversies exist concerning their anatomy and phsiology. The purpose of this study was to investigate the effects of delay phenomenon in neurocutaneous flaps and also to compare the pedicule and its contents with former studies. Fifty flaps were dissected on the medial aspect of the leg based on a pedicle of the saphenous nerve, great saphenous vein and the surrounding fascial tissues in twenty-five rats. Animals in the experiment were divided into five groups. In group 1 (neurocutaneous flap model, n=10) the saphenous artery was transected and the vein, nerve and fascia were preserved. In group 2 (intraneural vascular plexus circulation pattern, n=10) the saphenous artery and the fascia were transected. Group 3 (delayed neurocutaneous flap model, n=10). Group 4 (delayed intraneural vascular plexus circulation pattern, n=10). Group 5 (delayed composite graft model, n=10). In conclusion; grup 1, the average survival area was significantly different from group 2 (p< 0,001) and group 5 (p< 0,001). In group 3, the average survival area was significantly different from group 1 (p= 0,002). In group 2, the average survival area was not significantly different from group 5 (p=0,086). In group 4, the average survival area was not significantly different from group 2 (p=0,086). 44