Doku genişletiicilerin geciktirme ('delay') etkilerinin prefabrike fleplerde araştırılması (deneysel çalışma)
Investigation of delay effect of tissue expanders in prefabricated flaps: An experimental study
- Tez No: 118162
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT EMİROĞLU, PROF.DR. ERDEM YORMUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Rekonstrüktif cerrahinin primer amaçları hayatın korunması, form ve fonksiyonların yeniden kazandırılmasıdır. Doku defektlerinin rekonstrüksiyonu ve açık yaraların kapatılması için“rekonstrüktif merdiven”adı verilen bir kavram geliştirilmiştir. Özellikle kompozit doku defektlerinin onarımında rekonstrüktif merdiven kavramı her zaman optimal sonuçlar vermemektedir. Bu gibi durumlarda geciktirme, doku genişleticiler ve doku prefabrikasyonu gibi kombine tekniklere ihtiyaç duyulabilir. Bu çalışmada doku prefabrikasyonu ve doku genişleticilerin kullanımından oluşan deneysel bir kombine teknik tanımlanmıştır. Bu teknik doku genişleticilerin prefabrike fleplerdeki geciktirme etkilerini gösterir ki bu daha yüksek yaşama oranları ve daha yüksek bir güvenilirlik sağlar. 28
Özet (Çeviri)
SUMMARY The primary goals of reconstructive surgery are preservation of life, restoration of form and fuction. For reconstruction of tissue defects and closure of open wounds a concept defined as“reconstructive ladder”has been developed. Specially for the reconstruction of composite tissue defects reconstructive ladder concept doesn't always give the optimal result. So in such situations combination techniques of delay, tissue expanders and tissue prefabrication may be required. In this study an experimental combination technique composed of the usage of tissue prefabrication and tissue expanders is desciribed. This technique shows the delay effect of the expanders in prefabricated flaps which provides better survival rates and higher safety. 29