Ekstremitelerde doku genişletme amaçlı poliakrilamid hidrojel kullanımı
The use of polyacrylamide hydrogel for tissue expansion in extremities
  1. Tez No: 267807
  2. Yazar: SEMİH BAĞHAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ZEKİ GÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Doku kayıplarının onarımı, plastik cerrahinin temel kavramlarındandır. Doku genişletme sağlıklı dokuların fizyolojik veya patolojik birçok durumda gözlenen genişleme özelliğinden yararlanarak doku kayıplarını tedavi etme yöntemi haline gelmiştir. Son 30 yıldır giderek artan bir oranda kullanılan doku genişletme en az iki cerrahi operasyon ve bu operasyonlar arasında doku genişleticinin şişirilmesi için hastane vizitlerini gerektirir. Bunun yanında doku genişletmenin daha yaygın kullanımını sınırlayan ve özellikle birinci seans operasyona bağlı olarak gözlenen komplikasyonları vardır. Enfeksiyon, yabancı cisim reaksiyonu, hematom, seroma, cilt nekrozu gibi sıralanabilecek bu komplikasyonlar teknik olarak cerrahi dissekiyona ve normal cilt florası ile kontaminasyona bağlanmıştır.Doku genişletici yerleştirmek için operasyon ve doku genişletici şişirmek için hastane vizitleri zorunluluğunu gidermek, ayrıca geleneksel doku genişleticilerin tercih edilmediği sınırlı dokuların genişletilmesini mümkün kılmak amacıyla tasarlanan deneysel çalışmamızda erişkin sıçanlarda anterolateral uyluk cildi kalıcı dolgu materyali olarak kullanılan poliakrilamid hidrojelin seri enjeksiyonları ile genişletilmiştir. Bu materyalin haftalık enjeksiyonlarını altı hafta boyunca yapmak suretiyle elde edilen doku genişletme fotografik, radyolojik ve histopatolojik olarak gösterilmiştir. Kozmetik amaçlı kalıcı dolgu materyali olarak kullanımı ile ilgili başarılı sonuçların yanında komplikasyonları da bildirilen ve daha çok kontrollü çalışma ile değerlendirmeye ihtiyaç duyulan poliakrilamid hidrojelin doku genişletmek amaçlı geçici kullanımı literatürde var olan bilgilerle ve çalışmamızın sonuçlarıyla birlikte değerlendirildiğinde güvenli görünmektedir.Başka deneysel ve klinik çalışmalarla araştırılması sonrasında poliakrilamid hidrojelin seri enjeksiyonları ile doku genişletme geleneksel doku genişleticilerin kullanılmadığı veya tercih edilmediği durumlarda doku genişletmeyi rekonstrüksiyon seçenekleri arasına katabilir. Bunun yanında doku genişletme amaçlı ilk cerrahi seansı ortadan kaldırmak ve hastanın genişletme için hastaneye gelmek yerine enjeksiyonlarını kendi yapması mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
Reconstruction of tissue loss is one of the primary goals of plastic surgery. Tissue expansion seen in various physiological and pathological conditions created a fundamental treatment modality for tissue defects. During the past 30 years, tissue expansion has gained popularity. Conventional tissue expansion is comprised of at least two surgical operations and weekly hospital visits in between. Tissue expansion has some complications especially due to placement of tissue expander and this limits widespread use of tissue expansion. These complications; e.g. infection, foreign body reaction, hematoma, seroma and skin necrosis are associated with dissection of tissue pocket and contamination with bacteria during placement.We designed an experimental study to avoid the need for surgical operation to place tissue expander, decrease the number of hospital visits to expand it and to define a technique to expand limited areas where conventional tissue expanders are not preferred. In this study, anterolateral thigh skin in adult rats was expanded with serial injections of a permanent tissue filler, polyacrylamide hydrogel. Tissue expansion created by weekly injections during six week period has been shown by digital photography, magnetic resonance imaging and histopathological examination. Polyacrylamide hydrogel has been used as a permanent tissue filler for cosmetic purposes. Both successful results and complications have been published reflecting the need for further controlled studies to evaluate this material. But using it temporarily for tissue expansion seems to be safe with the results of our study and the current data.With further experimental and clinical studies, tissue expansion with serial injections of polyacrylamide hydrogel can be used in cases where conventional tissue expanders are not used or preferred. Also to avoid the need for surgery to place the tissue expander and decrease the number of hospital visits by self injection might be possible.