1973-2002 yılları arasında izlenen 211 hodgkin hastalığı olgusunun retrospektif analizi ve ikinci tümör gelişim sıklıgının incelenmesi
A retrospective analysis of 211 hodgkins disease patients treated between 1973-2002 with emphasis on secondary tumor development
- Tez No: 118180
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SÜHEYLA SERDENGEÇTİ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmaya, 1973 -2002 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Medikal Onkoloji Bilim Dalı poliklinik ve servislerinde kaydı bulunan 68'i kadın (% 32.2),143'ü erkek (% 67.8) toplam 21 1 HH olgusu alındı. Olgularımızın analizi ile şu sonuçlar elde edildi: -Olgularımızın tanı anında medyan yaşları 40 idi. Yaş dağılımı ise 3 ve 5. dekadlarda beklenen bimodal zirve yanında,7. dekadda küçük bir zirve daha yapmaktaydı. -Olgularımızın %51.2'si MSHH,% 25.6'sı NSHH,% 6.6'sı LZHH ve % 8.5'i ise LFHH tipindeydi. -Tanı anında olguların % 3.8'i evre I, % 28.5'i evre II, % 41.8'i evre III ve % 20.9'u evre IV'te idi.İleri evre olguların oranı % 62.7 olarak bulundu. -İlk tutulum yeri en sık servikal (% 47.4),aksiller (% 14.2) ve supraklavikuler lenf nodları(% 10.4) idi. -B semptom pozitifliği tüm olgularda % 63.98 görülürken,en sık LFHH'da (% 94.44) B semptom pozitifliği saptandı. -Mediasten tutulumu tüm olgularda % 35.54 görülürken,en sık tutulum % 55.6 ile NSHH'da saptandı. -Olgularımızda uygulanan primer tedavi yaklaşımları; sadece kemoterapi % 68.7, sadece radyoterapi % 2.4, kombine kemoterapi ve radyoterapi % 28 idi. -En sık uygulanan primer kemoterapi şeması (C)MOPP (% 57.3) iken, AB VD % 16.1, (QMOPP/ABV hibrid şema ise % 15.6 oranında kullanılmıştı. -Uygulanan primer tedavi yöntemleri ile tüm olgularda % 53.08 tam,% 9.5 kısmi yanıt elde edildi.En yüksek tam yanıt kombine kemoterapi ve radyoterapi 56uygulamaları ile elde edilirken (% 60 ve % 58.3),en düşük tam yanıt ise sadece radyoterapi ile (% 20) elde edildi. -Hastalık tipine göre yanıt oranlarına bakıldığında,en yüksek tam yanıt LZHH'da (% 71.42),en düşük ise LFHH'da (% 44.44) elde edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study includes the analysis of 21 1 cases of Hodgkin's Disease (HD) that were treated between 1973 and 2002 in Cerrahpaşa Medical School, Department of Oncology. The population analyzed consisted of 68 female (32.2%) and 143 male (67.8%) patients. -Median age at diagnosis was 40. Age at diagnosis showed the well known peaks in the 3 rd and 5th decades but in this study, a small peak in the 7th decade was observed as well. -When grouped by histologic type, 51.2% of the cases had Mixed Cellularity Hodgkin's Disease (MCHD), 25.6% had Nodular Sclerosing HD (NSHD), 6.6% had Lymphocyte Rich HD (LRHD) and 8.5% had Lymphocyte Depletion histology (LDHD). -At diagnosis 3.8% of the patients had stage I disease, 28.5% had stage II disease, 41.8%) had stage III disease and 20.9% had stage IV disease, showing that 62.7%) of the patients had advanced disease at diagnosis. -Most common sites of initial involvement included the cervical (47.4%), axillary (14.2%>) and supraclavicular (10.4%) nodes. -63.98% of the patients described B symptoms which was most commonly seen in patients with LD histology (94.44%). -Mediastinal involvement was seen in 35.54% of patients at diagnosis, 55.6% of which were patients with NSHD. -The preferred modality of treatment was chemoterapy-only in 68.7% of the cases, with 2.4%o receiving only radiotherapy and 28% treated with combined chemo- radiotherapy. -Most commonly administered chemotherapy was (C)MOPP (57.3%>), ABVD was 59used in 16.1% of the cases and the hybrid (C)MOPP/ABV regimen in 15.6%. -A complete response with primary therapy was achieved in 53.08% of patients, with 9.5% of the patients having partial response. Combined chemo-radiotherapy patients had the highest rates of complete response (60% and 58.3%), whereas 20% of the patients treated with irradiation-only had a complete response. -LRHD patients had the highest rate of complete response (71.42%), lowest rates were seen with LDHD (44.44%). -A comparision of serum p2 microglobulin, LDH, hemoglobin, hematocrit, leukocyte, and thrombocyte values in stage I+II versus stage III+IV patients revealed a significant difference in LDH, P2 microglobulin and thrombocyte values between two groups (p) and infrequent in patients with NSHD and LDHD (22.2%) histologies. -Treatment of relapses resulted in a CR in 30.19% of the cases and partial responses were seen with 9.4%. -Currently 28.9%) of the patients are alive, 22.3% are dead and 43.6%) are lost to follow-up. -Longest overall survival was observed in patients with LRHD (mean 238 mo.) whereas LDHD patients had the shortest (median 34 mo).