Mide kanserli 683 hastanın retrospektif değerlendirilmesi
Retrospectively analysis of 683 patients with gastric cancer
- Tez No: 118181
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖKHAN DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
ÖZET Bu çalışmada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Bilim Dalında takip ve tedavi edilmiş 683 (409 erkek, 274 kadın) mide kanseri olgusu retrospektif olarak değerlendirildi. Tümörlerin anatomik lokalizasyonu; antrum %38.6, korpus %26.9, kardiya %12.7, diffüz %15.7, pilor %0.6, anastomoz hattı %0,2'dir.Kardiya tutulumu yıllara göre artmakta ve diffüz tutulum ise belirgin olarak azalmaktadır. Olgular histolojik olarak sınıflandığında; en sık az farklılaşmış tümör görüldüğü, farklılaşmamış tümör oranının yıllarla birlikte arttığı ve az farklılaşmış tümör olgularının sayısının ise yıllarla azaldığı izlenmektedir. Olgulardan %2.6'sı evre I, %8'i evre II, %37.4'ü evre III, %50.2'ü evre IV olarak değerlendirilmiştir. Yıllarla birlikte gelişen tanı olanaklarına rağmen hala hastaların büyük bölümüne ileri evrede tanı konduğu gözlenmiştir. Hastaların son durumu değerlendirildiğinde %47.4'ünün öldüğü, %15.1 hastalıksız devam ettiği, %9.8 hastalıklı devam ettiği bulunmuştur. Takipsizlik oranımız %27.6'dir. Yaşlı hastalarda takipsizlik oranı belirgin olarak artmaktadır. Evrelere göre ortalama sağ kalım süreleri evre 1 olgularda 52.3 ay, evre 2 olgularda 42.4 ay, evre 3 olgularda 33.9 ay, evre 4 olgularda 9.8 ay olarak bulunmuştur. 25
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study 683 patients ( 409 male, 274 female) with gastric carcinoma, who were followed and treated in Cerrahpaşa Medical Faculty, Division of Medical Oncology, were evaluated retrospectively. Anatomical localization of the tumors were; antrum 38.6%, corpus 26.9%, cardia 12.7%, diffuse 15.7%, pylorus 0.6%, online of anastomosis 0.2%. Invasion of cardia seems to be increasing with years and diffuse invasion is strikingly decreasing. Histological classification of the cases showed that differantiated tumor was the rarerst, undifferentiated tumor percentage increased and the number of minimally differentiated tumor cases decreased with the following years. 2.6% of cases were evaluated as stage I, 8% stage II, 37.4% stage III, 50.2% were stage IV. Despite the evolution of despiting techniques, most of the patients are still diagnosed at higher stages. Considering the final situation of the patients, 47.4% were dead, 15.1% were disease free, 9.8% were surviving with the disease. 27.6 % of the patients were not follow up. This percantage was higher for the elderly patients. Mean survival times according to the stages were; 52.3 months for stage I, 42.4 months for stage II, 33.9 months for stage III, 9.8 months stage IV cases. 26