Baş ve boyun kanserlerinde soluble adezyon molekülleri ICAM-1 ve E-selektin düzeyleri
Soluble adhesion molecules ICAM-1 and E-selection levels in head and neck cancers
  1. Tez No: 118179
  2. Yazar: MUSTAFA BENEKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ İÇLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Vücuttaki hücrelerin diğer hücrelerle ve/veya ekstrasellüler matriks ile yapismasini ve etkileşimlerini sağlayan moleküllere hücre adezyon molekülleri adi verilmektedir. Kanser hücreleri yüzeyindeki adezyon reseptörlerinin özelliklerinin belirlenmesi ile bu moleküllerin tumor progresyonu ve metastaz oluşumundaki rolleri arastirilmaya baslanmistir. Adezyon moleküllerinin dolasimda solubl halde serbest olarak bulunabildikleri ve solubl adezyon molekülü düzeylerinin malign hastaliklarda yükseldikleri gösterilmiştir. Bu calismada bas boyun kanserli hastalarda, solubl adezyon molekülleri ICAM-1 ve E-selektin'in serum düzeylerinin belirlenmesi amaclanmistir. Bu çalismaya yeni tanı almis 18'i erkek, 6'si kadin toplam 24 bas-boyun tumorlu hasta alindi. Kontrol grubu olarak yas ve cinsiyetleri uyumlu 17 saglikli gönüllü çalismaya dahil edildi. Bu gönüllülerin 10'u erkek, 7'si kadindi. Primer tümör yerleşim yeri 13 hastada larinks, 5 hastada nazofarinks, 4 hastada oral kavite ve 2 hastada parotid bezi olarak tesbit edildi. Serum örnekleri -20 °C derin dondurucuda saklandi ve sandviç tip ELISA yöntemi kullanilarak calisildi (R&D Systems, İngiltere). Hastalar ile kontrol grubu değerleri bagimsiz student t- testi ile karsilastirildi. Bas-boyun tümörlü hastalarda serum soluble ICAM-1 düzeyleri (350.04±19.02 ng/ml) kontrol grubuna göre (273.67±21.52 ng/ml) anlamli ölçüde yüksek bulundu (p=0.012). Serum E-selektin düzeyleri hasta ve kontrol grubu arasinda belirgin bir farklilik göstermiyordu (63.354±7.00 vs 58.91±5.81 ng/ml; p=0.65). 36Bu sonuçlar, hücre adezyon moleküllerinin bas boyun tümörlerinin gelişimi ve invazyonunda önemli fonksiyonlari olduğu görüsünü desteklemektedir. Malign tümörlerde adezyon reseptörleri ekspresyonu ve fonksiyonlarindaki değişimler tümör oluşumu, invazyonu ve metaztaz spesifisitesini belirler. Gelecekte yapılacak çalışmalarla adezyon moleküllerinin tümör gelişimi ve metastaz biyolojisindeki kritik rolleri daha iyi anlasilacaktir. Hücre adezyon moleküllerinin kanser oluşumundaki rollerinin belirlenmesi ve fonksiyonlarinin moleküler biyolojik yöntemlerle genetik olarak düzenlenmesi gelecekteki çalismalarin temel konusunu olusturacaktir. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY A diversity of adhesive interactions occur between the cancer cell and host extracellular matrix which potentiate neoplastic expansion and metastatic dissemination. In miscellaneous malignant diseases, tumor progression has been observed to be associated with alterations in adhesion molecule expression. Recently, circulating soluble forms of adhesion molecules have been identified. In this study, serum levels of soluble intercellular adhesion molecule-1 (ICAM-1) and E-Selectin were determined in patients with head and neck cancer. The study group consisted of a total of 24 patients (18 males and 6 females) with previously untreated head and neck cancer. The sera obtained from age and sex matched 17 healthy volunteers (10 males, 7 females) served as controls. The primary tumor was localized in larynx in 13 patients, nasopharynx in 5 patients, oral cavity in 4 patients, and parotid gland in 2 patients. Serum clCAM-1 and cE-Selectin concentrations were determined with sandwich ELISA method (R&D Systems, UK). Independent student t-test was used for comparisons. Serum soluble ICAM-1 levels were significantly increased in patients with head and neck cancer (350. 04±1 9.02 ng/ml) compared to the control group (273.67±21.52 ng/ml) (p=0.012). However, serum E-Selectin levels did not differ from the controls (63.354±7.00 vs 58.91±5.81 ng/ml; p=0.65). The results of the current study provide strong circumstantial evidence that alterations in the expression and function of adhesion molecules may play a critical role in head and neck cancer. Neoplastic transformation and the evolution 38to metastatic disease are characterized by a dramatic aberration in cellular cohesive interactions. Adhesion proteins are involved in many of the intermediate steps of metastatic cascade and likely to show pronounced changes in expression during malignant progression. The identification of the peculiar mechanisms of the adhesion molecule aberrations may lead to a better understanding of the natural history of head and neck cancer and also of other solid epithelial malignancies. 39