Mide kanserli hastaların klinik verilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Evaluation of clinic data of patients with gastric cancer retrospectively
  1. Tez No: 281822
  2. Yazar: DİLEK MALKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Onkoloji, Gastroenterology, Oncology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Mide kanserli hastaların klinik verilerinin retrospektif olarak değerlendirilerek prognostik faktörlerin belirlenmesi.Gereç ve Yöntem: Şubat 2000 ile Ocak 2010 yılları arasında mide adenokarsinomu tanısı alan 334 hastanın kayıtları retrospektif olarak incelendi. Yaş, cinsiyet, kan grubu, tümör yeri, invazyon derinliği, farklılaşma derecesi (grade), kemoterapi ve radyoterapi alma durumlarının sağkalım süresine ve helikobakter pilorinin proksimal ve distal mide kanserlerinde görülme sıklığına bakıldı.Bulgular: Çalışmamıza mide adenokarsinomu tanısı almış 334 olgu dahil edildi. Olgularımızın %68, 6' sı erkek, %31, 4'ü kadındı. Erkek cinsiyette yaş ortalaması 60, 8 ± 12, 5, kadın cinsiyette yaş ortalaması 63, 6 ± 14, 8 iken grubun yaş ortalaması 61, 7 ±13, 0 idi. TNM evrelemesine göre olgularımızın %2, 8'i Evre 0, %4,1'i Evre IA, %7, 1'i Evre IB, %9, 9'u Evre IIA, %6, 7'si Evre IIB, % 11, 2'si Evre IIIA, %19, 9'u Evre IIIB, %10,3'ü Evre IIIC, %28'i Evre IV olarak saptandı. 160 olgu (%47, 9) kemoterapi, 99 olgu (%29, 6) adjuvant kemoradyoterapi aldı. En sık uygulanan adjuvan kemoterapi rejiminin FUFA (Mayo rejimi) (% 53, 7) olduğu görüldü. Genel izlem süresi için median değer 8 ay (min:1-max:120), genel sağkalım süresi için median değer 12 ay (min: 4-max:120), hastalıksız sağ kalım için median değer 9 ay (min: 3-max: 120) olarak belirlendi. Klinik takip sırasında ise 29'unda (%9, 3) lokal nüks, 110'unda (%35, 4) metastaz geliştiği belirlendi. 85 hastanın (%27, 3) remisyonda seyrettiği, 94 (%30, 2) hastanın ise klinik takipleri sırasında ex olduğu belirlendi. Tümöre en sık antrumda (%40, 4) rastlandı. Distal tip mide kanseri (%22, 2) proksimal tip mide kanserinden (%77, 8) daha fazla görülmekteydi. Distal tip mide kanserli olguların sağkalım süresi ortalama 18 ay (min: 4, max:120) iken proksimal tip mide kanserli hastalarda bu süre 10 ay (min:4, max:77). Tüm olguların %66, 5'inde h. pilori pozitif saptandı, bu hastaların %98'i eradikasyon tedavisi aldı. Proksimal mide kanserlerinin %21, 6'sında h. pilori pozitifliği saptanırken, distal mide kanserlerinin %79, 2'sinde h. pilori pozitifliği saptandı. Tümör lokalizasyonu, proksimal tip mide kanserlerinin, adjuvant kemoradyoterapi almanın, tümör evresinin sağkalım sürelerini istatistiksel olarak etkilediği saptanmıştır (p değerleri sırasıyla 0. 003, 0. 03, 0. 03,
Özet (Çeviri)
Aim: Determining the prognostic factors via evaluation of clinical data of patients with gastric cancer retrospectively.Material and method: Records of 334 patients who were diagnosed as gastric adenocarcinoma between February 2000 and January 2010 were evaluated retrospectively. We evaluated the associations of age, sexuality, blood group, localization of the tumor, depth of invasion, grade of indifferentiation, chemotherapy and radiotherapy with the survival time and frequency of Helicobacter pylori between proximal and distal gastric cancer.Results: A total of 334 cases with gastric adenocarcinoma were included in the study. Among the cases, 68. 6% were male and 31. 4% were female. The mean ages were 60. 8±12. 5 for males, 63. 6±14. 8 for females and 61. 7±13. 0 for all. According to the TNM staging system; 2. 8% of our cases were Stage 0, 4.1% were Stage IA, 7.1% were Stage IB, 9.9% were Stage IIA, 6.7% were Stage IIB, 11. 2 were Stage IIIA, 19.9% were Stage IIIB, 10.3 were Stage IIIC and 28% were Stage IV. One hundred and sixty cases (47. 9%) had chemotherapy and 99 cases (29. 6%) had adjuvant chemoradiotherapy. The most common adjuvant chemotherapy regimen was FUFA (Mayo Regimen) (53. 7%). The median values were 8 months (min: 1; max: 120) for general following time, 12 months (min: 4; max: 120) for survival time and 9 months (min: 3; max: 120) for survival time without any diseases. During the clinical monitoring, 29 of the cases (9. 3%) had local recurrence; 110 (35. 4%) had metastasis; 85 patients (27. 3%) had remission; and 94 (30. 2%) of the patients exited. Tumors were most common at the antrum (40. 4%). The rate of distal type gastric cancer cases (77.8%) was higher than proximal type (22. 2%). The mean survival time for distal type gastric cancer cases was 18 months (min: 4; max: 120) while this time was 10 months (min: 4; max: 120) for proximal type. Helicobacter pylori was detected in 66. 5% of the cases and 98% of these had eradication therapy. Helicobacter pylori was detected in 21. 6% of the proximal type gastric cancer cases and in 79,2% of the distal type ones. We detected that the associations of tumor localization, proximal type gastric cancer, having adjuvant chemoradiotherapy and tumor stage with the survival time were statistically significant (p values were 0. 003, 0. 03, 0. 03 and