Primer meme kanserinin saptanmasında teknezyum 99m-metilendifosfonat mamosintigrafisinin in vivo kullanımı
Tc-99m-MDP scintimammography in detecting primary breast cancer in vivo
  1. Tez No: 118183
  2. Yazar: FAYSAL DANE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERDAR TURHAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
6. ÖZET Meme lezyonlarını değerlendirmede mamografinin duyarlılığı yüksek olmasına rağmen özgüllüğü düşüktür. Bu durum fazla sayıda gereksiz biyopsinin yapılmasına sebep olmaktadır. Tc-99m metilen difosfonat (MDP) mamosintigrafisi şüpheli meme lezyonlarını değerlendirmede yüksek tanı değerine sahiptir. Tc-99m MDP'nin iskelet dışı tutulum mekanizmalarından bir tanesinin tümör anjiyogenezi olduğu düşünülmektedir. VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor) anjiyogenezin iyi bir göstergesi olup meme kanserinde bağımsız prognostik öneme sahiptir. Tc-99m MDP'nin lezyon tutulum derecesi ile hastalığın prognozu arasında ilişki olup olmadığı tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada meme kanseri şüphesi olan hastalarda mamografi ve mamosintigrafinin tanı değerlerinin karşılaştırılması, habis olduğu histolojik olarak ispatlanan hastalarda MDP tutulum derecesi ile kanser anjiyogenezi arasındaki ilişkinin saptanması ve yine MDP tutulum derecesi ile meme kanserindeki bazı prognostik faktörlerin ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Klinik veya mamografik olarak meme kanseri şüphesi olan 54 hasta çalışmaya alınmıştır. Tüm hastalarda kraniokaudal ve mediolateral konvansiyonel mamografi ve gerekirse ek görüntüleme yapılıp lezyonlar Bl- RADS sınıflamasına göre kategorize edilmiştir. Biyopsi öncesi intravenöz 20 mCİ MDP verildikten 5-10 dakika sonra her iki memenin ön ve lateral mamosintigrafik görüntüleri alınmıştır. Fokal MDP tutulumu olan lezyonlar habis olarak değerlendirilmiştir. Habis olan hastalarda lezyon aktivitesinin çevre doku 81aktivitesine oranı olan ROI (ROI-Regional Of Interest) hesaplanmıştır. Meme kanseri doku kesitleri, tavşan poliklonal anti- VEGF antikoru (BioGenex VEGF 121,165,189,206) ile anjiyogenez bakmak için boyanmıştır. ROI değerleri; VEGF, Scarf Bloom Richardson (SBR) Gradi, aksiller lenf nodu tutulumu ve vasküler invazyon ile karşılaştırılmıştır. Mamografi 25 hastada kategori 5 (%46.3), 24 hastada kategori 4 (%44.4), 5 hastada kategori 1-3 (%9) olarak rapor edilmiştir. Mamografi 24 kategori 4 lezyonun 18 tanesinde yanlış pozitif sonuç vermiştir. Histolojik olarak hastaların 31 tanesinde meme kanseri tanısı konmuştur. MDP mamosintigrafisi 31 kanserli hastanın 29'unda doğru pozitif 2 hastada yanlış pozitif olarak rapor edilmiştir. Yirmi üç selim hastanın 4 tanesi yanlış pozitif 19 tanesi ise doğru negatif olarak değerlendirilmiştir. MDP mamosintigrafisinin özellikle mamografide kategori 4 olarak değerlendirilen lezyonlarda yüksek tanı değeri (%83.3) saptanmıştır. Tc-99m MDP erken dönem ROI değerleriyle VEGF immünreaktivite pozitifliği arasında güçlü ilişki tespit edilmiştir (rs: 0.460, p: 0.014). ROI değerleriyle SBR gradi arasındada istatistiksel anlamlı ilişki tespit edilmiştir (rs:0.629, p:0.001). ROI değerleriyle lenf nodu tutulumu (p:0.101) veya vasküler invazyon (0.169) arasında ilişki tespit edilememiştir. Sonuç olarak; Mamografik olarak kategori 4 olan lezyonlarda MDP mamosintigrafisi gereksiz biyopsileri engellemek için iyi bir görüntüleme yöntemi gibi görünmektedir. ROI değerlerinin meme kanserinin bazı prognostik faktörleri ile ilişkisi olduğu ilk defa bu çalışmada saptanmıştır. Tc-99m MDP 82mamosintigrafisinin kanser neovaskülarizasyonunun belirlenmesinde in vivo fonksiyonel test olarak kullanılabileceği ilk olarak bu çalışmada tespit edilmiştir. 83
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Although mammography is a sensitive technique it lacks adequate specificity and results in high rate of unnecessary biopsies. Tc-99m methylene diphosphonate (MDP) scintimammography has a high diagnostic accuracy in differentiating benign from malignant lesions. One of the mechanisms of extra- skeletal uptake of MDP is proposed to be tumor vascularity. VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor), reliable indicator of angiogenesis, is an important prognostic factor in breast cancer patients. The prognostic yield of MDP uptake is not known. In this study we aimed to compare the diagnostic accuracy of mammography and MDP scintimammography, to study the correlation between MDP uptake and VEGF staining, and to search for correlation between MDP uptake and other known prognostic factors of breast cancer Fifty-four patients with clinical or mammographic suspicion of breast cancer were evaluated in this study. In all patients conventional mammography using craniocaudal and mediolateral projections was performed with selected patients using additional views. Mammographic classification of lesions were done according to BI-RADS (Breast Imaging Reporting and Data System) classification system. Anterior and lateral images of both breasts were acquired 5-10 minutes after the intravenous injection of 20 mCİ of MDP in 54 patients prior to biopsy. Tumor to background ratios (ROI-Regional Of Interest) were calculated only in lesions with focal uptake which was considered malignant. Breast cancer tissue slides were stained using a rabbit polyclonal anti-VEGF (BioGenex VEGF 121,165,189,206) for determining angiogenesis. ROI values 84were compared with VEGF staining, Scarf Bloom Richardson (SBR) grade, axillary lymph node (LN) involvement, vascular (lymphatic and/or blood) invasion. Mammography showed categoty 5 (cancer) in 25 (46.3), category 4 in 24 (44.4), and category 1-3 in 5 (%9) patients. Breast cancer was eventually histologically diagnosed in 31 of 54 patients. MDP scintimammography showed as foci of increased uptake in 29 of 31 malignant lesions with 2 false negatives, four of 23 benign lesions showed increased MDP uptake (false positives). MDP scintimammography showed particularly a high diagnostic accuracy of %83.3 in category 4 lesions. ROI values of early images of MDP scintimammography was correlated with VEGF staining (rs:0.460, p:0.014) and SBR grade (rs:0.629, p:0.001).There was no association between ROI values and axillary LN involvement (p: 0.101) or vascular invasion (p:0.169). In conclusion: In category 4 mammographic lesions MDP scintimammography seems to be a useful imaging modality to avoid unnecessary biopsies. This is the first study to show early tumoral uptake of Tc- 99m MDP can be used as a functional test for in vivo imaging of cancer angiogenesis, and the first study to show correlation between Tc-99m MDP uptake and SBR grade in breast cancer. 85