Meme kanserinin inisyal evrelemesinde FDG PET/BT'nin uzak metastaz saptamasındaki yeri
Role of FDG PET/CT in detection of distant metastasis in the initial staging of breast cancer
- Tez No: 337305
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN HALAÇ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 64
Özet
Meme Kanserinin İnisyal Evrelemesinde FDG PET/BT'nin Uzak Metastaz Saptamasındaki YeriFDG PET inisyal meme kanserinde primer tümörün saptanması, lenf nodu metastazlarının belirlenmesi ve uzak metastazların araştırılması amacıyla kullanılmakta olup, uzak metastazların saptanmasında konvansiyonel yöntemlerden daha üstündür. Meme kanserinin inisyal evrelemesinde FDG-PET/BT'nin uzak metastaz saptamasının araştırıldığı güncel bir çalışmada duyarlılık %97.4, özgüllük %91.2 olarak bildirilmiştir. Konvansiyonel yöntemlerde bu oranlar sırasıyla %85.9 ve %67.3 olarak belirtilmiştir.Mayıs 2005 ile Haziran 2011 tarihleri arasında meme kanseri tanısı almış olup inisyal evreleme amacıyla FDG-PET/BT yapılan 248'i kadın, 6'sı erkek toplam 254 hasta (ortalama yaş= 54.3 ± 13.8) çalışmaya dahil edildi. Bu hastalar dört ayrı gruptan oluşmakta idi. Grup I'de tru-cut/core veya FNA biyopsi ile meme kanseri tanısı almış 154 hasta, Grup II'de eksizyonel biyopsi ile meme kanseri tanısı almış 32 hasta, Grup III'de meme kanseri tanısı ile mastektomi+aksiller diseksiyon uygulanmış 62 hasta, Grup IV'de ise aksilladaki LAP'ın eksizyonel biopsi histopatolojik inceleme sonucunda meme kanseri metastazı tanısı almış 6 hastadan oluşmakta idi. Bu hastalardan 203'ü invaziv duktal kanser, 13'ü invaziv lobuler kanseri, 6'sı invaziv musinöz kanser, 15'i invaziv duktal+lobuler kanser, 2'si farklı patolojide bilateral meme kanser, 15'i ise diğer patolojik tanılardan oluşmakta idi. Olgulardan 129 tanesi sağ, 119 tanesi sol, 6 tanesi ise bilateral meme kanseri tanılı idi. Hastaların 66'sı T1, 129'u T2, 20'si T3, 39'u ise T4 evrede idi.Meme kanseri tanısıyla inisyal evreleme amaçlı FDG-PET/BT yapılan toplam 254 hastanın 76'sinde (%29,9) uzak metastaz saptandı. Uzak metastaz saptanan bu 76 hastada lezyonların dağılımı 55 olguda (%21.7) kemik/kemik iliği metastazı (17 soliter, 38 multipl), 18 olguda (%7.1) akciğer metastazı (4 soliter, 14 multipl), 33 olguda (%13) mediastinal lenf nodu metastazı, 12 olguda (%4.8) karaciğer metastazı (4 soliter, 8 multipl), 25 olguda (%9.8) diğer organ/sistem metastazı (12 soliter, 13 multipl) ile 15 olguda (%6) karşı taraf aksilla-supraklaviküler-internal mamarian LAP'lar (5'inde karşı aksiller, 5'inde karşı supraklavikuler, 5'inde de karşı aksiller ve karşı supraklavikuler) şeklinde idi.T evresine göre uzak metastaz saptanma oranlarına bakıldığında T1 evredeki 66 hastadan 9'unda (%13,6), T2 evredeki 129 hastadan 46'sında (%35,7), T3 evredeki 20 hastadan 8'inde (%40) ve T4 evredeki 39 hastadan 13'ünde (%33,3) uzak metastaz saptandı (p=0,015).Sonuç olarak bizim çalışmamızda da gösterildiği gibi, FDG-PET/BT aksilla dışı bölgesel lenf nodu metastazlarını ve uzak metastazları göstermedeki yüksek duyarlılığı nedeniyle yeni tanı almış meme kanserlerinde konvansiyonel yöntemlerin yerini alabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Role of FDG PET/CT in Detection of Distant Metastasis in the Initial Staging of Breast CancerFDG PET can be used in the breast cancer for detection of primary tumor, lymph node metastasis and distant metastasis and it?s superior to other conventional imaging methods. Recent study concerning detection of distant metastasis in the initial staging of breast cancer report that sensitivity and specificity of FDG PET/CT and conventional imaging methods were 97.4%, 91.2%, 85.9% and 67.3% respectively.In between 2005 May and 2011 June, a total of 254 patients with breast cancer (248 female, 6 male, mean age: 54.3 ± 13.8 ) who underwent FDG PET/CT for primary staging were enrolled in this study. Patients composed of four seperate groups: 154 patients with breast cancer diagnosed by tru-cut/core or FNAB (Group 1), 32 patients diagnosed by excisional biopsy (group 2), 62 patients who performed mastectomy and axillary lymph node dissection (group 3) and 6 patients with axillary lymph node metastasis diagnosed by excisional biopsy. 203 of 254 patients had invasive ductal cancer, 13 invasive lobuler cancer, 6 invasive musinous cancer, 15 invasive ductal+lobuler cancer, 2 bilateral breast cancer with different histopathology and 15 had other histopathologic diagnosis. 129 of them had right breast cancer, 119 left and 6 bilateral breast cancer. 66 of the patients was T1 stage, 129 T2, 20 T3 and 39 was T4 stage.Distant metastasis were seen in 76 (29,9%) of 254 patients with breast cancer who underwent FDG PET/CT for primary staging. Of these 76 patients, 55 (21.7%) had bone/bone marrow metastasis (17 solitary, 38 multiple), 18 (7,1%) lung metastasis (4 solitary, 14 multiple), 33 (13%) mediastinal lymph node metastasis, 12 (4,8%) liver metastasis (4 solitary, 8 multiple), 25 (9.8%) other organ/system metastasis (12 solitary, 13 multiple) and 15 (6%) contra-lateral axillary-supraclavicular-internal mammarian lymphadenopathies (5 contra-lateral axillary, 5 supraclavicular, 5 contra-lateral axillary and supraclavicular).When considering T stage and distant metastasis, 9 (13.6%) of 66 T1 stage patients, 46 (35.7%) of 129 T2 stage patients, 8 (40%) of 20 T3 stage patients and 13 (33,3%) of 39 T4 stage patients had distant metastasis (p=0,015).In summary, our study demonstrates that, FDG PET/CT was able to identify extra-axillary regional nodal and distant lesions in the newly diagnosed breast cancer patients with higher sensitivity than achievable with conventional imaging techniques.