Meme kanserinde, meme koruyucu cerrahi uygulanan hastalarda lokal-aksiller rekürrens oranı ve bunu etkileyen faktörler
Factors that affect local - axillary reccurrens and rate of it in patients which undergoing breast conserving surgery
  1. Tez No: 301524
  2. Yazar: SERCAN BÜYÜKAKINCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
AmaçMeme kanserinin (Ca) cerrahi tedavisinde sentinel lenf nodu biyopsisi (SLNB) prosedürü, aksiller lenf nodu diseksiyonuna (ALND) alternatif olarak geliştirilmiş ve düşük morbidite ile güvenli bir evreleme yöntemidir. Bu çalışmadaki amacımız Meme Koruyucu Cerrahi (MKC) + SLNB uygulanan hastalarda uzun dönemli takiplerde nüks oranlarını ve bunu etkileyen faktörleri saptamaktır.MetodÇalışmamıza 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde 2006 ile 2011 tarihleri arasında erken evre meme Ca nedeniyle MKC ve SLNB uygulanan 171 hasta dahil edildi. Dahil edilen hastaların 62'sinde sentinel lenf nodu (SLN) pozitif gelmesi üzerine level 1-2 aksiller diseksiyon uygulandı. SLNB (-) ve (+) gelen iki hasta grubu ortalama 36 ay klinik ve radyolojik olarak takip edildi. Literatür desteği ile aksiller lenf nodu pozitifliğini ve lokal-aksiller nüksü etkileyebilecek faktörler olarak; hastaların yaşı, menopozal durumu, tümör lokalizasyonu, tümör histolojisi, SLN boyutu, östrojen-progesteron reseptörü, c-erb-B2 pozitifliği, tümör grade'i, ekstensif intraduktal komponent (EİC) varlığı, tümör boyutu ve lenfovasküler invazyon (LVİ) varlığı incelendi.Bulgular171 hasta ortalama 36 ay takip edildi. SLNB (-) olan grupta primer ameliyattan 25 ay sonra 1 hastada aksiller nüks geliştiği saptandı, nüks oranı %0,92'dir. SLNB (+) gelip ALND uygulanan gruptaki 4 hastada (%5,84) lokal nüks (p=0,014) saptandı. 18 hastamızda da uzak organ metastazı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Sentinel lymph node biopsy (SLNB) procedure is developed as alternatively to axillary lymph node dissection (ALND) in surgical therapy of breast cancer (Ca) and is a safety staging method with low morbidity. Our objective in the present study is to determine relapse rates in long-term follow up and the effecting factors in patients who were undergone to breast-conserving surgery (BCS) + SLNB. Method171 patients who were applied BCS and SLNB because of early stage breast cancer between 2006 and 2011 in 19 Mayıs University Medicine Faculty Hospital General Surgery Clinic were included in our study. When the sentinel lymph node (SLN) of 62 patients among the included subjects found as positive, level 1-2 axillary dissection was applied to them. Two patient groups who were SLNB (-) and (+) were followed mean 36 months as clinically and radilogical. As the factors which can effect the axillary lymph node positivity and local axillary relapse; patients? age, menopausal situation, tumor localization, tumor histology, SLN volume, estrogen-progesterone receptor, c-erb-B2 positivity, tumor?s grade, presence of extensive intraductal component (EIC), tumor volume and presence of lympho-vascular invasion (LVI) were examined by literature support.Results171 patients were followed up mean 36 months. In SLNB (-) group, an axillary relapse was determined after 25 months from the primary surgery in one patient, the relapse rate is 0,92%. In 4 patients who were SLNB (+) and applied ALND, local relapse rate was determined as 5,84% (p=0,014). Distant metastases were determined in our 18 patients. Tumor volume, presence of LVI and SLN volume were determined as the factors which effect SLN positivity.