Akut koroner sendromlarda koroner anjioplastinin başarısının değerlendirilmesinde troponin I, CKMB ve miyoglobinin önemi
  1. Tez No: 118206
  2. Yazar: ALPAY ARIBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Akut Koroner Sendromların (AKS) tanısında, prognozun ve trombolitik tedaviyi takiben reperfüzyonun belirlenmesinde serum kardiyak belirleyicilerinin önemi bilinmektedir. Ancak, AKS'de uygulanan perkutan koroner girişimlerin (PKG) başarısını değerlendirmede kardiyak troponin I (cTnl), kreatin kinaz-MB (CKMB) ve miyoglobin gibi kardiyak belirleyicilerin değerini birlikte araştıran yeterli sayıda çalışma yoktur. Bu çalışmada AKS'li olgularda erken dönemde yapılan PKG'nin başarısını değerlendirmede kanda seri olarak ölçülen cTnl, CKMB ve miyoglobin değerleri ile erken dönemde gelişen majör komplikasyonlar arasındaki ilişkiler araştırıldı. Ayrıca, bu olgularda erken dönemdeki hedef damar açıklık ve yeniden tıkanma oranları saptandı. Yöntem: Bu çalışmaya AKS tanısı ile yatırılıp primer olarak PKG yapılan 77'si erkek, 15'i kadın toplam 92 olgu (ortalama yaş: 54.1 ±8.9 yıl) ardışık olarak alındı. Seri çekilen EKG'ler ve kanda ölçülen kardiyak belirleyici seviyelerine göre ST yükselmesi olan ya da olmayan olgular, Q dalgalı ya da Q dalgasız AMİ'li olgular ile UAP'li olgular belirlendi. AKS'li bu olgularda PKG'yi takiben gelişen tekrarlayıcı iskemi ve/veya reinfarktüs, ciddi kalp yetersizliği (Killip III, IV), geç ventriküler fibrilasyon, tekrar revaskülarizasyon ve kardiyak olaylardan ölüm gibi komplikasyonlar belirlendi. Olgulardan PKG'den hemen önce (O.saat), 6, 12 ve 24 saat sonra venöz kan örnekleri alınarak cTnl, miyoglobin ve CKMB düzeyleri ölçüldü. Komplikasyon gelişen (grup A) ve gelişmeyen olgular (grup B) cTnl, miyoglobin ve CKMB değerlerine göre, ayrıca klinik özellikler ve anjiografik bulgulara göre karşılaştırıldı. Bulgular: Bu çalışmada, anjiografik başarı oranı %90.3, klinik başarı oranı ise %85.9 olarak bulundu. Grup A'da %90.9, grup B'de %42.9 olmak üzere olguların %54.3'üne taburcu olmadan önce kontrol anjiografi yapıldı. Tüm olgulardaki yeniden tıkanma ve luminal yeniden daralma oranları sırasıyla %7.6 ve %6.5 idi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Introduction and Aim: It is well known that serum cardiac markers are important in the diagnosis, prognosis and determination of reperfusion following thrombolytic therapy of acute coronary syndromes (ACS). But there are not studies, at sufficient number, investigating cardiac troponin I (cTnl), creatine kinase-MB (CKMB) and myoglobin altogether for the evaluation of the success of percutaneous coronary intervention (PCI) in ACS. In this study, the relationship between major complications devoloping in the early period and serial measurements of cTnl, CKMB and myoglobin values in the blood evaluation of success of PCI performed at early period of ACS was investigated. Additionally, the target vessel patency and reocclusion rates in the early period of these cases with ACS were determined. Methods:This study included 92 consecutive patients with the diagnosis of ACS (15 females, 72 males; age range: 54. 1± 8.9 years) who underwent PCI. According to serial ECG findings and cardiac marker levels measured in the blood, the cases with or without ST segment elevation, the cases with Q wave or non Q wave Ml and UAP were detected. In these cases with ACS, complications such as recurrent ischemia and/or reinfarction, severe heart failure (Killip III, IV), late ventricular fibrillation, repeats revascularization and death from cardiac events following PCI were determined. Myoglobin, cTnl, and CKMB were measured in venous blood samples obtained from patients shortly before, 6, 12, and 24 hours after PCI. The cases with complications (group A) and without complications (group B) were compared in terms of cTnl, myoglobin and CKMB values, clinical characteristics and angiographic findings. Results: In this study, angiographic success was 90.3% and clinical success was 85.9%. Control coronary angiography was performed in 54.3% of patients (90.9% of group A and 42.9% of group B) before discharge. Reocclusion and luminal renarrowing rates were 7.6 and 6.5%, respectively in all cases.