Sol ventrikül diyastolik basınçlarını belirlemede pulsed doku doppler ekokardiyografinin kullanımı ve diğer konvansiyonel doppler parametreleri ile karşılaştırılması
- Tez No: 118205
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞULE KARAKELLEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Sol ventrikülün diyastolik fonksiyonlarının değerlendirilmesi, kalp yetmezliğinin erken tanısı, tedavisi ve takibi açısından son derece önemlidir. Diyastolik fonksiyonların incelenmesinde en doğru yöntem kalp kateterizasyonu olmakla birlikte, yöntemin invazif olması dolayısıyla, noninvazif yöntemler daha çok tercih edilmektedir. PVV Doppler eko kardiyografi ile mitral ve pulmoner ven (PV) akımları üzerinden sol ventrikülün diyastolik fonksiyonları değerlendirilebilmektedir. Ancak mitral akımı etkileyen birçok faktör nedeniyle mitral akım üzerinden diyastolik fonksiyonların değerlendirilmesi her zaman mümkün olmamaktadır. Alternatif olarak PV akımının değerlendirilmesi yararlı olmasına rağmen, bu akımın her hastadan elde edilememesi, yeni yöntemlerin arayışını gündeme getirmiştir. Pulsed wave doku Doppler (PWDD) ile mitral anulus hareketlerinin incelenmesi bu yöntemlerden biridir. Bu çalışma, sol ventrikülün diyastolik fonksiyonlarının değerlendirilmesinde, PWDD in kullanılıp kullanılamayacağını araştırmak amacı ile yapıldı. Çalışmaya kalp kateterizasyonu planlanan 102 hasta alındı. Hastaların PW Doppler ekokardiyografi ile mitral ve PV akımlarının parametreleri (E, A, DT, E/A, MVa-dur, PVs, PVd, PVa, PVa-dur, PVs/PVd ve PVa-dur- M Va- dur), PWDD ile mitral anulus hareketlerinin parametreleri (Em, Am, Emat, Amat, Emdt, Amdt, Emdur, Amdur, Em/Am, ortalama Em, ortalama Am ve E/Em) alındı. Aynı zamanda invazif olarak bütün hastaların sol ventrikül ortalama basıncı (M-LVDP) ve sol ventrikül diyastol sonu basıncı (LVEDP) değerleri ölçüldü. 40Ekokardiyografik parametreler ile M-LVDP arasındaki ilişki araştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The evaluation of left ventricular diastolic functions (LVDFs) is critically important in terms of early diagnosis, therapy and follow up of heart failure. Although the most accurate method in the evaluation of diastolic functions is cardiac catheterisation, since it is invasive, noninvasive methods are favorably preferred. LVDFs could be evaluated with PW Doppler echocardiography by measuring mitral and pulmonary vein (PV) flows. But it is not always possible to evaluate diastolic functions via mitral flow due to some factors effecting the mitral flow. Alternatively, although the evaluation of PV flow is beneficial, since it could not be obtained from every patient, new methods are required. One of these methods in the assessment of movements of mitral annulus is pulsed tissue Doppler imaging (PTD1). This study was carried out to investigate whether PTDI could be useful in the assessment of LVDFs. One hundred and two patients to whom cardiac catheterisation was planned were included in this study. Mitral and PV flow parameters (E, A, DT, E/A, MVa-dur, PVs, PVd, PVa, PVa-dur, PVs/PVd and PVa-dur- MVa-dur) were determined with Doppler echocardiography and the parameters (Em, Am, Emat, Amat, Emdt, Amdt, Emdur, Amdur, Em/Am, mean Em, mean Am and E/Em) belonging to the movements of mitral annulus were obtained with PTDI. At the same time, invasive measurement of mean left ventricular diastolic pressure (M-LVDP) and left ventricular end-diastolic pressure (LVEDP) were performed in all patients. The relationship between echocardiographic parameters and M-LVDP was investigated.