Homosistein, koroner arter hastalığı için bağımsız bir risk faktörü müdür?
Is homocysteine a risk factor for coronary heart disease?
- Tez No: 118220
- Danışmanlar: PROF.DR. NERGİS DOMANİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Gelişmiş ülkelerde ve ülkemizde bütün ölümlerin en sık sebebini kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölümler meydana getirmektedir. Bu ölümlerin de yaklaşık yansı koroner arter hastalığı nedeniyle oluşmaktadır. Kardiyovasküler hastalıkların ortaya çıkmasında katkıda bulunan etkenlerden bazıları kendini artık kanıtlamalarına rağmen sayıları gittikçe artan diğer etkenlerin de kardiyovasküler hastalık gelişiminde rolü olabileceği düşünülmektedir. Bu etkenlerden biri de serum homosistein düzeyindeki artışdır. Çalışmamızda koroner arter hastalarında serum homosistein düzeyi artışının bağımsız bir risk faktörü olup olmadığını irdelemeye çalıştık. Çalışmaya 1999-2000 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı servislerine angina pektoris ve geçirilmiş miyokard infarktüsü tanılan ile yatırılarak koroner angiografi uygulanan, 34- 73 yaşları arasında (ortalama yaş 56 ±10) 49'u erkek 73 hasta alındı. Hastaların 36'sında hipertansiyon, 12'sinde diyabetes mellitus, 22 'sinde sigara içimi, 25' inde hiperkolesterolemi, 26'sında düşük HDL kolesterolü ve 18'inde de ailede erken gelişen aterosklerotik damar hastalığı öyküsü kaydedildi. Hastaların 24 'ünde angina dışı ağrı, yine 24 'ünde atipik veya tipik angina pektoris ve 25 'inde de kararsız angina pektoris 33semptomları ile 30 hastada da geçirilmiş miyokard infarktüsü öyküsü kaydedildi. Serum homosistein düzeyleri ELİSA yöntemi ile ölçüldü. Koroner angiografî bulgularına göre 17 hasta normal koroner arter grubunu, 56 hasta ise koroner arter hastalığı grubunu oluşturdu. KAH grubundaki hastalardan 17'sinde tek damar, 18' inde iki damar ve 21' inde üç damar hastalığı saptandı. KAH grubunda yaş ortalaması ve erkek cinsiyet oranının daha yüksek bulunması dışında diğer risk faktörleri açısından her iki grup arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark yok idi. Normal koroner grubun ortalama homosistein düzeyi 11.63 ± 3.81, KAH grubunun ise 13.50 ± 5.69 jumol/1 olarak bulundu. İstatistiksel olarak iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmadı(p=0.82). Ayrıca KAH grubu kendi içinde de tutulan damar sayısına göre üç gruba ayrıldı. Her grubun ortalama homosistein düzeyleri sırasıyla 11.63 ± 3.82, 12.61 ± 5.61 ve 14.93 ± 7.18 umol/l olarak bulundu. Aynı şekilde bu üç grup arasında da homosistein düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi(p=0.26). Bu sonuçlara göre çalışmamızda serum homosisteininin koroner arter hastalığı için bağımsız bir risk faktörü olmadığı sonucuna varıldı. Elde edilen bu sonuç literatür bilgileri ışığında değerlendirildi. 1A
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cardiovascular disease is the leading one for the all causes of mortality in developed countries and in our country. Approximately half of the mortality rate is attributable to the coronary artery disease. The relationship between the coronary artery disease and some factors are well explained, but some others are supposed to be causal factors nowadays. One of the factors is elevated serum homocysteine levels. In our study, we evaluated, whether elevated serum homocysteine level is an independent risk factor for coronary artery disease, or not. We studied 73 patients (49 men, ages between 34-73, mean age 56 ±10) who were hospitalized for angina pectoris and completed myocardial infarction and whose coronary angiography were performed in Cerrahpaşa Medical Faculty Cardiology Department between the years 1999 and 2000. 36 of the patients were hypertensive, 12 of the patients were diabetic, 22 of the patients were smokers, 25 of the patients had hypercholesterolemia, 26 of the patients had lower HDL levels, 18 of the patients had family history of premature coronary artery disease. 24 of the patients had pain other than angina, 24 of the patients had typical or atypical angina, 25 of the patients had unstable angina symptoms, 30 of the patients had myocardial infarction history. 35Serum homocysteinemia levels were measured by ELISA method. We evaluated the coronary angiograms of the patients which revealed 17 of the patients with normal coronary angiogram, 56 of patients with coronary artery disease. In the patients coronary artery disease group, 1 7 of them had one vessel disease, 18 of the patients with two vessel disease and 21 of the patients with three vessel disease. There was no difference for the other risk factors between the groups except for the higher values of mean age and men sex in coronary artery group. Mean homocysteinemia levels were 11.63 ± 3.81 and 13.50 ± 5.69 umol/L in normal and coronary artery disease group respectively. There was no difference statistically between the two groups (p=0.82). afterwards, the coronary artery disease group were classifed into three subgroups according to the number of the affected coronary arteries. Each group had homocysteinemia levels 11.63 ±3.82, 12.61 ±5.61 and 14.93 ±7.18 fomol/1 respectively. Homocysteinemia levels were not different between the groups(p=0.26). In our study, we determined that serum homocysteinemia levels are not independent risk factor for coronary artery disease. These results were evaluated according to the literature knowledge. 36