Kalıcı pacemaker modellerinde yaşam kalitesi ve sağkalım analizi
Quality of scale and survival analyses in permanent pacemakers
- Tez No: 118226
- Danışmanlar: PROF.DR. SEDAT TAVŞANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Kalbin, bradikardiye karşı korunması için, elektriksel olarak uyarılması, 40 yıldır pratik, yaşamı uzatan ve yaşam kalitesini arttıran bir yöntemdir.Değişik tipte kalıcı pacemaker modellerinin, yaygın olarak ve çok çeşitli oranlarda kullanılması,çok sayıda birbiriyle çelişen çalışmanın varlığı ve ülkemizde daha önce yapılan çalışmaların da çok sınırlı düzeyde olması, kullanılacak modelin seçimim zorlaştırmaktadır.Bu nedenle, ortalama 9,8 yıl süreyle izlenen 330 hastada sağkalım ve 100 hastada ise yaşam kalitesi analizi yapılmıştır. Sonuç olarak ;kullanılan bütün kalıcı pacemaker modellerinde; yaşam kalitesi, pacemaker yerleştirilmesinden sonra düzelmektedir. Tüm olgularda ve atriyoventriküler blok varlığında; fizyolojik modeller, ventriküler modellere göre yaşam kalitesini arttırır. Çalışmamızda, hız yanıtlı ventriküler modellerin, hız yanıtsız ventriküler modellere göre, yaşam kalitesi açısından üstünlüğü görülmemiştir. Tüm olgularda ve atriyoventriküler blok varlığında; fizyolojik modellerin ventriküler modellere karşı, hız yanıtlı ventriküler modellerin, hız yanıtsız ventriküler modellere karşı, sağkalım açısından farkı saptanmamıştır. Sonuçta; kalbin kalıcı pacemaker ile fizyolojik olarak uyarılması; yaşam kalitesini yükselten ve sağaltımın maliyetini arttıran ancak, sağkalım açısından koruyucu etkisi olmayan bir yöntemdir. Hız yanıtlı ventriküler modellerle, kalbin uyarılması, hız yanıtsız ventriküler modellere göre; sağkalım ve yaşam kalitesi açısından, artmış hasta maliyetine neden olan bir yöntemdir. 21
Özet (Çeviri)
SUMMARY Method of bradycardia protection of the heart with the electrical stimulation, throghout 40 years is lengtining the practical life and increasing the quality of life. Widespread usage of various types and numbers of permenant pacemaker models, existance of lots of conradictory studies and having limited number of studies previously done in our country makes, it difficult to choose the right model to use. For that reason, survival analysis over averagely 9.8 years traced 330 patients and qulity of life analysis over 100 patients has been performed. As a conclusion, for all used permenant pacemaker models, quality of life is getting better after the permenant pacemaker insertion. For all cases and atrioventricular block; physiological pacemakers are increasing the quality of life compared to ventriculer models. Superiority of quality of life of rate responsive pacemakers compared to ventriculer models has not been determined. For all cases and atrioventricular node disease from the point of view of survival, no difference has been determined for physiological pacemakers versus ventriculer pacemakers and for rate responsive ventriculer models versus non rate adaptive models. Finally physiological stimulation of the heart is a method which inreases the quality of life and survival cost but in case of survival it has no protective effect on life span. Stimulation of the heart with rate responsive ventriculer models compared to non rate adaptive ventriculer models is a method which has no effect on survival and quality of life and causes increasing patient cost. 22