Hormon replasman tedavisi alan ve almayan postmenopozal kadınlarda plazminogen aktivatör inhibitör-1 (PAI-1), fibrinogen, D-dimer düzeylerinin karşılaştırılması ve klinik önemi
PAI-1, dimer and fibrinogen levels in postmenopausal women receiving hormone replacement therapy or not
- Tez No: 118227
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LALE KOLDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Kadınlarda koroner arter hastalığı (KAH) menopozla birlikte belirgin olarak artar. Postmenapozal dönemde hormon replasman tedavisinin (HRT) kadınlarda KAH'ından korunmadaki etkilerini araştıran bir çok çalışma mevcuttur. KAH gelişiminde hemostatik ve fibrinolitik sistemin rolünü araştırmaya yönelik ilgi son yıllarda giderek daha çok artmıştır. Çalışmamızın amacı HRT alan ve almayan postmenapozal kadınlarda lipit profili yanısıra, PAI-1, fibrinojen, D-dimer düzeylerinin karşılaştırılması, KAH risk skorlamasına göre düşük, orta ve yüksek risk gurubuna ayrılan postmenopozal kadınların PAI-1, fibrinojen, D-dimer düzeylerinin kıyaslanması ve HRT türü ve süresi ile bu parametreler arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 36 HRT alan, 26 HRT almayan postmenopozal kadın ile özellikle PAI-1 düzeylerinin menopozdan nasıl etkilendiğini görmek amacıyla 10 premenapozal kadın olmak üzere toplam 72 kişi alındı. KAH risk skorlamasına göre postmenapozal 62 kadın düşük (n=44), orta (n=10), yüksek (n=11) riskli olmak üzere üç gruba ayrıldı. HRT alanlar HRT türüne göre; oral östrojen ve progesteron (n=21), oral östrojen (n=7), transdermal östrojen (n=8) alanlar olmak üzere üç grupta incelendi. HRT alan grup HRT süresine göre 5 yıl ve 5 yılın altında HRT alanlarla(n=17), 5 yılın üstünde HRT alanlar (n=19) olarak ikiye ayrıldı. Ayrıca ACE inhibitörü (n=16) ve Statin kullanımının (n=11) bu üç parametreye etkisi incelendi.. HRT alan grupta almayan gruba göre HDL düzeyleri anlamlı derecede daha yüksekti. Diğer lipit parametrelerinde iki gurup arasında istatistiksel olarak farklılık bulunmadı. Sonuç olarak menopozla birlikte PAI-1 düzeyinin anlamlı olarak arttığı fakat HRT alan postmenapozal kadınlarda almayanlara göre PAI-1 düzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşük olduğu bulundu. HRT türüne, HRT süresine, menapoz süresine ve KAH risk skorlamasına göre PAI-1, fibrinojen, D-dimer düzeylerinde anlamlı farklılık görülmedi. ACE inhibitörü ve Statin kullananlarda kullanmayanlara göre incelenen üç parametre düzeylerinde anlamlı farklılık bulunmadı. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is known that there is an increase in the incidence of coronary heart disease (CHD) in the postmenopausal period of women. The protective role of postmenopausal hormon replacement therapy (HRT) from CHD was investigated in many previous studies. In most recent years, the interest was gradually focused on the role of fibrinolytic and hemostatic system in the development of CHD. The goal of our study is; to compare the lipid profiles and PAI-1, fibrinogen and D-dimer levels of postmenopausal HRT receiving women with those of non receivers. Another aim is to compare the PAI-1, fibrinogen, D- dimer levels of postmenopausal women who are grouped into low, moderate, high risk groups according to CHD risk scoring system; and also to assess the effect of the type and duration of HRT on the above mentioned parameters. Totally 72 women were included in our study. 36 patients were present in the HRT receiving group and the rest 26 patients made up the non-receiver group. As a control group 10 premenopausal women were included to determine the effect of menopausal status on PAI-1 levels. According to CHD risk scoring system, 62 postmenopausal women were divided into low (n=44), moderate (n=10), high (n=11) risk groups (3 women with known CHD were considered to belong to the high risk group). With respect to type of HRT 3 separate groups were defined; oral estrogen and progesteron receivers (n=21), oral estrogen receivers (n=7), transdermal estrogen receivers(n=8). According to the duration of HRT 2 groups were assigned; those who had received HRT 5 years and less than 5 years (n=17), those who had received HTR more than 5 years (n=19). The effect of the use of ACE inhibitors (n=16) and statins (n=1 1) on the studied 3 parameters were also investigated. In HRT receiving group HDL levels were significantly hihger than those of HRT non receivers. No significant difference was found between two groups with respect to other lipid parameters. Finally PAI-1 levels were found to increase with menopause (statistically relevant), but PAI-1 levels were 36significantly lower in HRT receivers than that of non receivers. With respect to type and duration of HRT and menopause duration and CHD risk score, PAI-1 levels, fibrinogen levels and D-dimer levels were not found to be significantly different. None of the 3 parameters showed significant differences when ACE inhibitor user group and statin user group were taken into consideration. 37