Hipoksik hipoksianın etkisi altında bırakılan wistar sıçanlarda kortikal interstitial hücrelerin ultrastrüktürel ve sayısal değerlendirilmesi
The Ultrastructural and statistical changes observed in the cortical interstitial cells of the wistar rat under hypoxic hypoxia
  1. Tez No: 118264
  2. Yazar: MÜMİN UZUNALAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda böbrek iç korteksinde kortikal labirent bölgesinde, fibroblast benzeri (Tip I) interstitial hücrelerdeki ultrastürüktürel ve sayısal değişiklikleri, farklı sürelerde hipoksik hipoksianın etkisine maruz bırakılan sıçan gruplarında saptamaya çalıştık. Ek olarak sıçan gruplarında hipoksia şiddetiyle orantılı olarak serum EPO konsantrasyonu, hematokrit değerleri ve retikülosit sayılarının nasıl etkilendiğini araştırdık. Serum EPO konsantrasyonunda 10 saat ve 18 saat hipoksia sonrasında hızlı bir artış, 32 saat sonunda ise daha düşük miktarda artış saptadık, interstitial hücrelerin ve kan retikülosit sayımlarının sonucu hipoksia şiddeti ve serum EPO konsantrasyonuyla uyumlu olarak 10 saat, 18 saat ve 32 saatte devam eden artış saptadık. Hematokrit değerlerinde ise 10 saat hipoksia sonrası hafif bir artış, 18 saat ve 32 saatte ise kontrolün biraz altına düşen değerler bulduk. Bu hematokrit değerleri hipoksia şiddeti, serum EPO konsantrasyonu ve retikülosit sayımlarıyla uyumlu değildi. Fibroblast benzeri interstitial hücreler ultrastürüktürel olarak incelendiğinde hipoksia süresiyle orantılı olarak 10 saat ve 18 saatte Golgi kompleksi ve GER sistemalarında gittikçe genişleme, polizomlarda ve coated vesiküllerde artış saptadık. Nukleusun heterokromatini bu saatler içinde periferden nukleusun merkezine doğru kalınlaşmalar gösterdi. Perinuklear sisternelar 10 saat sonunda az, 18 saat sonunda ise daha geniş olarak gözlendi. 32 saat hipoksia sonrası 18 saate göre çok fazla genişlemiş perinuklear sisternalar, GER keseleri ve Golgi kompleksleri gözlendi. Polizomlar mevcuttu fakat coated vesiküllerde belirgin bir azalma vardı. Heterokromatin kalınlaşmış ve nukleus merkezinde kümeler oluşturmuş olarak gözlendi. Bazı hücrelerde nekroz görüntüleri saptandı. Yapılan bu çalışma sonucunda kortikal fibroblast benzeri hücrelerin hipoksik hipoksia etkisiyle serum EPO konsantrasyonuyla paralel olarak sekretuar aktivite gösterdiği sonucuna vardık. Ayrıca hipoksianın 32 saatlik etkisiyle serum EPO konsantrasyonunun ve retikülosit miktarlarının hematokrit değerlerine anlamlı bir etkisinin bulunmadığı, buna karşın interstitial hücrelerdeki ultrastürüktürel değişikliklerin, serum EPO konsantrasyonunun ve retikülosit miktarlarının birbirleriyle uyumlu olduğu sonucuna vardık. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we try to determine the ultrastructure changes in the fibroblast like (Type I) intersitial cells which are found in the cortical labyrinth region of kidney inner cortex as they are fallowed at groups of rat which were treated with hypocsic hypocsianin. In addition we search for the changes at EPO consantration, hematocrit levels and reticulocite number on the groups. We found a rapid increase of serum EPO consantration after 10 and 18 hours hypocsia but a small amount of increase of serum EPO consantration at the end of the 32 hours. We observed for 10,18 and 32 hours of continuous increase at the number of reticulocites with harmony of hypocsia force and serum EPO consantration as a result of reticulocite count. For levels of hematocrit we found, weak increase after 10 hours of hypocsia and lower levels compared with the control group after 18 and 32 hours. These levels of hematocrit did not show harmony with hypocsia level, serum EPO consantration and reticulocite count. When fibroblast like intersitial cells studied for their ultrastructure, proportional to hypocsia period at 10 and 18 hours, expanding at the cistemas of Golgi complex and RER; increase at the amount of polysomes and coated vesicules have been determined. Within these hours, heterocromatin of the nucleus thicken from perypheral of the nucleus to the center. Perinuclear cisternas have been observed less at the end of the 10 hour but more at the end of the 18 hour. Compared with 18 hours, after 32 hours of hypocsia much more perinuclear cisternas, vesicules of RER, and Golgi complex have been observed. There were polsomes but there were also a significant decrease at the amount of coated vesicules. Heterocromatin has been observed as thickened and clustured in the middle of the nucleus. In some of the cells images of necrose have been determined. As a conclusion for this study we found that cortical fibroblast like cells shows secretuar activity paralel to the serum EPO consantration with the effect of hypocsic hypocsia. Besides we found that with 32 hours of hypocsia effect, serum EPO consantration and amount of reticulocite do not effect hematocrit levels; but we also observed that ultrastructure changes at the intersititial cells, serum EPO consantration and amount of reticulocit all have a harmony. 40