Diabet ve açlık koşullarında sıçanlarda submandibular ve parotis tükürük bezleri ile Pankreas'ın ince yapı düzeyinde karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Ultrastructural investigations of pancreas, submandibular and parotid glands in fasting and diabetic condition in rats: Comparative study
- Tez No: 118268
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CELAL ILGAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
145 VI. ÖZET Tip II diyabetes mellitus süreğen, metabolik bir hastalıkdır. Nedeni saf ya da bağlı insulin eksikliğidir. Son yıllarda oluşturduğu patolojik olgular yanında, yan etki olarak kabul edilmeyen ve çeşitli organlar üzerinde neden olduğu bazı işlevsel değişiklikler deney hayvanlarında oluşturulan diyabet modelleri ile yapılan araştırmalarda bildirilmiştir. Sıçanlarda oluşturulmuş diyabet modellerinde yapılan çalışmalarla tükürük bezlerinde de belirgin metabolik ve işlevsel değişikliklere neden olduğu gösterilmiştir. Diyabet modellerinde tükürük salgısının ve içeriğinin farklılaştığı ve karbonhidrat metabolizmasının değiştiği gösterilmiştir. Ayrıca tükürük bezlerinin endokrin işlev ile doğrudan ilişkili olduğu da izlenmiştir. Bu çalışmada da diyabet ve açlık koşullarında sıçanlarda submandibular ve parous tükürük bezleri ile karbonhidrat metabolizması ile ilişkili olan pankreasın ince yapı düzeyindeki değişiklikleri ve insülin tedavisinin bu değişikliklere olan etkileri ince yapı düzeyinde incelendi. Bu amaçla erişkin sıçanlardan 8 grup oluşturuldu; 1. Grup: kontrol, 2. Grup: kontrol+24 saat açlık, 3. Grup: kontrol+48 saat açlık, 4. Grup: diyabet (45mg/kg iv STZ), 5. Grup: diyabet+24 aat açlık, 6. Grup: diyabet+48 saat açlık, 7. Grup: diyabet+3gün insülin tedavisi, 8.grup: diyabet+7 gün insülin tedavisi. Deney sonunda her gruptan alman submandibular ve parotis tükürük bezleri ile pankreas Carl Zeiss EM 900 elektron mikroskop ile değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda diyabetin her üç bezde de belirgin dejenerasyona neden olduğu belirlendi. Submandibular bezde dejenerasyonun daha çok müköz146 hücrelerde salgı birikimi şeklinde olduğu gözlenirken salgı kanallarındaki granül kaybı ilgiyi çekti. Parotis bezi ve ekzokrin pankreasda seröz son bölüm hücrelerinde granül kaybı ve lipit birikimi belirgindi. Granül içeriğinin dejenerasyonu en yoğun parotis bezinde saptandı. Pankreasta, tükürük bezlerinden ayrıcalı olarak apopitotik hücrelerin varlığı dikkat çekiciydi. Açlık uygulamasının her üç bezde de özellikle GER tubuluslannda ve mitokondriyonlarda aktivasyonu arttırdığı, insülin tedavisinin ise bezlerin ince yapılarım genel olarak normale döndürdüğü ancak mitokondriyon ve granül yapısındaki dejenerasyonun kısmen sürdüğü gözlemlendi. Sonuç olarak, ince yapı düzeyinde yapılan bu çalışmada, her üç bezin de diyabet ve beraberinde uygulanan açlıktan etkilendikleri, bu etkinin özellikle granül içeriği ile kendini gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
147 VII. SUMMARY Type II diabetes mellitus is a continuous metabolic disease. Its couse is pure or linked insulin deficiency. It also has some functional effects to some organs in experimental diabetic models. But these changes aren't accepted as side effect. Studies on diabetic rats have revealed that some metabolic and functional changes also occured in salivary glands. It was also shown that the amound and the content of the secretion and the metabolism of carbohydrates were changed. In addition, it was observed that salivary glands were directly associated with endocrine function. In this study, the ultrastructural effects of diabet and starvation on rat submandibular, parotid glands and pancreas which was related with carbohydrate metabolism and the response of these tissues to insulin treatment was examined. For this purpose, adult rats were divided into 8 groups. Group 1: Control, group 2: control+24 hour starvation, group 3: control+48 hour starvation, group 4: diabetes mellitus (45mg/kg iv STZ), group 5: DM+24 hour starvation, group 6: DM+48 hour starvation, group 7: DM+ 3 days insulin treatment, group 8: DM+7 days insulin treatment. After, the tissues extracted from submandibular, parotid and pancreas were examined with Carl Zeiss EM 900 electron microscope. Finally, on electron microscopic examination, remarkable degenerations were seen in all three glands. While the degeneration in the submandibular gland was observed more likely as accumulation of lipid droplets in serous aciner cells of exocrine pancreas and parotid glands were obvious. Most remarkable degeneration of granule contents was detected in parotid glands. In pancreas,148 different from parotid, the existence of apopitotic cells was remarkable. It was observed that application of starvation in all three glands increased the activation of mitochondrions and number of GER cisternaes, and treatment of insulin was coused the returning of glands to their normal structure althought the degeneration of mitochondrions and granul structure were still being continious. As a result, in this ultrastructural study, all three glands were affected from diabetes and applied starvation with diabetes, and it was detected that this affection was seen mostly and especially in granul contents.