Kişilik bozukluğu olan self-mutilatif davranış gösteren bir grup üzerinde kişilik özelliklerinin psikometrik testlerle karşılaştırılması (Kontrollü bir çalışma)
Comparing the personality trails with psychometric tests in personality disorders with self-mutilation engaged (A controlled study)
- Tez No: 118312
- Danışmanlar: PROF.DR. MESUT ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
VI -ÖZET Amaç: Bu çalışmada, psikiyatrik hastalıklar arasında oldukça sık rastlanan kültürel, sosyal ve biyolojik birçok temeli olan, toplumsal bir problem olarak da karşımıza çıkan self- mutilatif davranışın kişilik bozukluğu gösteren bireylerle sağlıklı bireyler arasında; disosiyatif yaşantılar, mekanik ağrı eşiği ve hipnotizabilite yönünden karşılaştırılması amaçlandı. Yöntem:14.01.2001-28.07.2001 tarihleri arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Psikiyatri Servisine başvuran ve yüzeyel self-mutilasyonu bulunan, yaşlan 20-29 arasında değişen 103 erkek hasta alındı. SCID-II kullanılarak, DSM-IV-TR tam kriterlerine göre, bu hastaların 73 tanesi antisosyal kişilik bozukluğu, 30 tanesi ise borderline kişilik bozukluğu tanısı aldı. Kontrol grubu olarak, self-mutilasyonu ve herhangi bir psikiyatrik rahatsızlığı bulunmayan, yaşlan 20-26 arasında değişen 53 birey alındı. Olguların hepsine yan yapılandırılmış görüşme formu, çocukluk çağında cinsel kötüye kullanım soru formu ve disosiyatif yaşantılar ölçeği (DES) verildi. DES ölçeği puanlanırken, alt bileşenlerine göre de puanlandı. Ayrıca, olguların hepsinin mekanik ağrı ölçeği ile ağrı eşikleri ölçüldü ve“up-gaze”skorlaması ile hipnotizabiliteleri değerlendirildi. Hasta ve kontrol grubuna ait niceliksel veriler değerlendirilirken Student's / testi kullanıldı. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Ki-Kare testi ve Fisher Exact Ki-Kare testleri kullanıldı. İlişki katsayılannı saptamada pearson korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY Comparing The Personality Trails With Psychometric Tests In Personality Disorders With Self-Mutilation Engaged Objective: In this study; aimed that, comparing of self-mutilative behaviour among psychiatric patients who have personality disorders, with healthy subjects for hypnotizability, pain threshold and dissociative experiences because of self-mutilation is frequent among psychiatric patients and has many cultural, social and biological bases. Method: One hundred three male patients between the ages of 20-29, who were examined in GATA Haydarpapa Training Hospital Psychiatry Service between 14.01.2000- 28.07.2000 and who had superficial self-mutilations. Using-by SCID-II and according to DSM-rV-TR Criteria; 73 of these patients were antisocial personality and 30 of them were borderline personality. As a control group; 53 subjects between the ages 20-26, whom healthy and have no self-mutilation and psychiatric disorders. Semi-structured interview form, childhood sexual abuse questionnaire and dissosiative experiences scale were administered to all of the patients and control group. While DES points were noted, cluster of items (absorption,amnezia and depersonilation) points of self-mutilative group were noted, too. Otherwise, all of the subjects' pain threshold were determined using a manual algometer and hypnotizability of them were assessed by the“up-gaze”score of the eye-roll sign of the HIP. The parameters of the patients and control groups were compared with Student's t test. After this, correlation analyses were made and correlation coefficients were calculated. Results: Differences between self-mutilative and control groups, according to the sociodemographic characteristics were found. Self-mutilative group had significant high points from DES according to the control group and points of subjects who had childhood sexual trauma in this group were the highest. Pain threshold, in the self-mutilative group was significant higher than the control group. However, the same highness was not found for the“up-gaze”scoring. That is to say; for the hypnotizability capacity, there is no difference between self-mutilative and control groups. But, positive correlations between DES cluster items with pain threshold and“up-gaze”score which have done between in the self- mutilatives individual were found, especially the positive correlation between 'up-gaze' scoring and absorption were noted. As a result, subjects who had personality disorder and 49showed self-mutilations, pain thresholds of them higher and have dissosiative experiences, but, there is no change of hypnotizability capacity of them. So, especially for the hypnotizability capacity is needed for more studies. 50