'Aggression Questionnaire' adlı ölçeğin Türk popülasyonunda geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Vallidity and reliability of the scale called 'Aggression Questionnaire' in Turkish population
- Tez No: 118313
 - Danışmanlar: PROF.DR. MESUT ÇETİN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Psikiyatri, Psychiatry
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: GATA
 - Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 709
Özet
ÖZET“Aggression Questionnaire”, saldırganlığı beş boyutta inceleyen ve benzeri testlere göre saldırganlığın nasıl yansıtıldığını da tanımlayabilen, pek çok çalışmada kullanılmış, geçerliliği ve güvenilirliği ispatlanmış, bireylerin rahatça yanıtlayabileceği öz-bildirime dayalı, sistematik bir ölçek olması nedeniyle Türkçe'ye uyarlayarak geçerlilik ve güvenilirliğini araştırdık. Çalışmamıza DSM-IV tanı kriterlerine göre herhangi bir tam almayan, sağlıklı ve gönüllü 300 birey alınmıştır. Bireylere sosyo-demografîk bilgi formu, Sürekli Öfke-Öfke Tarz Ölçeği, Saldırganlık Ölçeği, bir hafta aradan sonra saldırganlık ölçeği yeniden-testi uygulanmıştır. Çalışmamızda yaş ve Saldırganlık Ölçeği alt ölçeklerinden sadece fiziksel saldırganlık ile istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu. Yaş arttıkça fiziksel saldırganlık puanı düşmektedir. Cinsiyette ise erkeklerde fiziksel saldırganlık ileri derecede anlamlı olarak yüksek bulundu. Sözel, öfke, düşmanlık, dolaylı saldırganlık için anlamlı bir farklılık bulunmadı. Saldırganlık Ölçeğinde öğrenim düzeyi farkı fiziksel saldırganlık alt ölçeğinde yüksek bulunmuştur. Öğrenim düzeyi düşük kişilerin daha çok fiziksel saldırganlıkta bulundukları anlaşılmıştır. Ölçeğin Türkçe uyarlaması yüksek derecede güvenilir iç tutarlılığa sahiptir. Cronbach alfa katsayısı=0.915 olarak bulunmuştur. Test-yeniden test korelasyonu güvenilirliği r=0.482- 0.760, p=0.000; alt ölçekler test-yeniden test güvenilirliği fiziksel saldırganlıkta r=0.847, sözel saldırganlıkta r=0.696, öfkede r=0.746, düşmanlıkta r=0.810, dolaylı saldırganlıkta r=0.743, toplam saldırganlıkta r=0.857, p=0.000 olup yüksek derecede güvenilir bulundu. Eş değer ölçümle tanımlanan güvenilirliği SÖÖT Ölçeği'nin sürekli öfke, öfke/içe, öfke/dışa alt ölçekleri birbirleriyle pozitif ilişkisi (r=0.53 1-0.746) bulunduğu görüldü. Öfke kontrolü ile saldırganlık ölçeği toplam puan ve tüm alt ölçek puanlan arasındaki ilişki negatif (r=-0.304- 0.146) bulundu.“Aggression Questionnaire”Türkçe uyarlamasında hem iç tutarlılık, hem test-yeniden test korelasyonları, hem de eş değer test ölçümü açısından yüksek derecede güvenilirliğe sahip olduğu, SÖÖT Ölçümleri ile yapısal ve görünüm geçerliliğinin de olduğu istatistiksel değerlendirmelerle kanıtlanmıştır. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY VALIDITY AND RELIABILITY OF THE SCALE CALLED“AGGRESSION QUESTIONNAIRE”IN TURKISH POPULATION OBJECTIVES: Buss-Durkee Aggression Questionnaire which examines aggressiveness in five parts and describes how it is reflected, is a self-report scale. We have searched for validity and reliability of this scale in Turkish population. METHOD: Healthful and volunteer three hundred subjects who have not any psychiatric disorder according to DSM-IV diagnostic criteria, included in our study. Participants were asked to fill out Socio-Demographic Information Form, The State Trait Anger Scale, Turkish Adaptation of Aggression Questionnaire. RESULTS: In our study, it was seen that there is a meaningful relationship between age and physical aggression according to statistical context. The physical aggression point diminishes when the age rises. In spite of this result, when genders were taken into consideration, it was seen that physical aggression has been found high with advanced degree among males. A meaningful difference can not be found for verbal aggression, anger, hostility, indirect aggression. Difference of the level of education has been found high in physical aggression by aggression scale. It was reported that when the education level of individual rises, physical aggression decreases. Turkish Adaptation of Aggression Questionnaire has reliable inner consistency in a high degree. Test-retest reliability correlation reliability and subscales test-retest reliability have been found reliable on a high degree. Equivalence test reliability The State Trait Anger Scale continual anger, anger/into, anger/out subscales have a positive relationships with each other but relationship between anger control has been found negative. CONCLUSION: It was proved by statistical evaluations that Turkish adaptation of Aggression Questionnaire has a high degree reliability according to inner consistency test- retest correlation and also equivalence test measurement and it has a structural and appearance validity by The State Trait Anger Scale. Turkish adaptation of Aggression Questionnaire is a valid and reliable scale. 62