Hipnotik indüksiyon profilinin Türkçe uyarlanması, geçerlilik-güvenirlik çalışması ve psikopatoloji ile ilişkisinin araştırılması
Reliability and validity of Turkish translation of the hypnotic induction profile and the relationship psychiatric disorders
- Tez No: 118314
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ BAŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Hipnotik İndüksiyon Profili, klinik ortamda rahatlıkla kullanılabilen, fazla zaman almayan, benzeri testlerden farklı olarak psikopatoloji hakkında da bilgi veren ve hastalığın takibinde de kullanılabilen, hipnotize edilebilirliği etkin bir şekilde ölçen bir testtir. Çalışmamıza DSM-IV tanı kriterlerine göre herhangi bir I.eksen tanısı alan 100 kişi ile, I. ve II. Eksende herhangi bir tanı almayan gönüllü 50 birey alınmıştır. Bireylere, sosyodemografik soru formu, SCID-I(Structured Clinical Interview For DSM-IV Axis I Disorders Research Version-DSM-IV), SCID-II SCID II (Structured Clinical Interview For DSM-HI-R Axis II Disorders), HİP(Hipnotik indüksiyon profili) uygulanmıştır. Testin Türkçe uyarlaması, oldukça güvenilir iç tutarlılığa sahiptir. Cronbach alfa katsayısı=“,7870”olarak bulunmuştur. Test-yeniden test korelasyonu çok iyi derecede bulunmuştur. İndüksiyon skoru için r=0,99 Profil skoru için r=0,94. Her ikisi için p=0,0001' dir. Bu değerlendirmeler sonucunda testin Türkçe uyarlamasının güvenilir olduğu sonucuna varılmıştır. Testin iç tutarlılığa sahip olması, HİP skorları ile; yaş, cinsiyet, eğitim durumu, LEksen tanılan, Ü.Eksen tanılan ile ilişkisinin literatürle uyumlu olması nedeni ile testin görünüm geçerliliğinin olduğu, sonuç olarak;“Hipnotik İndüksiyon Profilinin Türkçe Uyarlamasının”güvenli ve geçerli olduğu sonucuna varılmıştır Çalışmamızda yaş ve eğitim durumu ile profil skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Profil skoru ile eğitim durumu pozitif korelasyon gösterirken, yaş ile negatif korelasyon göstermektedir. Yaş ve eğitim durumu ile indüksiyon skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmamıştır. HİP ile cinsiyet arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. HİP ile psikopatoloji arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. I.Eksen tanılan ile profil ve indüksiyon skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı, bir ilişki bulunmuştur. HİP skorları şizofreni ve diğer psikotik bozuklarda en düşük, dissosiyatif bozukluklarda ise en yüksek bulunmuştur. Ü.Eksen tanılan ile profil ve indüksiyon skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı, bir ilişki bulunmamıştır. Ancak, HİP skorları, şizoid, paranoid, obsessif-kompulsif kişilik bozukluğunda en düşük, histriyonik kişilik bozukluğunda en yüksek olarak gözlenmiştir. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY Reliability and validity of Turkish translation of the tfypnotic Induction Profile and the relationship psychiatric disorders Objectives: The hypnotic Induction Profile was developed to provide a useful measure in the clinical setting. It evolved out of a need for a rapid induction and testing procedure which could be easily integrated into the clinical interview, so that trance capacity might then be quickly employed in the treatment. This present study was designed to examine the validity and reliability of this Turkish version of the“Hypnotic Induction Profile (HIP)”in a Turkish psychiatric patient population. Method: One- hundered fifty persons between 15-65 years of age were included in this study. Fifty of them were healty voluntery; 100 were patients with pyschiatric disorder according to DSM-IV criteria. All patients were assessed with semi-structured sociodemographic form, SCH) I (Structured Clinical Interview For DSM-IV Axis I Disorders Research Version), SCID II (Structured Clinical Interview For DSM-IH-R Axis II Disorders), HIP (Hypnotic Induction Profile).Psychiatric patients group have compared with the healty voluntery control group ( as a control group) Results: The Hypnotic Induction Profile test demonstrated a high internal consistency (Cronbach Alfa=0,7870).Gender did not differ between pyschiatric patients group and control group in this study. When compared age and educational status in all subjects profile scoring was found positively correlate educational status, as well as age was found negatively correlate profile scoring, hi addition, when the age and educational status compared the induction scores was not found any statistical relationships. There was difference between profile scoring and induction scoring, when the pyschiatric patients group the compared control group concerning Axis I disorders. Especially, HIP scores were the highest for dissociative disorders and HIP scores were the lowest for schizophrenia and other pyschotic disorders. There was no relationship between profile scoring, when and induction scoring the pyschiatric patients group compared the control group concerning Axis II disorders. HIP scores were very low level for shcizoid, paranoid, obsessive-compulsive personality disorder and HIP scores were very high for histrionic personality disorder. Hypnotic Induction Profile (HDP) was found to be valid and reliable in the Turkish population(p=0,0001). Conclusion: The hypnotic Induction Profile was developed to provide a useful measure in the clinical setting. Results revealed that the Turkish version of HIP reliable and valid in Turkish population. 73