Propofol ve etomidate lipuronun indüksiyon özelliklerinin karşılaştırılması
Etomidate lipuro was compared to propofol in induction variability
  1. Tez No: 194670
  2. Yazar: ROYA FARAJİ FEİJANİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERCÜMENT YENYÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZETBiz çalışmamızda son yıllarda üretilen değişik bir formdaki etomidat olan?etomidat lipuro?yu indüksiyon özellikleri, laringoskopi ve entübasyona yanıtaçısından propofol ile karşılaştırarak değerlendirdik.Çalışmamız elektif Noroşirüji ameliyatı planlanan ASA I- II grubuna giren 40hastada ve rastgele seçimle 20 şer kişiden oluşan 2 grup üzerinde çift kör yöntemleyapıldı.Kalp hastalığı, hipertansiyon, psikiyatrik bozukluğu olan ve obez (vücüt kütleindeksi >30 ) hastalar ile entübasyon güçlüğü beklenenler çalışma dışında bırakıldı.Ameliyathane hazırlık odasında alınan hastaların; elektrokardiografi (EKG),oksihemoglobin satürasyonu (SpO2), non invaziv arter basıncı (NİBP) monitörizeedildi. Sağ el sırtından 20G kanül ile iv damar yolu açılıp 0.04 mg/kg midazolamintravenöz (iv) ile premedike edilen hastalara dengeli elektrolit solüsyonu infüzyonubaşlandı. Daha sonra ameliyat masasına alınacak olan olgulara narkotik olarakfentanil 1 µg/kg iv verildi. Beş dakika bekledikten sonra hipnotik olarak bir gruba (n =20) 2mg/kg iv propofol, diğer gruba (n=20) ise 0,2 mg/kg iv etomidat lipuro benzerhızda verildi ve hastalara injeksiyon sırasında kollarında ağrı duyup duymadıklarısorduk. Kirpik refleksi kaybolduğunda nöromüsküler blok oluşturmak için 0,1 mg/kg ivvekuronyum verildi ve %100 oksijen uygulanarak hasta 3 dakika süre ile ventileedildi. Üç dakikanın sonunda laringoskopi aracılığı ile hasta entübe edildi. Yapılanişlemler sırasında ve premedikasyon öncesinden başlayarak entübasyondan sonraki10 dakikaya kadar arter basıncı (sistolik, diastolik, ortalama), kalp atım hızı (KAH) veSpO2 birer dakika aralıklarla kaydedildi.Hastalarda kalp atım hızı (KAH), noninvazif arter basıncı (NİAB); sistolik,diastolik, ortalama arter basıncı (OAB) ve periferik oksijen satürasyonu (SpO2) kayıtedilmiştir.Gruplar arasında kirpik refleksi değerleri bakımından ve entübasyon kalitesiskoru bakımından, yaş, kilo ve boy ortalaması bakımından istatistiksel olarak anlamlıbir farklılık bulunamadı (P>0.05).Etomidat grup içi SAB, DAB ve OAB değerlerinin araştırmasında indüksiyonsonrası 2. dakika ve entübasyon sonrası 10. dk.değerleri premedikasyon öncesi36değerlere göre sırasıyla SAB için (%20, %14), DAB için (%2, %8), OAB için(%28,%8) anlamlı derece düşüş gösterdi (P0.05).Sonuç olarak indüksiyon sırasında ve entübasyondan 10 dakika sonrasınakadar etomidatın, propofole göre klinik olarak daha stabil bir hemodinami sağladığınıdüşünüyoruz.37
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this experiment a new etomiate formulation called etomiate lipuro wascompared to propofol. Induction variables such as laryngoscopic and intubationconditions were studied to delineate the differences. Forty ASA I- II neurosurgicalpatients were randomized (controlled double blinded study) to two groupsrandomized containing 20 patients.Patients with cardiac dieseases, hypertension and psychiatric disorders, obestiy(BMI more than 30), and also patients with anticipated ifficult intubation wereexcluded from the study.Patients were admitted to holding area where EKG, Pulseoximetry, andnoninvase blood pressure were monitored. A 20 G peripheral IV which waspreviously placed on Rt hand was used for premdication with midzolam 0.04 mg/Kgand infusion of balanced electrolyte fluid infusion.Patients were subsequently transferred to the operating room where they weregiven fantanyl 1 mic/Kg.Five minutes following fentanyl administration patients in both propofol anetomiate lipuro groups were induced with either propofol 2 mg/Kg or etomiate lipuro0.2 mg/Kg. Injection agents were done in same fashion in both group and patientswere inquired about the pain at injection site at the time of induction. After loss of lashreflex was assured to insure neuromuscular blockade vecuronim 0.1 mg/Kg wasgiven and patients in both group were ventilated with 100% 02 for threee minutes,following which laryngoscopy and intubation of trachea was attempted. Aterial bloodpressure (systolic, diastolic and mean), heart rate and SaO2 were monitored at everystep from the time of premedication till ten minuted subsequent to intubation.There were no significant statistical differences between the two groups whenthe time for loss of lash reflex, intubation condition score, body weight and height wascompared (p>0.05).Comparing hemodybnamic parameters to premedication measurements,patients in etomidate group demonstrated 20% reduction in SAP 2 minutes afterinduction, and 14% reduction in SAP 10 minutes after intubation.