Yaşlı ve genç hasta gruplarında majör depresif epidozun klinik karakteristikleri, benzer ve farklı yönleri
Clinical features, differences and similarities of major depressive episode between young elderly adults
  1. Tez No: 118327
  2. Yazar: SİBEL ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. IŞIN BARAL KULAKSIZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu araştırmada, İstanbul Tıp Fakültesi, Yaşlılık Psikiyatrisi Programı ve Psikiyatri Polikliniği' ne başvuran DSM-IV ölçütlerine göre, MDE tanısı alan 18-40 yaş arası genç erişkin hastalar ile ilk depresif epizodu 60 yaş üzerinde başlayan, MDE tanılı yaşlı hastalar, ayrıca bu yaş gruplarındaki sağlıklı kontroller, sosyodemagrafık veriler, klinik ve semptomatolojik özellikler açısından karşılaştırıldı. 30 genç, 30 yaşlı depresif hasta, 30 sağlıklı genç erişkin ve 30 sağlıklı yaşlı kontrol, yan yapılandırılmış görüşme formu, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği, Montgomery Asberg Depresyon Derecelendirme Ölçeği, Geriatrik Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Derecelendirme Ölçeği, Klinik Global İzlenim Ölçeği, Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği ve Kısa Akıl Muayenesi Testi ile değerlendirildi. Sonuçları ki-kare, Mann Whitney U testi, Fisher kesinlik testi, Mantell Hassel testleri kullanılarak istatistiksel açıdan karşılaştırıldı. Yaşlı hastaların, genç hastalara göre, eğitim seviyeleri daha düşük, yalnız yaşama ve dul olma oranının daha yüksek, fiziksel bir hastalığı olma ve herhangi bir ilaç kullanma oranının daha yüksek olduğunu gördük. Çalışmada yer alan yaşlı hastaların hastalık süresinin, genç hastalara göre daha uzun olduğu, depresif bir dönem yaşadığının farkındalığının genç hastalara göre daha düşük olduğu saptanmıştır. Genç hastalar doğrudan psikiyatri kliniğine başvururken, yaşlı hastalar psikiyatri dışı başka bir hekim tarafından gönderilmektedir. Genç hastalarda anksiyete, retandasyon, somatik yakınma, depresif duygudurum yakınmaları yaşlı hastalara göre daha fazla iken, vejetatif semptomlar, atipik özellikler ve intihar eğilimi açısından genç ve yaşlı hasta grupları arasında fark olmadığı görülmüştür. Vejetatif semptomlar ve somatik anksiyete yaşlı kontrol grubunda da genç kontrollerden yüksek bulunmuştur. 74Bilişsel işlevlerde ve günlük yaşam aktivitelerinde bozulmanın, yaşlı hastalarda genç hastalardan daha fazla olduğu saptanmıştır. İleri yaşın farklı biolojik, sosyal ve kültürel özelliklerinin, bu yaş grubunda görülen MDE' u etkilediği ve genç hastalarda görülen MDE' a benzer ve farklı özellikler taşıdığı görülmüştür. Bu araştırmada yaşlı ve genç MDE tanısı alan hastaların, sosyodemografık, klinik ve semptomatolojik diğer özellikleri konu ile ilgili literatür ışığında tartışılmıştır. 75
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, according to DSM-IV criteria, 18-40 years young -adult patients diagnosed major depressive episode were compared to older patients with major depressive episode who have first depressive episode after age 60 and also healty young adults and healthy elderly control group were compared in terms of sociodemografic variables, clinical features and symptomatogy. 30 young-adult patients, 30 elderly depressive patients and 30 young healty control, 30 elderly healty control groups were evaluated through Semi- Structured Interview Form, Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D), Motgomery Asberg Depression Rating Scale (MADRS), Geriatric Depression Scale (GDS), Beck Anxiety Rating Scale (BARS), Clinical Global Impression Scale (CGI), Activities of Daily Life Scale (ADL), Mini Mental Status Examination (MMSE). The results were compared for statistical analysis by using Chi- square, Mann Whitney U Test, Fisher Correction Test, Mantell Hassel Tests. There were shown that older patients had less educational level, higher amount living alone and widowed percentage, higher physical problems and take more medications than young patients. Duration of untreated illness in elderly was determined longer than young patients and also awareness of depression was less in elderly than young patients. Young patients directly admitted to pychiatry clinic by themselves, wheras elderly patients were admitted to pychiatry clinic by referal of other physicians. Anxiety, retardation, somatic complaints, depressive mood were more frequent in young patients whereas there were not significant difference in vegatative symptoms, atypic features and tend to suicide amoung young and elderly patients. Vegetative syptoms and somatic anxiety were found higher level in elderly control group compared to young control group. 76Cognitive impairment and deterioration in activities of daily living were more often observed in elderly seen in younger patients. There were shown that different biological, social and cultural characteristics of late life effect to major depression in this age and also it had similar and different features in major depressive depression of young patients. In this study,sosyodemografic, clinic and semptomatologic characteristics of young and older major depressive patients were discussed in the context of related literature. 77