Erzurum'da (2000 metre rakımda) yaşayan kız ve erkek çocukların el ve el bileğinin iskeletal maturasyonu
- Tez No: 118328
- Danışmanlar: PROF.DR. SAMİH DİYARBAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
II ÖZET Bu çalışmanın amacı, Erzurum'da (2000 metre rakımda ) yaşayan kız ve erkek çocuklar ile gençlerin el ve el bileğinin iskeletal maturasyonunu incelemektir. Çalışmada, kemik gelişimini olumsuz etkileyebilecek hastalığı olan olgular kapsam dışı bırakıldı. Çalışmamız 243 erkek ve 264 kız olmak üzere toplam 507 şahsın el ve el bileği radyografileri üzerinde yapıldı. Şahısların yaşları kimliklerinden gün, ay ve yıl olarak tespit edildi. Bireylerin kronolojik yaşları doğum gününe göre ±15 günlük farkla kaydedildi. 15 günden fazla olan değerler ay olarak tamamlandı veya 15 günden az olan değerler dikkate alınmadı. 7-16 yaş gruplarında antero-posterior el ve el bileğinin radyografik filmleri alındı. 17, 18 ve 19 yaş gruplarında el ve el bileği radyografik filmlerine ilaveten antero-posterior dirsek ve omuz grafileri de alındı. Çalışmamız, cross-sectional olarak yapıldı ve Greulich-Pyle Atlası referans alınarak kemik yaşı değerlendirmesi yapıldı. 7-14 yaş gruplarında genellikle vücut ağırlığı-boy korelasyonları hem kız hem de erkeklerde çok anlamlı bulundu. Puberte döneminde kız ve erkeklerde kemik maturitesi hızında artış gözlendi. Bu artış, kızlarda daha belirgin olarak tespit edildi. Çalışmamızda, erkeklerde 7-19 yaş gruplarında kemik yaşı kronolojik yaşın ortalama olarak 4,27 ay, kızlarda ise 1,06 ay gerisinde olduğu bulundu. Kronolojik yaşla ilgili boy, vücut ağırlığı ve kemik yaşı parametreler şahsın büyüme ve gelişmesi hakkında önemli bilgiler vermektedir. Çalışmamız; soğuk iklim, yüksek rakım ve sosyo-ekonomik düzey gibi faktörlerin kemik gelişimine etkisi hakkında fikir verici olabilir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The aim of this study is to research skeletal maturation of hand and wrist of the children and the young living in Erzurum (at an altitude of 2000 meter ). In the study, the cases with disease to effect bone maturation negatively were not included. Our research was carried out on hand and wrist radiographics of total 507 indivuduals, 243 male and 264 female. The ages of the individuals were determined as day, month and year according to their ID cards. Chronological ages of the individuals were recorded ±15 day difference for their birthdays.The values over 15 days were evaluated as a month, while those under 15 days were not taken into account. In 7-16 age groups, antero- posteior radiographies of hand and wrist were taken. In 17-19 age groups, antero-posterior radiographies of elbow and shoulder as well as hand and wrist were taken. The research was done as cross-sectional. The evaluation of bone age was done in referance to Greulich-Pyle Atlas. In 7-14 age groups, generally the correlations of body weight and body height were found significant in both males and females. In puberty period, bone maturation rate in males and females increased, and this increase was determined more obvious in females. In our study, bone age in 7-19 age groups in males was found 4.27 months lower than chronological age, as for females, it was found 1.06 month lower. The parameters such as body height, body weight and bone age in terms of chronological age give important knowledge on growth of individuals. This research can give information on how the factors such as cold climate, high altitude and socio- economic level effect bone maturation.