Ductus Cysticus ve Arteria Cystica'nın anatomik pozisyonlarının laparoskopik yöntemle araştırılması
The Investigation of the anatomic positions of cystic artery and cystic duct by laparoscopy
- Tez No: 118330
- Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ TAŞKINALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
7. ÖZET Laparoskopik kolesistektomi operasyonu safra kesesi taşı ve poliplerinin tedavisinde giderek yaygın bir şekilde kullanıma girmekte ve konvansiyonel kolesistektominin yerini almaktadır. Çalışmamızda 1984-2001 yıllan arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi kliniğinde 100 olguya uygulanan laparoskopik kolesistektomi operasyonunun video kasetleri izlenerek, Calot üçgeninin anatomisi değerlendirildi. Olgularımızın 97'sinde a. cystica Calot üçgeni içinde yer almaktaydı. 94 olgumuzda Calot üçgeni içinde yer alan a. cystica normal bir seyir izlemekteyken, kalan 3olguda ise a. cystica farklı bir seyir göstermekteydi. Bu 3 olgunun T sinde Calot üçgeni içinde a. hepatica dextra safra kesesi serozasına çok yalan seyretmekte ve kısa bir sistik arter bulunmaktaydı. Kalan bir olguda ise a. cystica önce d. cysticus arka yüzüne geçerek, d. cysticus alt kısmında bir kavis oluşturuyor sonra kanalın ön yüzüne dönerek safra kesesi serozasına boyun kısmından dağılıyordu. Olgularımızın 3 'ünde ise a. cystica Calot üçgeni dışında yer almaktaydı. A. cystica d. cysticusun kaudal tarafında ona paralel seyrederek safra kesesi boynunun arka yüzünden safra kesesine girmekteydi. Bu olgularda a. cystica laparoskopik kolesistektomide ilk karşılaşılan oluşumdu. Olgularımızda rastladığımız Calot üçgeni anatomisi literatürle karşılaştırıldığında ilginç sonuçlar elde edildi. Bizim olgularımızın %94'ünde a. cystica Calot üçgeni içinde d. cysticusun kraniomedialinde yer alarak safra kesesi boynundan serozaya dağılıyordu. Literatürde bu normal anatominin görülme oranı %75-85 olarak bildirilmektedir. Yine klasik kitaplarda ve literatürde sıklığı % 15-22 olarak bildirilen çift sistik artere biz hiç rastlamadık, inferior sistik artere rastlama oranımız literatürlerde verilen sonuçlarla yakındır. Sonuç olarak laparoskopik kolesistektomi operasyonu uygulamasında kilit görevi gören Calot üçgeninin anatomisi çok çeşitlilik göstermektedir. Güvenli bir laparoskopik kolesistektomi için bu bölgenin anatomisinin ve olası varyasyonlarının iyi bilinmesi şarttır. 46
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The Investigations of The Anatomic Positions of Cystic Artery and Cystic Duct by Laparoscopy The laparoscopic cholecystectomy operation is getting more commonly used and replaces the convantional cholecystectomy on cholelithiasis and gallbladder's polips. The Calot's triangle has an important role in all colecystectomy operations. The Calot's triangle has been evaluated regarding the video tapes of the 100 laparoscopic cholecystectomy cases of the surgeon and his team from the General Surgery Departmant of Medical School of Trakya University. For the 97 of 100 cases, the cystic artery is presented in Calot's triangle. For the 94, the cystic artery has the usual pathway; the 2 of the last 3 cases present a right hepatic artery running closer to the gallbladder and a short cystic artery. The last one of the last three cases has the cystic duct running though the cystic artery's curve at the Calot's triangle. For the last 3 of the 100 cases, the cystic artery lies caudal to the cystic duct. The cystic artery is the first structure encountered in dissection of the inferior border of the Calot's triangle. When we compared the position of the Calot's triangle from our cases to the ones in the related articles, we observed that the cystic artery in the % 94 of our cases was found within the craniomedial side of cystic duct at the Calot's triangle and spread into the serosa runing around the gallblader's neck. In related articles this variation is published as % 75-80 of the cases. Also we haven't met in any cases the double cystic artery reported as found to be % 15-22 of the cases. The inferior cystic artery apperance ratio in our cases was smilar to the published litterature. As a result, the Calot's triangle, the key concept in the laparoscopic colesistectomy operations, has many variations. The good knowledge of variations in the cystic artery anotomy is required for safe performance of laparoscopic colecystectomy. 47