Türkiye'de 1999 yılı için ölümle sonuçlanan trafik kazalarının doğuşta hayat beklentisine etkisinin Hayat Tablosu Yöntemi ile analizi
The Analysis of affect of the traffic accidents ending death to the life expectations by using life table method
- Tez No: 118344
- Danışmanlar: DOÇ.DR. IŞIL MARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
-55- 7.0ZET 1999 yılı için Türkiye'deki il ve ilçe merkezindeki ölümler ve il ve ilçe merkezindeki trafik kazaları baz alınarak yaş grupları ve cinsiyet özelliklerine göre hayat tablosu tekniği ile analizler yapılarak incelenmiştir. Uygulamanın sonucunda trafik kazaları hariç tutularak yapılan hayat tablolarında sıfır yaşından sonraki hayat kaybı toplam ve cinsiyet bazında tüm yaş gruplarındaki ölümlere etkisi olduğu saptanmıştır. Türkiye'de 1999 yılı için doğuşta yaşam beklentisi ( e0 ), tüm ölümler dahil edilerek yapılan hayat tablosunda 74.4, kazalar dahil edilmeyerek yapılan hayat tablosunda 74.6 olarak bulunmuştur. Cinsiyet bazında İncelediğimizde erkeklerde tüm ölümler dahil edilerek yapılan hayat tablosunda sırasıyla 72.0 ve kazalar dahil edilmeyerek yapılan hayat tablosunda 72.2, kadınlarda tüm ölümler dahil edilerek yapılan hayat tablosunda 77.0 ve kazalar dahil edilmeyerek yapılan hayat tablosunda 77.1 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-56- 8. SUMMARY We make observations for year 1999, backward on the traffic accidents and deaths in the registrations and countries, based on the age and sex classifications by analyzing using life table techniques. In conclusion we observed that in tables that are prepared by excluded traffic accidents, effects seen in all ranges of sex and totally life losing from the age of zero. Life expectancy for year 1999 in Turkey, our observations pointed out the number 74,4 on the life table including all the deaths, 74,6 on the life table excluding accidents. When we make observations on the sex stage, for men we finded out 72,0 on the life table including deaths 74,2 on the life table excluding accidents. For women we observed the numbers 77.0 and 77.1 on the life tables.