Ankara Defterdarlığı Gündüz Çocuk Bakımevine devam eden 3-6 yaş grubundaki çocukların aile işlevselliğinin değerlendirilmesi ve aile işlevlerinin çocukların psikolojik, sosyal ve fiziksel gelişimleri üzerindeki etkisinin araştırılması
The Evaluation of family functionalism on 3-6 age group children in Ankara Defterdarlığı day nursery and the research of the impacts of family functions on children's social, psychological and physical development
  1. Tez No: 118343
  2. Yazar: NAZMİYE TOPÇUGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BEHÇET COŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 6687
Özet
-60- 6-Ö2ET Çocukların gelişimleri üzerinde aile işlevlerinin etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmada çocukların gelişimleri, gelişim basamaklarını değerlendirme dosyası kullanılarak ölçülmüştür. Aile işlevleri de aile değerlendirme ölçeği kullanılarak yapılmış daha sonra karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmanın sonucu olarak anne babalar aile değerlendirme ölçeğinde tüm alanlarda sağlıklı olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca anne babalar benzer aile işlevleri açısından yüksek oranda uyum göstermektedir. Anne aile işlevlerinden“Davranış Kontrolü”boyutu ile çocukların algılama.kavram gelişimi ve sosyal-duygusal gelişim puanları arasında beklenilen yönde anlamlı ilişki saptanmıştır. Annenin davranış kontrol puanı algılama puanını tek başına %5, kavram gelişimi %4 oranında, sosyal-duygusal gelişim puanını da %9 oranında belirleyebilmektedir. Babanın“davranış kontrolü”puanı çocukların algılama puanını %1 gibi oldukça düşük oranda etkilemektedir. Babanın genel fonksiyon puanı ile çocukların küçük kas gelişimi arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Anne babaların herhangi bir aile işlevselliği puanlan ile çocukların büyük kas gelişimi puanı, dil gelişimi puanı ve öz bakım beceri puanı arasında hiçbir ilişki yoktur.
Özet (Çeviri)
-61- 7- SUMMARY The effects of the family functions on the child development have been researched. This study deals with the child development with respect to the assessment documents of the development stages. The family functions are also assessed by using a family assessment scale and then compared. As a result of such comparison; the parents are determined to be healty in all fields at the family assessment scale. Moreover.parents highly comply with the similar family functions. It has been determined that there has been a meaningful relation as expected between the social emotional development rates and perception, concept development of the subjects with regard to the“behaviour contror, one of the mother family functions. The behaviour control rate of the mother can solely identify the perception rate at %5, concept development rate at %4, social emotional development rate at %9. The father ”behaviour control“ rate can only affect the ”perception rate“ of the children at as a very low rate as %1. It has been found that there is a positive and meaningful relation between the general function rate of the father and the small muscle development of subjects. it has also been found that there is no such reletion between the parents- family functionality rates and children”s large muscle development rate. And language acquisition rate and self-care ability rate.