Ankara-Kalecik Lisesi öğrencilerinin ilkyardım bilgi düzeyi ve uygulanan ilkyardım eğitiminin bilgi düzeylerine etkisi
The Knowledge of Ankara Kalecik High School students about first aid anf the effect of first aid education on their knowledge
- Tez No: 118345
- Danışmanlar: DOÇ.DR. IŞIL MARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
TEZ KONUSU:Ankara-Kalecik Lisesi Öğrencilerinin İlkyardım Bilgi Düzeyi ve UygulananİlkyardımEğitiminin Bilgi DüzeylerineEtkisi ÖĞRENCİNİN ADI ve SOYADI: SemanurAĞRALI TEZ DANIŞANININ ADI ve SOYADI: Işıl MARAL ANABİLİR! DALI: Kazaların Demografisi veEpidemiyoiojisi YILI: 2002 STATÜSÜ: Yüksek Lisans ÖZET 3u araştırmada, lise öğrencilerinin ilkyardım konularındaki bilgi düzeyini belirlemek ve takiben hazırlanmış oîan ilkyardım eğitimi ile bilgi düzeylerinin artışını saptamak amaçlanmıştın Araştırma, Ankara Kalecik İlçesi Merkezindeki Kalecik lisesi'nde 125 öğrenci üzerinde yapılmış, önce-sonra düzenlemeli müdahale araştırmasıdır. Bu çalışmada öğrencilere ilkyardımla ilgili genel bilgiler, kanamalarda, kırtkiarda, yanıklarda, hayvan ısırıkları ve böcek sokmalarında ilkyardım konularını içeren iki saatlik eğitim programı uygulanmıştır. Veriler, eğitimden önce, eğitimden iki hafta sonra ve üç ay sonra anket formu kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler ortalama, standart sapma, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi, iki eş arasındaki farkın önemlilik testleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Khowledge of 'Ankara- Kalecik Higfa. Scfeool Stedents Abcrat First Aid and The EffectofMrstAidEdııotti®» oaTfeeirKnowle«îge SemanürAÖIlALI Işıl MAHAL Kazaların. Demografisi ve Epidemiyolojisi Master ABSTRACT in iniş researeh,, the detennination of M^ı sehool stadents' knowiedge about fîrst aid sabjects and the determinatîon of an increase in their infbrsnafion level with a ffirsf aid edııcation is aimed. This researciı is a b®fw©~aftor prepared isıtervaıliotı research iiıatt lans beoı done on 125 students in Kalecik Hi^ı sdıool settled in, the renter of Ankara Kalecik CöMiıty. lîi this stuıty, a two hours education program ttei implies general inforaıation aboîit fîrst aid, fîrst aid subjects abont brok$aıs, bums, animal bites and insectbites is applied. Dalaş are get by ıısing impıiry form befor® the edueation, tw® we©fa and three montns after the edıtcation. Datas are evatılated with mean, stendard deviation, importance test of fhe differenc© between two means,¥arıaiK@ analysi§ in repeated measurements, importance test ofthe diffference between two pairs.