Arteria Thoracica Interna'nın morfometrik özellikleri ve çıkış varyasyonları
The morphometric features and origin variations of internal thoracic artery
- Tez No: 118351
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Arteria thoracica interna (ATI) grefti, koroner by-pass cerrahisinde öncelikle tercih edilen bir grefltir. Histolojik ve morfometrik özellikleri ile koroner arterlere olan benzerliği ve teknik olarak kullanımının kolaylığı daha önce kullanılan greftlere üstünlüğü olmuştur. Yaptığımız çalışmada önemi vurgulanan arterin morfometrik özellikleri ve çıkış varyasyonları araştırıldı. Öğrenci pratiklerinde kullanılan 16 kadavra üzerinde çalışıldı. Kadavraların tamamı çıkış varyasyonları için kullanılırken, 1 tanesinin göğüs duvarı patolojik olduğu için ancak 15 tanesinde, sağ ve sol ATI'lann sternum kenarına ve orta hattına olan uzaklıkları ve eksternal çaplan, birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü interkostal aralıklar ve çatallanma yeri seviyelerinde ölçüldü. Sternum kenarına uzaklıklar sırasıyla sağda, 14.6 ± 2.7 mm, 15.9 ± 3.3 mm, 14.8 ± 3.3 mm, 14.6 ± 3.0 mm, 18.4 ± 3.8 mm; solda 15.4 ± 3.0 mm, 14.7 ± 2.8 mm, 14.2 ± 2.2 mm, 14.4 ± 2.2 mm, 20.0 ± 4.5 mm olarak bulundu. Sternum orta hattına olan uzakılıklar ise sırasıyla sağda 32.61 ± 4.9 mm, 3 1.46 ±4.2 mm, 31.38 ±4.9 mm, 32.17 ±4.8 mm, 32.20 ± 6.5 mm; solda 31.9 ± 2.8 mm, 28.83 ± 3.7 mm, 29.86 ± 4.5 mm, 31.60 ± 6.1 mm, 33.58 ± 7.5 mm olarak bulundu. Bu seviyelere ek olarak orijinde de eksternal çapı ölçüldü. Buna göre orijin, interkostal aralıklar ve çatallanma yerindeki eksternal çaplar sırasıyla sağda, 3.8 ± 0.4 mm, 3.7 ± 0.5 mm, 3.5 ± 0.5 mm, 3.4 ± 0.5 mm, 3.2 ± 0.5 mm, 3.6 ± 0.5 mm; solda 3.9 ± 0.4 mm, 3.7 ± 0.4 mm, 3.4 ± 0.6 mm, 3.1 ± 0.5 mm, 3. 1 ± 0.4 mm, 3.5 ± 0.5 mm olarak ölçüldü. ATI'nın total uzunluğu ile kadavra boyları karşılaştırıldığında aralarında anlamlı bir ilişki bulundu (p< 0.0001). Arterin çıktığı yer açısından yapılan değerlendirmede ise arteria subclavia'dan çıkma oranı % 87.5, ortak kütük' den çıkma oranı ise % 12.5 olarak saptandı. Sonuçlarımızın klinikte, özellikle koroner by-pass cerrahisinde aydınlatıcı bilgiler olacağını düşünmekteyiz. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY Before all else internal thoracic artery (ITA) greft is preffered in coroner by-pass surgery. Its similar histologic and morphometric features to the coronary arteries and the fact that it can be used easily, provide this artery to be superior to the grefts that have been used before. In our study the morphometric features and the variations of origin of this artery, whose importance has been emphasized were researched. In 15 of 16 cadavers which were used in dissection practices, the distances between of the right, left İTA' s and the lateral and the midline of the sternum and the external diameters of the right and left İTA' s were measured at the levels of the 1st, 2nd, 3 rd and 4th intercostal spaces and the bifurcation. The distances to the sternal margin were found as 14.6 ± 2.7 mm, 15.9 ± 3.3 mm, 14.8 ± 3.3 mm, 14.6 ± 3.0 mm, 18.4 ± 3.8 mm at the right side respectively and ; 15.4 ± 3.0 mm, 14.7 ± 2.8 mm, 14.2 ± 2.2 mm, 14.4 ± 2.2 mm, 20.0 ± 4.5 mm at the left side respectively. The distances to the sternal midline were found as 32.61 ±4.9 mm, 31.46 ± 4.2 mm, 31.38 ± 4.9 mm, 32.17 ± 4.8 mm, 32.20 ± 6.5 mm at the right side respectively and ; 31.9 ± 2.8 mm, 28.83 ± 3.7 mm, 29.86 ± 4.5 mm, 31.60 ± 6.1 mm, 33.58 ± 7.5 mm at the left side respectively. Moreover the external diameters of this artery at not only these levels but also at the origin were measured. According to this, the external diameters at the origin, the intercostal spaces and the bifurcation were measured as 3.8 ± 0.4 mm, 3.7 ± 0.5 mm, 3.5 ± 0.5 mm, 3.4 ± 0.5 mm, 3.2 ± 0.5 mm, 3.6 ± 0.5 mm at the right side respectively and ; 3.9 ± 0.4 mm, 3.7 ± 0.4 mm, 3.4 ± 0.6 mm, 3.1 ± 0.5 mm, 3.1 ± 0.4 mm, 3.5 ± 0.5 mm at the left side respectively.