Transüretral prostatektomi öncesi finasterid kullanımının cerrahi esnasında ve sonrasında kanama üzerine etkisi ve bu etkinin histolojik korelasyonu
The Effect of finasterid used before the transurethral resection of the prostate on the bleeding during and after the surgery and histologic correlation of finasterid effect
  1. Tez No: 118352
  2. Yazar: H. İBRAHİM KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CÜNEYİD İŞERİ, Y.DOÇ.DR. TEMUÇİN ŞENKUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Transüretral prostat rezeksiyonu, benign prostat hipertrofisi tedavisinde en etkili olduğu bilinen ve en sık kullanılan yöntemdir. Ameliyat sırasında ve sonrasında ortaya çıkan kanama, bu girişimin en sık görülen ve en önemli komplikasyonlarındandır. Bu çalışma ile, girişim öncesi finasterid tedavisi uygulanan hastalarda, kanamanın ne şekilde etkilendiğini araştırdık. Transüretral prostat rezeksiyonu için randevu verilen hastalar çalışma ve kontrol gruplarına randomize edildiler. Çalışma grubundaki 24 hastaya ameliyat gününe dek 5 mg/gün finasterid verildi. Kontrol grubunu oluşturan 25 hastaya ise, herhangi bir tedavi verilmedi. Çalışma ve kontrol grubundaki hastalarda, ameliyat sırasında ve sonrasında oluşan kanamalar kalitatif ve kantitatif olarak kaydedildi. Ayrıca yine tüm hastaların prostat spesimenlerindeki mikrodamar yoğunlukları değerlendirildi Her iki grubun kanama miktarları ve mikrodamar yoğunlukları arasında anlamlı bir fark gözlenmedi. Her iki gruptaki kanama miktarları, rezeksiyon süresi ve rezeke edilen prostat hacmi ile pozitif yönde ilişkili bulundu Transüretral prostat rezeksiyonu öncesi kısa süreli finasterid kullanımının, girişim esnasında ve sonrası dönemde oluşan kanama miktarı üzerine yararlı bir etkisi olduğu gösterilememiştir. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF FİNASTERİD USED BEFORE THE TRANSURETHRAL RESECTION OF THE PROSTATE ON THE BLEEDING DURING AND AFTER THE SURGERY AND HISTOLOGIC CORRELATION OF FİNASTERİD EFFECT Transurethral resection of the prostate is a gold standard for the surgical treatment of benign prostatic hyperplasia. Perioperative bleeding is a frequent and annoying complication of this procedure. The aim of this study influence of a short term finasteride prophylaxy on the perioperative bleeding. Patients scheduled for a transurethral resection of the prostate are randomized to control and study groups. 24 patients in the study group are given 5 mg/day finasteride until the surgery day, while 25 patients in the control group received no treatment.The bleeding was qualitatively and quantitatively recorded in both groups, during and following the intervention. All subjects were also evaluated as to the microvessel density of their surgical specimen. No significant differences were noted between the bleeding and the microvessel density of both groups. The bleeding was proportional to the resected tissue volume and the duration of the procedure in all patients. The short term finasteride use before the transurethral resection of the prostate was not found helpful to reduce the bleeding due to the procedure. 36