Benign prostat hiperplazisinin cerrahi tedavisinde transüretral rezeksiyon ile transüretral vaporezeksiyon sonuçlarımızın karşılaştırması
  1. Tez No: 118362
  2. Yazar: G. HAKAN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul PTT Erenköy Sanatoryum ve Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Giriş: Son zamanlarda 'allın standart' TURP'a alternatif minimal invaziv tedaviler arasında transüretral prostat rezeksiyonu (TUVRP) ileri sürülen daha kısa postoperatif dönem, daha iyi hemostaz ve daha düşük TUR sendromuna neden olma gibi avantajlarıyla popülarite kazanmıştır. Amaç: TUVRP ile TURP olgularım preoperatif, operative ve postoperatif parametreler açısından karşılaştırmak Gereç ve Yöntem: Aralık 1996-Temmuz 2001 tarihleri arasında PTT Hastane ve Sanatoryumu Üroloji Kliniğine başvuran 49-72 yaş arası BPHTi seçilmiş 40 hasta TUVRP (n = 20) ve TURP ( n = 20) gruplarına randomize edilerek preoperatif ve postoperatif parametreler açısından incelenmiştir. Bulgular: Preoperatif değerlerle karşılaştırıldığında TUVRP ve TURP gruplarında 6.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Introduction : Recently among many minimal invasive treatment alternatives to 'gold standard' TURP, transurethral vaporesection of prostate (TUVRP) has gained popularity with claimed advantages such as shorter postoperative period, better hemostasis and lower rates ofTUR syndrome.. Objective: To compare TURP and TUVRP cases with respect to preoperative, operative and postoperative parameters. Material and Method: 40 selected PBH patients (age range: 49-72 years) referred to the Department of Urology, PTT Training and Research Hospital between December 1996 and July 2001 were randomized evenly to TURP and TUVRP groups. Results: In comparison with preoperative values, postoperative Q max values and ISPP scores showed statistically significant (p < 0.05) differences, while incidences of hemorrhages requiring blood transfusions and urethral stenosis were lower in TUVRP. Conversely rates of recatheterizations and incidence of irritative symptoms were found to be lower in TURP group. Conclusion: Although in accordance with the literature, our TUVRP results were found advantageous in terms of hemostasis, postoperative catheterization stay, TUR syndrome, the results of long term studies with larger cohorts should be awaited in order to draw conclusions in favour of TUVRP as a standard treatment modality for patients with BPH 44