Benign prostat hiperplazisinin cerrahi tedavisinde transvezikal prostatektomi, plazmakinetik transuretral prostat rezeksiyonu ve diode lazer prostat vaporizasyonunun sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of diode laser vaporisation of prostate, plasmakinetic turp and tvp (Transvesical prostatectomy): Short-term results
- Tez No: 452865
 - Danışmanlar: DOÇ. ABDULLAH ARMAĞAN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Üroloji, Urology
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ: Çalışmanın amacı, plazmakinetik TURP, diod lazer prostat vaporizasyonu ve transvezikal prostatektomi sonuçlarını üriner, erektil fonsiyonlar ve yaşam kalitesi açısından karşılaştırmaktır.MATERYAL VE METOD: Benign prostat hiperplazisi tanılı, çalışmaya dahil edilen toplam 136 hasta plazmakinetik TURP (Grup 1), DLPV (Grup 2), ve TVP (Grup 3) olarak 3 gruba ayrıldı. Operasyonla ilgili tüm bilgiler ve komplikasyonlar kaydedildi. Postoperatif 3. ayda bütün hastalar, IPSS, üroflowmetre, IIEF ve yaşam kalitesi açısından yeniden değerlendirildi. Erektil fonksiyonların karşılaştırmalı değerlendirmesi operasyon öncesi sondalı olmayan düzenli cinsel yaşamı olan 102 hastada yapıldı. IPSS değerleri de yine bu 102 sondasız hasta için preoperatif ve postoperatif dönemde değerlendirilip karşılaştırıldı.BULGULAR: Ortalama hasta yaşı sırasıyla Grup 1'de 65.9 ± 6,6 (51-80), grup 2'de 65.5 ± 9.2 (50-78) ve Grup 3'te 69.03±6.7 (56-79) idi. Preoperatif ve postoperative IIEF değerlerindeki farklar gruplar arasında kıyas edildiğinde istatistiksel anlamlı bir farklılık bulunamadı (p:0,181). Diğer yandan, IPSS, Qmax ve Qort'da tüm gruplar anlamlı iyileşme göstermiştir. IPSS değerlerinin preoperative ve postoperative farkı açısından 3 grup karşılaştırıldığında sırasıyla grup 1'de 16.36±4.5, grup 2'de 16.63±5.6 ve grup 3'te 18.06±5.1 olarak bulundu(p: 0,164). Hematokritteki düşüş diğer gruplarla karşılaştırıldığında diod lazer grubunda daha düşüktü. (hematokrit farkı: 2,02±3,40, p:
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE:The aim of this study was to compare the outcomes of plasmakinetic transurethral resection of the prostate (TURP), diode laser vaporisation and transvesical prostatectomy (TVP) for patients with benign prostatic hyperplasia in terms of urinary, erectile functions and quality of life.MATERIAL AND METHODS:Total of 136 patients with benign prostatic hyperplasia (BPH) were included to plasmakinetic (Group 1), diode laser vaporization (Group 2) and TVP (Group 3) treatment groups. The operative and early postoperative parameters and complications were recorded. All patients were reevaluated at 3 months after surgery by International Prostate Symptom Score (IPSS), uroflowmetry and International Index of Erectile Function (IIEF- ED). A comparative evaluation of erectile functions was performed on 76 preoperatively non-catheterized patients with regular sexual partners.RESULTS:Mean age of patients was 65.9 ± 6,6 (51-80), 65.5 ± 9.2 (50-78), 69.03±6.7 (56-79) in Group 1, 2, 3, respectively. The mean operative time was shorter in the Group 1 (51,49±12,9). Differences of preoperative and postoperative IIEF values of all operation types was not significant (p:0,181). On the other hand, all groups exhibited significantly improved IPSS values, Qmax and Qaverage. Differences of preoperative and postoperative IPSS values in plasmakinetic, diode laser and TVP, were 16.36±4.5, 16.63±5.6, 18.06±5.1, respectively (p: 0,164). Decline of hematocrit was lesser in laser group (difference of preop and postoperative hematocrit: 2,02±3,40, p: