Büyük hacimli benign prostat hiperplazisinin cerrahi tedavisinde transüretral vaporizasyon -rezeksiyon-vaporizasyon kombine tekniğinin etkinliği
- Tez No: 164774
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET VATANDAŞLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul PTT Erenköy Sanatoryum ve Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Giriş: Son zamanlarda“altın standart”TURP'a alternatif minimal invaziv tedaviler arasında yer alan transüretral vaporizasyon ile transüretral prostat rezeksiyonunun kombinasyonuyla elde edilebilecek daha kısa postoperatif dönem, daha iyi hemostaz ve daha düşük TUR sendromuna neden olma gibi avantajlarından yararlanarak büyük hacimli prostatlarda bu kombine tekniğin uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi. Amaç: Altmış gram ve üstü prostatlarda transüretral vaporizasyon, rezeksiyon ve tekrar vaporizasyon kombinasyon tekniğinin, preoperatif, operatif ve postoperatif klinik ve ürodinamik parametreler açısından değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Temmuz 2002 - Temmuz 2004 tarihleri arasında PTT Sanatoryumu ve Hastanesi Üroloji Kliniğine başvurup prostat hiperplazisi tanısı alan, prostat hacmi 60cm3 ve üzerinde olan 52-83 yaş arası 42 hastaya Transüretral vaporizasyon-rezeksiyon-vaporizasyon kombine tekniği uygulanmıştır. Hastalar preoperatif ve posteperatif serum sodyum, hemoglobin, idrar akım hızı ve semptom skoru parametreleriyle değerlendirildi. Bulgular: Preoperatif değerlerle karşılaştırıldığında postoperatif 6.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Introduction : To evaluate the applicability of combination of 'gold standard' transurethral resection and TUR vaporization which has recently ranked among minimally invasive treatments in order to benefit from its advantages such as shorter postoperative hospital stay, better hemostasis and lower rates of TUR syndrome. Objective: The assessment of this sandwich technique in the treatment of the patients with prostates ?60 g with respect to pre - and postoperative clinical and urodynamic parameters. Material and Method: TUVP -TURP combined technique was used for the treatment of 42 patients referred to the Urological Clinics of PTT Training and Research Hospital between July 2002 and July 2004 with the confirmed diagnoses of prostatic hyperplasia whose prostates were estimated to be 60 grams or more. Preoperatively and postoperatively serum sodium, hemoglobin, urinary flow rates and symptom scores of the patients were evaluated.