Mesane kanserinde epidermal büyüme faktörü reseptörünün önemi
The Importance of epidermal growth factor receptor positivity in the bladder cancer
  1. Tez No: 118365
  2. Yazar: ORHAN SÜNBÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜSTÜNOL KARAOĞLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Üroloji, Oncology, Urology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
31 ÖZET AMAÇ: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'nda Ekiml994-Haziran 2001 tarihleri arasında mesane kanseri tanısı alan hastaların tümör grade' i ve evresine göre, tümör dokularında Epidermal büyüme faktörü reseptörü ekspresyonu araştırıldı. GEREÇ VE YÖNTEM: Değişici epitel karsinomu tanısı alan 97 hastanın parafin blokları tümör derinliği ve derecesi değerlendirilerek immünohistokimyasal yöntemle IgG monoklonal antikor kullanılarak Epidermal büyüme faktörü reseptörü pozitifliği araştırıldı. BULGULAR: Epidermal büyüme faktörü reseptörü pozitifliği, cinsten bağımsızken, tümör invazyonu ile paralel olarak artmaktadır. Kas tabakasına invaze tümörlerde belirgin bir pozitiflik saptanmıştır. Grade yükseldikçe EGFr ekspresyonu da artış göstermektedir. SONUÇ: Epidermal büyüme faktörü reseptörü pozitifliği gösteren yüzeyel mesane kanserli (pTa) olgularda tümör evresi ve grade' i yeniden değerlendirilerek invazyon hakkında kesin kanıya varılmalıdır.
Özet (Çeviri)
32 THE IMPORTANCE OF EPIDERMAL GROWTH FACTOR RECEPTOR POSITIVITY IN THE BLADDER CANCER SUMMARY PURPOSE: The purpose o ft his study was t o assess the expression of Epidermal growth factor receptor in bladder cancer patients in regard to tumour grade and stage. MATERIALS AND METHODS: A total of 97 bladder cancer patients paraffin block specimens were evaluated using immünohistochemical IgG monoclonal antibody for Epidermal growth factor receptor. RESULTS: Epidermal growth factor receptor positivity was increased in regard to invasion. The positivity of EGFr was especially increased in patients with muscle invasive disease. The expression of EGFr in tissue was also elevated with tumour grade. CONCLUSION: We recommend that the patients with superficial bladder cancer (pTa) with EGFr positivity read to be reevaluated in regard to disease invasion tumour grade.