Doxorubicin'in spermatogenez üzerine etkilerinin önlenmesinde Aminoguanidin'in ve Selenyum+Vitamin E'nin etkilerinin deneysel analizi
  1. Tez No: 118376
  2. Yazar: YILMAZ SALATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
1. ÖZET Antikanser kemoterapi protokollerinde yer alan en önemli ajanlardan birisi olan Doxorubicin' in iki önemli kısıtlayıcı etkisi vardır. Bunlardan birisi kardiotoksisite, diğeri de spermatogenezi bozucu etkisidir. Kardiotoksik etkilerini serbest oksijen radikalleri aracılığıyla yaptığı bildirilmiştir. Ayrıca, direkt hücre hasarına da neden olduğu bildirilmektedir. Doxorubicin; Testiküler hasar ve spermatogenetik hücrelerde irreversibl değişikliklere neden olarak azospermi oluşturmaktadır. Bu çalışmada; Deneysel şartlarda, Doxorubicin' in yaratabileceği testiküler yapısal değişiklikleri, serbest oksijen radikallerinin rolünü ve ayrıca bu toxik etkilerin önlenmesinde; Selenyum + vitamin E ile Aminoguanidin' in etkinliğini araştırmayı amaçladık. Wistar tipi 29 adet rat 4 gruba ayrıldı. 1. Grup (n=5): (Kontrol grubu): Haftada 3 kez, 5 hafta, 0.5ml intraperitoneal (İP) şalin verilen grup. 2. Grup (n=8): (Dx grubu): Haftada 3 kez 5 hafta boyunca; 0.5mg / kg İP Doxorubicin verilen grup. 3. Grup (n=8): (DxSE grubu): Aynı şekilde Dx + vitamin E; 200mg/kg dozunda, günaşırı İM olarak verildi. + Çalışma başlangıcından itibaren dietlerine 300 |Jgr / kg Selenyum eklendi. 4. Grup(n=8): (DxAMG grubu): Dx aynı şekilde + Dx' de 30 dakika önce 50 mg / kg dozda İP olarak Aminoguanidin verilen grup. Bu ratlarda, Plazma ve dokuda ; Malonildialdehid (MDA), Süperoksit dismutaz (SOD) ve Glutatyon peroksidaz (GSH-Px) düzeylerine bakıldı. Ayrıca testis dokusu histopatolojik olarak değerlendirildi. Dx verilen grupta, plazma ve doku MDA düzeyleri anlamlı oranda yüksek bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Although Doxorubicin is one of the most important components of the anticancer chemotherapy prototocols, it has two major limiting factors. One is cardiotoxicity, whereas the other is the impairment of spermatogenesis. Cardiotoxic effects was reported to be related to the effects of free oxygen radicals. Additionally, doxorubicin exerts direct cytotoxic effects. Doxorubicin causes irreversible changes in spermatogenetic cells as well as testicular injury leading to azoospermia. In the present study, doxorubicin induced testicular structural changes was assessed in experimental conditions and the role of free oxygen radicals was documented. We also aimed to evaluate the effectiveness of Selenium + Vitamin E and Aminoguanidine in the prevention of these toxic effects. A t otal of 2 9 Wistar type rats w ere divided into 4 groups. Group 1 (n=5): Control group, rats receiving 0.5 ml saline intraperitoneally 3 times per week for 5 weeks. Group 2 (n=8): Doxorubicin administered intraperitoneally 3 times per week for 5 weeks at a dose of 0.5 mg/kg. Group 3 (n=8): DxSE group, Doxorubicin administered similarly and additionally Vitamin E (200 mg/kg) was given with one day apart and Selenium added to the diets from the begining of the study. Group 4 (n=8) DxAMG group, Doxorubicin administered in the same manner but 30 minutes before administering Dx, 50mg/kg Aminoguanidine was injected intraperitoneally. Plasma and tissue Malondialdehyde (MDA), Superoxide dismutase (SOD) and Glutathion peroxidase (GSH-Px) levels were determined in all rats and histopathologic examination of testicular tissues was also performed. The level of plasma and tissue MDA was found to be significantly increased in Doxorubicin receiving group (p0.05).