Üriner sistem kalsiyum oksalat taş hastalarının metabolik değerlendirmesi ve potasyum sitrat tedavisinin etkinliği
Metabolic evaluation and potassium citrate effectiveness in calcium oxalate stone patients
  1. Tez No: 118375
  2. Yazar: ALTUĞ TUNCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BİRİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Üriner sistem taş hastalığı saptanan hastalarda; metabolik değerlendirmenin, etyolojik faktörleri saptamadaki önemi ve potasyum sitrat tedavisinin üriner sistem taş hastalığındaki etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ- YÖNTEM : Ekim 1998-Ocak 2000 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'na üriner sistem kalsiyum oksalat taş hastalığı nedeniyle başvuran 94 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm hastalara taş etyolojisine yönelik gerekli metabolik değerlendirmeler yapılmıştır. 53 hastaya günlük 60 mEq potasyum sitrat verilirken, 41 hastaya ise herhangibir medikal tedavi uygulanmamıştır. BULGULAR : Çalışmaya alınan hastaların 63 'ü erkek, 31 'i kadın, yaş ortalamaları; tedavi grubunda 44.7±11.8, kontrol grubunda 41.0+12.1 olarak bulunmuştur. Ortalama takip süreleri; tedavi grubunda 24.1+3.61 ay, kontrol grubunda ise 19.3+4.80 ay' di.
Özet (Çeviri)
To determine the importance of metabolic evaluation for etiologic factors on urinary tract stones patient and to examine the efficacy of potassium citrate based medical treatment in these patients. MATERIAL and METHOD : 94 patients who were diagnosed urinary tract calcium oxalate stones between October 1998 and January 2000 in Gazi University, Medical Faculty, Department of Urology were included in the study. All the patients underwent a complete metabolic evaluation for urolithiasis. 53 patients were administered oral potassium citrate 60 mEq/day and 41 patients received no medical treatment as control group. RESULTS : We prospectively examined 63 men, 31 women with a mean age of 44.7±1 1.8 for treatment group, 41.0+12.1 for control group. Mean follow up was 24.1+3.61 months for treatment group and 19.3+4.80 months for control group.